Az Ethereum alapítója egy elméleti fejtegetés során úgy fogalmazott, hogy a körülményektől függően az Ethereum tranzakciókat cenzúrázni kell.
Bizonyos tranzakciók letiltását el kellene fogadni, a nyakatekert indoklás pedig az, hogy így nem lesz egyfajta „morálrendőrség” az Ethereum közösségéből. Ez a megjegyzés egy Twitter-szavazásra válaszul érkezett.
A szavazás során azt az elméleti helyzetet vetették fel, hogy egy validátor olyan tranzakciót talál, amely a hazájával háborúban álló ország hadseregének szánt adomány, és úgy dönt, hogy ezt nem foglalja blokkba.
I’m a solo home validator in Country A. We are at war w Country B, and I decide that I’m not going to include donations to their military when it’s my turn to make a block. This validator should:
— latetot.eth🦇🔊 (@latetot) October 16, 2022
Hogy ez a helyzet hogyan lenne kezelhető, nagy figyelmet keltett a közösségi médiában.
„Szerintem ilyen esetben elnézhető a cenzúra. Ennél durvább megoldás legfeljebb akkor lenne elfogadható, ha a láncot valaki nagyon erősen módosítani akarná, de elfogadhatjuk, ha valaki rossz döntést hoz, hogy mit foglalna blokkba.”
Martin Köppelmann, a Gnosis alapítója, és egyben veterán Ethereum-fejlesztő szintén úgy fogalmazott, hogy megengedhető lenne a cenzúra egy ilyen szituációban, kritizálta viszont az Egyesítés utáni hálózat rendkívül legyengült cenzúra-ellenállóságát.
For the record, in this specific poll, I would also vote for "tolerate". But IMO the quick roll-out of MEV-boost in hindsight was a mistake and should have been done more diligently to prevent a situation where the content curation of 1 entity currently affects 52% of all blocks.
— Martin Köppelmann 🇺🇦 (@koeppelmann) October 17, 2022
A szavazásban felvetett kérdés egy elméleti gondolatkísérletként indult, a kriptoközösségben viszont nagyon is valósak a cenzúrát illető aggodalmak.
Jelenleg a hálózaton létrehozott blokkok több, mint 51%-a betartja az USA pénzügyi szankciós szabályait, az úgynevezett OFAC-standardot.
Ez azért van, mert az Egyesítés után a validátorok többségét, az úgynevezett MEV-boost résztvevőket már kontroll alatt tudja tartani a kormányzat, az ő arányuk a nagyobb a hálózaton.
A MEV-boost átjátszók egyfajta centralizált közvetítőként működnek a hálózaton, a segítségükkel a validátorok kiszervezhetik a blokkok generálását.
A proof of stake rendszer, amely az Egyesítés óta működik, így jobban szét tudja a résztvevők között osztani a tranzakciókat, viszont csak azokat hajtják végre, amelyeket az USA politikusai megengednek.
Slava Demchuk, az AMLBot alapítója úgy nyilatkozott ezzel a kérdéssel kapcsolatban, hogy az Ethereum mostani verziója változást hozhat a kriptoipar KYC és AML gyakorlataiban.
„Az USA törvényhozói egyre nagyobb figyelemmel kísérik, hogy mennyi pénz kering a defiben, az irányításuk nélkül. A legtöbb token számára az Ethereum nyújt otthont, a hálózat átállása a proof of work konszenzusról a proof of stake szavazásra lehetőséget nyújthat, hogy befolyásolni tudják a piacot, még a decentralizáltnak gondoltat is.”
Olvastad már? BTC stagnálás, bikák és medvék nem jutnak dűlőre
Forrás: cointelegraph.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!