Az Ethereum társalapítója úgy látja, hogy a városi tokenek fontos eszközök a gazdasági egyenlőség, a társadalmi kezdeményezések és a jobb kormányzás előmozdításában.
Egy vasárnap közzétett blogbejegyzésben az Ethereum (ETH) társalapítója, Vitalik Buterin támogatását fejezte ki a kriptopénz-jelenségek felhasználása mellett, hogy a helyi önkormányzatok és polgáraik érdekeit szolgálják.
Konkrétan Buterin a városi tokenek és decentralizált autonóm szervezetek, úgynevezett DAO-k kialakításáról beszélt.
A DAO-k olyan önkormányzati szervezetek, ahol a felhasználók maguk alkotják meg és érvényesítik a szabályokat, például szavaznak a protokollmódosításokról az általuk birtokolt mögöttes kriptotokenek mennyisége alapján.
Az ötlet még gyerekcipőben jár.
Mindazonáltal Buterin azt állította, hogy a városi tokeneknek az alábbi öt célkitűzésből legalább háromnak meg kell felelniük:
- Fenntartható bevételi forrásként működjenek a kormányzat számára.
- A lakosok és a város közötti gazdasági együttműködés megkönnyítése.
- A megtakarítások és a vagyongyarapodás elősegítése valamennyi érdekelt fél számára.
- A város egészére kiterjedő szociális kezdeményezések ösztönzése.
- A vagyoni egyenlőtlenségek csökkentése.
Az utolsó pontot illetően Buterin azt javasolta, hogy az újonnan kibocsátott városi tokenek túlnyomó többsége a lakosokhoz kerüljön, egyfajta egyetemes alapjövedelemként.
Az Ethereum társalapítója kritizálta a jelenlegi gazdasági mechanizmusokat, mivel azok „a gazdag embereknek kedveznek a szegényekkel szemben”.
A blogbejegyzésben felvázolt legjelentősebb kriptovárosi projekt a CityCoins, amely a Stacks (STX) blokkláncra épül. A Stacks egy olyan rétegmegoldás, amely lehetővé teszi az okosszerződéseket a Bitcoin (BTC) hálózatán.
A protokoll az STX-tulajdonosoknak továbbított BTC-bányászati bevételek 30%-át az egyes városok számára fenntartott pénztárcába juttatja.
Az elméleti felhasználási lehetőségek közé tartoznak a helyi vállalkozások által a CityCoin-tulajdonosoknak nyújtott kedvezmények és előnyök. A csoport már elindított egy ilyen típusú városi tokent, a MiamiCoint.
Miami polgármestere, Francis Sanchez nyilvánosan támogatta azt, mondván, hogy „forradalmasíthatja a kormányok finanszírozásának módját”.
A társadalmi-gazdasági hatások mellett Buterin a városi tokenekben rejlő lehetőségeket is dicsérte a meglévő kormányzás javítására:
„A 21. századi digitális demokrácia a valós idejű online kvadratikus szavazáson és finanszírozáson keresztül hihetően sokkal jobb munkát végezhetne, mint a 20. századi demokrácia, amelyet a gyakorlatban úgy tűnik, hogy nagyrészt merev építési szabályok és a tervezési és engedélyezési meghallgatásokon való akadályoztatás jellemzett. És persze, ha blokkláncokat akarunk használni a szavazás biztosítására, akkor a szavazások újfajta, divatos fajtáival való kezdés sokkal biztonságosabbnak és politikailag megvalósíthatóbbnak tűnnek, mint a meglévő szavazási rendszerek újbóli felszerelése.”
Olvastad már? Elképesztően növekednek a kutyatokenek
Forrás: cointelegraph.com
Kiemelt kép: NFT NFT
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!