Úgy tűnik, hogy a Solana hálózatán zajló mémcoin-mánia gyorsabban lecsengett, mint egy rossz másnaposság, és a korábban pezsgő Pump.fun tokenindító platform aktivitása drasztikusan visszaesett.
A napi tokenindítások és a bevételek zuhanása sokakat arra késztetett, hogy elgondolkodjanak, mi történhetett?
Ki nevet a végén?
Csak hogy képbe kerüljünk, február 19-én a Solana hálózatán 49 779 napi tokenindítást regisztráltak, ami jócskán elmarad a január 26-i rekordot jelentő 95 578 indítástól. Ez ráadásul a legalacsonyabb szám újév óta.
A visszaesés mögött a mémcoinokkal kapcsolatos egyre növekvő szkepticizmus áll, mivel sok esetben gyanús kapcsolatok derültek ki csalásokkal összefüggésben.
Január igazi hullámvasút volt a mémcoinok világában, különösen miután Donald Trump két saját tokent is piacra dobott, ami szó szerint őrületet váltott ki a befektetők körében.
A kezdeti lelkesedés azonban hamar kifulladt. Tovább bonyolította a helyzetet az argentin elnök, Javier Milei tweetje a Libra nevű memecoinról, amelyről azt állította, hogy fellendítheti Argentína gazdaságát.
A bejegyzést később törölték, és a LIBRA befektetői súlyos veszteségeket szenvedtek el, néhány óra alatt milliárdokat veszítve.
A Nansen elemzése szerint a LIBRA kereskedőinek 86%-a legalább 1000 dolláros veszteséget könyvelhetett el.
Játék és móka?
Térjünk vissza a Pump.fun platformhoz, amely a Solana tokenindítások mintegy 60%-áért felelős.
Február 19-én azonban csak néhány tízezer új token jelent meg, a bevétel pedig 1,69 millió dollárra zuhant, ami a legalacsonyabb érték november eleje óta.
Ez nem éppen jó hír a kriptopiacon tevékenykedők számára.
A Solana hálózat korábban a mémcoin-hullám éllovasának számított, és dominálta a díjak és tranzakciók terén a statisztikákat.
Azonban egyre több jelentés utal arra, hogy a tevékenységek nagy részét botok és mesterségesen gerjesztett kereskedés hajtja, amelyek szorosan kapcsolódnak a mémcoinokhoz.
A helyzet komolyabbá válik, mivel az iparági szakértők attól tartanak, hogy a mémcoin-őrület akadályozhatja a tőkeáramlást és visszafoghatja az altcoin piac növekedését.
Jobb félni, mint megijedni?
A káoszra reagálva Vitalik Buterin, az Ethereum társalapítója nyilvánosan kifejezte csalódottságát a blokklánc-közösség hozzáállása miatt, míg a Coinbase vezérigazgatója, Brian Armstrong figyelmeztetett, hogy egyes mémcoinok esetében már bennfentes kereskedelem gyanúja is felmerülhet.
Az ilyen jelenségek elleni fellépés érdekében az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete létrehozta a Kiber- és Feltörekvő Technológiák Egységét, amely kifejezetten a kriptoiparban előforduló csalások és visszaélések felszámolására összpontosít, különös figyelmet fordítva a lakossági befektetők védelmére.
Olvastad már? A hatóságok célkeresztjében a Kraken tőzsde, az FBI és az SEC vezeti az adatkérelmeket
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.