Februárban hatalmas sokk érte a kriptovilágot, mikor a Bybit, az egyik legismertebb tőzsde, egy 1,4 milliárd dolláros hackertámadás áldozata lett.
Többek között liquid-stakelt Ethereum, Mantle Staked ETH és más kriptopénzek tűntek el szinte nyomtalanul. A piac azonnal pánikba esett, a bizalom gyakorlatilag megszűnt.
Emlékszünk még arra a napra, igaz? De a Bybit nem adta fel, és mára visszaküzdötte magát a csúcs közelébe.
Újjáépítés
Ha előreugrunk a jelenbe, láthatjuk, hogy a Bybit már több, mint 7%-os részesedést szerzett vissza a kriptopiacon, miután a támadás után egészen 4%-ra esett vissza. Hogyan sikerült ez? Kitartással, átláthatósággal és profi válságkezeléssel.
A spot kereskedési forgalom újra erősödik, ami azt mutatja, még a legnagyobb vihar után is van visszaút, ha megvan hozzá az elszántság és a tudás.
Érdekesség, hogy a támadás nem egy szokványos kibertámadás volt. A blokklánc-nyomozók szerint az észak-koreai Lazarus Group állhat mögötte, az a hírhedt hackerbanda, amely évek óta rettegésben tartja a kriptoszektort.
Az is kiderült, hogy miután Észak-Korea egy ideig más célokra, például az ukrajnai háború támogatására csoportosította át erőforrásait, a Lazarus újult erővel tért vissza, és lecsapott a Bybitre.
Pénzmosás gyorsan
És ami még durvább, mindössze 10 nap kellett nekik ahhoz, hogy a lopott pénz nagy részét átmossák a THORChain rendszerén keresztül. Ügyes húzás? Talán.
3.20.25 Executive Summary on Hacked Funds:
Hacker started to use BTC mixers: 1. Wasbi 2. CryptoMixer 3. Railgun 4. TornadoCash
Total hacked funds of USD 1.4bn around 500k ETH. 88.87% remain traceable, 7.59% have gone dark, 3.54% have been frozen.
Breakdown: – 86.29% (440,091…— Ben Zhou (@benbybit) March 20, 2025
De nem tökéletes, mert a blokklánc-szakértők így is visszakövették a lopott vagyon körülbelül 89%-át. Úgyhogy bár a Lazarus profi a maga nemében, még ők sem sérthetetlenek vagy láthatatlanok.
Ami pedig a Bybitet illeti, ők sem ültek tétlenül a támadás után. Komoly biztonsági frissítéseket vezettek be, és egy átlátható helyreállítási tervvel álltak elő, ami valóban figyelemre méltó.
Az irányításuk alatt álló vagyon 77%-át sikerült helyreállítaniuk, ráadásul a legnépszerűbb kereskedési párokon növelték a likviditást, ezzel felülmúlva az iparági átlagokat.
És hogy mit jelent ez számokban? Egy hónappal ezelőtt két nap alatt 40 milliárd dolláros kereskedési volument produkáltak.
Sötét dzsungel
A történet tanulsága egyértelmű, a Bybit válságkezelése példás. Bár az eset rámutat arra, hogy még a legnagyobb szereplők is sebezhetőek a kibertámadásokkal szemben, azt is bizonyítja, hogy egy jó stratégiával és kitartással a legnagyobb katasztrófából is lehet sikertörténetet írni.
A Bybit tehát újra talpra állt, a Lazarus csoport továbbra is fenyegetést jelent, és a kriptopiac továbbra is vad és kiszámíthatatlan. Maradjatok éberek, ez a dzsungel sötét, és nem való a gyengéknek.
Olvastad már? Az argentin törvényhozók megszavazták a Milei elleni vizsgálat megindítását – hírösszefoglaló
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.