Még kevesebb mint húsz nappal a hivatalba lépése után, Trump merész politikai lépései máris megrázták a kriptopiacot, 8,29%-ot törölve annak értékéből.
Bár a piac eddig figyelmen kívül hagyta a kamatemelést, a valódi kérdés az – meddig tarthatja magát?
2025 fordulópont lehet, és a Bitcoin „menedékeszköz” státusza végső teszt elé kerülhet.
Növekvő nyomás a kockázatos eszközökön
Az amerikai-kínai kereskedelmi háború nem újdonság, de hatása most érezhető igazán. Az elemzők már Trump hivatalba lépése előtt előre jelezték ezt a gazdasági eltolódást, és most már egyértelművé vált.
A Bitcoin több mint 6%-os piaci részesedést veszített, billió dollárok törlődtek el a piacról.
A befektetők most óvatosabb stratégiát követnek. Hogyan?
- Az arany (XAU) heti több mint 3%-ot emelkedett, és új történelmi csúcsot ért el 2880 dollár felett unciánként.
- Az amerikai dollárindex szintén emelkedett, és 109 fölé ugrott.
- A kínai importot érintő 10%-os vám tovább növelte az indexet, miközben a kamatemeléstől való félelem a befektetőket a kötvénypiac felé tereli.
Bár az Egyesült Államok inflációs jelentése alacsonyabb volt a vártnál, és a Fed ezért nem emelt kamatot, a Kanadából, Mexikóból és Kínából származó importköltségek növekedése további inflációs nyomást jelenthet. Ez azt jelentheti, hogy a Fed egyelőre nem fogja csökkenteni a kamatokat.
A januári fogyasztói árindex (CPI) jelentés napokon belül megérkezik, és minden tekintet erre szegeződik. Egy magasabb CPI-adat újabb piaci sokkot okozhat, ami akár a Bitcoint is 90.000 dollár alá küldheti.
Készen áll a Bitcoin a nyomásra?
Emlékezz Trump első elnöki ciklusára! Az USA-Kína kereskedelmi háború ekkor jelentősen fokozódott, és Trump „Made in America” kampánya még nagyobb lendületet kapott.
2018-ban, amikor Trump csökkenteni kezdte a kínai áruk adóit, a Bitcoin óriási ütést kapott, 72%-ot esett, és az évet 3740 dolláron zárta.
De van egy pozitív fejlemény:
- Az USA Kínából származó importja 8 százalékponttal csökkent azóta, és ma már csak az összes import 13,5%-át teszi ki.
- A Bitcoin „menedékeszköz” státusza az elmúlt hét évben egyre erősödött.
Bár a Bitcoin még mindig elmarad az arany mögött piaci kapitalizációban és a befektetők bizalmában, kétszámjegyű veszteség jelenleg valószínűtlennek tűnik.
Még kamatcsökkentés nélkül is, az intézményi tőke képes lehet ellensúlyozni a nyomást.
Ugyanakkor a kriptovalutákba való befektetés kockázata jelentősen megnőtt, és egy kamatemelés komoly akadályt jelenthet a nagy piaci kapitalizációval rendelkező eszközök számára.
Mivel óriási a tét, az amerikai gazdasági naptár figyelése fontosabb, mint valaha.
Olvastad már? Miért késik ismét az altcoin szezon? Lehet, hogy az Ethereum a hibás
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.