Donald Trump, az USA elnöke ismert arról, hogy nem rajong a bitcoinért és a kriptopénzekért. Kínával és Dél-Koreával szemben Trump nem tervezi a digitális valuták szabályozási keretrendszerének megalkotását annak ellenére, hogy egyre népszerűbbek a kriptovaluták, mint biztosítékok.
Azonban Trump számára nem csak egyszerűen ellenszenves a bitcoin. John Bolton, Trump korábbi tanácsadója és az Egyesült Államok korábbi ENSZ-nagykövete felfedte, hogy Trump a bitcoin után „eredt volna”. Azaz minden olyan cégre lecsapott volna, amely ezzel foglalkozik.
Steven Mnuchin pénzügyminiszter felelt volna ezért, akit Trump azzal bízott meg, hogy ellenőrizze a bitcoin és egyéb kriptovaluták kereskedését, befektetéseit és tranzakcióit.
„a bitcoin után eredni”
A “The Room Where it Happened,” (A szoba, ahol történt) című könyvben Bolton leírja, hogy mit tapasztalt Trump elnöksége alatt. A fejezetek azt tárgyalják hogyan zajlottak bizonyos politikai és gazdasági döntések a Fehér Házban.
Bolton szerint a bitcoinról szóló tárgyalásra 2018-ban került sor Mnuchin és Trump között. Trump azt kérte, hogy „ne legyen kereskedelmi közvetítő” és „csalás miatt eredjen a bitcoin után.”
Trump elnöksége egyelőre nem lépett fel az amerikai bitcoinkereskedés ellen, de szigorú ügyfél-azonosítási törvényeket vezettek be a tokenkibocsátásokba való befektetések esetén.
2020 elején az amerikai kormány új irányelveket vezetett be a kriptoprojektek számára, amellyel arra a 2019-es döntésre építettek, hogy a bitcoin és ethereum ugyanolyan árucikknek számít, mint a cukor vagy a rizs.
Mnuchin februárban beszélt a bitcoinról:
„Meg akarunk bizonyosodni arról, hogy a technológia tovább fejlődik, de biztosítani akarjuk, hogy a kriptopénzeket ne úgy használják, mint a régi titkos svájci bankszámlákat.”
A kiszivárgott fejezetek ellenére elképzelhető, hogy Bolton könyve meg sem jelenhet. Az USA Igazságügyi Minisztériuma (DOJ) pert indított a könyv ellen, hogy megállítsa a június 23-ai kiadást, arra hivatkozva, hogy „titkosított anyagokat” tartalmazhat.
Veszélyes lehet a Fed pénznyomtatása
Míg Trump lecsapott volna a kriptokereskedésre, az adatok azt mutatják, hogy az intézmények és az akkreditált befektetők egyfajta biztosítékként tekintenek a bitcoinra.
A hihetetlen mértékű pénznyomtatás, a kamatmentes hitelek és a több millió dollár értékű mennyiségi lazítás a Fed által, nem túl kecsegtető egyes befektetők számára. Ilyen például Paul Tudor Jones, a milliárdos Tudor Investments vagyonalap kezelője.
Raoul Pal, a Real Vision Group vezérigazgatója szerint a kötvények hozama arra utal, hogy a hagyományos piacok a „fizetésképtelenség” stádiumában vannak:
Bond yields are about to sound the fire alarm for The Insolvency phase and the end of The Hope phase. Bond yields are the truth. Keep an eye on this… pic.twitter.com/LuQKVZgwPP
— Raoul Pal (@RaoulGMI) June 12, 2020
Lehet, hogy Jerome Powell, a Fed elnöke megmentette az amerikai részvénypiacokat a mennyiségi lazításokkal, de ez valószínűleg csak átmeneti hatás.
Ezt csak azért lépték meg, hogy elkerüljék a 2018-as gazdasági világválság megismétlődését, amely pánikot és gazdasági depressziót okozott a világ számára.
Azonban vannak, akik már áttértek a bitcoinra. A Grayscale egy kriptopénzekre kihegyezett befektetési cég, amely bitcoin- és etheralapú eszközöket biztosít a befektetők számára. Elmondásuk szerint 2020-ban befektetőik 88%-át intézményi alapok tették ki.
Az intézmények az ethereum után ugranak
A Grayscale termékei hatalmas árréssel mozognak. A cég ETHE kínálatát, amely mögött részvényenként 0,1 ETH van, több mint 750%-os árréssel kereskedték a hónap során, tehát a befektetők hétszer annyit fizettek ezért, mint az ethereum jelenlegi piaci értéke.
A 2,46 billió dolláros Fidelity Investment vagyonkezelő májusban elmondta, hogy az amerikai cégek több mint 30%-a már befektetett valamelyik nagyobb kriptopénzbe többségük pedig gondolkodik rajta.
A bitcoin értéke április óta 9200-9800 dollár között mozog, ezzel meglehetősen stabilnak bizonyult. Az árfolyamot Vitalik Buterin, az Ethereum társalapítója is kommentálta a Twitteren:
What we expected: cryptocurrency would normalize and become more like the stock market
What happened: the outside world went crazy and the stock market became more like cryptocurrency— vitalik.eth (@VitalikButerin) June 12, 2020
„Amire számítottunk: a kriptopénzek elterjedtek és egyre jobban a tőzsdékre fognak hasonlítani. Ami történt: a világ megkergült és a tőzsdék egyre jobban a kriptopénzekre hasonlítanak.”
Olvastad már? A bitcoin realizált kapitalizációja újabb rekordokat döntöget
Forrás: cryptoslate.com
Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon.
Legyen szép napotok! 🙂