Ahogyan az orosz-ukrán konfliktus tovább folytatódik, a blokkláncos cégek esetén komolyan felmerült a kérdés, hogy esetleg megpróbálják elzárni a tulajdonukban lévő digitális eszközeiktől a szankcionált országok polgárait.
A Chainalysis ennek jegyében mutatott be egy elemzési eszközt, amellyel a lefoglalásokban együttműködő vállalkozások végre tudják hajtani a politikai utasításokat.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Az Elliptic ügyvezetője pedig a hét elején publikált egy blogposztot, amelyben részletezte, a cége hogyan tervezi a szankciók végrehajtásának az elősegítését.
Simone Maini ebben a posztban aggodalmait fejezte ki, hogy a kriptoeszközökkel esetleg elkerülhetők lennének a szankciók. Külön kiemelte, hogy a mostani helyzet rávilágított, hogy a kriptopénzeket a többi hasonló fejlett technológiához hasonlóan, lehet pozitív és negatív céllal is használni.
Így került szóba az is, hogy a kriptók mennyire megkönnyítették, hogy az ukrán kormányzat és több más civil szervezet hogyan tudott támogatásokhoz, pénzhez jutni. De ugyanígy igaz az is, hogy az oroszok is használják a kriptopénzeket.
„Valós kockázata van annak, hogy Oroszország kriptopénzekkel próbálja meg elkerülni a szankciókat, államilag ösztönzött kiberbűnözéssel, vagy akár bányászattal is.”
Maini elmagyarázta, hogy az Elliptic megnövelte az erőfeszítéseit, hogy segíthessenek a pénzügyi szektornak megakadályozni, hogy Oroszország kikerülje a szankciókat.
Eddig például több, mint 400 olyan virtuális eszköz-szolgáltatót, azaz kriptopénzekkel foglalkozó céget azonosítottak, amely elfogadja fizetségként az orosz rubelt, digitális pénzekért cserébe.
Ezen kívül a szakértőik több, mint 15 millió orosz címet közvetlenül hozzá tudnak kapcsolni bűnesetekhez.
Ezek közül pedig egy viszonylag nagy adag a szankcionált egyénekhez köthető.
„Párszázezer olyan címet találtunk, amely közvetlenül hozzákapcsolható a szankcionált orosz állampolgárokhoz. Ezek olyan címek, amelyek még nem kerültek fel a szankciók listájára, és amelyeket közvetlenül a saját kutatásaink során azonosítottunk.”
Jelen pillanatban az orosz rubel a 23. legelterjedtebb fiat valutának számít, amelyet bitcoin vásárlására használnak, USDT páron viszont a 15. a listán.
Egyre többen állnak be a sorba
Március első hetében a Coinbase is bejelentette, hogy több, mint 25 ezer fiók valószínűsíthetően orosz tulajdonosa számára tette lehetetlenné a pénzéhez való hozzáférést, feketelistára téve ezeket.
Az Elliptic ügyvezetője pedig az is elmondta, hogy nem egyszerűen ezrével jelölik meg a gyanús címeket, hanem a kriptotárcákat is monitorozzák.
„Megfigyeljük azokat a kriptotárcákat, amelyek vélhetően orosz hivatalnokokhoz vagy oligarchákhoz köthetők. Együttműködünk a hivatalokkal és a hatóságokkal azért, hogy biztosak lehessünk benne, az ukrajnai megszállásért felelősséggel tartozók nem tudják elrejteni a vagyonukat a kriptopénzek segítségével.”
Olvastad már? A Coinbase Wallet már támogatja a Solanát
Forrás: news.bitcoin.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!