A kockázati tőkés Tim Draper április 7-én az X közösségi oldalon fejezte ki erős támogatását Donald Trump gazdasági és kereskedelmi kezdeményezései iránt. Élesen bírálta a globális kereskedelmi gyakorlatokat és az amerikai monetáris politikát.
Draper, aki az innováció és a digitális eszközök híve, Trump legutóbbi vámfenyegetéseit szükséges válaszlépésként értékelte. Szerinte ezek az intézkedések évek óta tartó, külföldi visszaélésekre adott válaszok.
Mint fogalmazott: „Mindig is támogattam a szabadkereskedelmet, de most teljesen megértem. Trump elnök azt teszi, amit kell. A többi ország évtizedek óta kihasználja az Egyesült Államok jóindulatát. Most már meg kell érteniük, hogy ez kétirányú utca.”
Megjegyzései Trump agresszív kereskedelmi lépései után hangzottak el, amelyek felkavarták a globális piacokat.
A hónap elején Trump átfogó vámokat vezetett be. Ezek között szerepelt egy 10%-os általános vám szinte minden importra. A magasabb vámok főként Kínát és az Európai Uniót érintették.
A kormányzat szerint ezek az intézkedések a „hosszú ideje fennálló kereskedelmi egyensúlytalanságokat” kezelik.
Emellett céljuk az amerikai ipar megerősítése. Válaszul néhány érintett ország megtorló vámokat vezetett be. Ez fokozta az aggodalmakat egy globális gazdasági lassulás miatt.
A kritikusok szerint ezek a lépések növelhetik az inflációt és tovább terhelhetik az ellátási láncokat.
A támogatók viszont úgy vélik, ösztönözhetik a hazai termelést és csökkenthetik a kereskedelmi hiányt. A végső eredmény egyelőre nem látható, mivel a tárgyalások és a piaci reakciók folyamatosan változnak.
A kereskedelmi feszültség azt követően nőtt az USA és Kína között, hogy Trump elnök 50%-os vámot helyezett kilátásba a kínai árukra.
Ezt akkor vezetnék be, ha Peking nem törli el a 34%-os megtorló vámot az amerikai exporttermékekre.
Április 9-től Washington 104%-os vámot vet ki a kínai importárukra. A döntés válaszul született arra, hogy Kína nem törli el a vámokat. Ez része Trump szélesebb vámpolitikájának.
Kína kereskedelmi minisztériuma az intézkedést „egyoldalúnak és erőszakosnak” nevezte. Közölték, hogy „a végsőkig harcolnak” nemzeti érdekeik védelmében.
Draper saját kritikát is megfogalmazott a kínai vezetéssel szemben:
„A gyenge vezetők, mint a szocialista Hszi, hagyják, hogy az egójuk akadályozza országuk fejlődését. A legtöbb ország okos vezetői viszont gyakorlatiasan gondolkodnak, és csökkentik a saját korlátozásaikat a viszonosság érdekében. Ha nem így tesznek, az Egyesült Államok több bevételhez jut tőlük.”
Emellett határozott lépéseket sürgetett az amerikai jegybank részéről is:
„Szerintem a Fed nem látja a lényeget. Inkább csökkenteniük kellene a kamatokat, hogy kihasználják az új amerikai munkahelyek hullámát, ahelyett hogy a stagflációtól félnének. Az újítók ilyen környezetben tudnak igazán fejlődni.”
„Most arra számítunk, hogy a Draper Associates kockázati tőkéjének nagyobb részét az Egyesült Államokban fektetjük be. Minden forgatókönyv a bitcoinvásárlóknak kedvez. Inflációálló, és ösztönzi az innovációt” – zárta gondolatait.
Olvastad már? Az amerikai részvények és a bitcoin kisebb kiugrást produkáltak a piaci optimizmus hatására
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.