Tegyük a kormányzati kiadásokat blokkláncra?

Changpeng Zhao, a Binance társalapítója megosztotta egy merész ötletét, miszerint minden kormány kövesse nyomon a kiadásait blokkláncon.

A globális államadósság már meghaladta a 102 billió dollárt, ezért CZ szerint itt az ideje, hogy a közpénzügyek terén komolyabb átláthatóságot teremtsünk.

Ne maradj le a legfrissebb hírekről és érdekességekről – kövess minket Facebookon is, és legyél naprakész a kriptovilágban!

Az infláció lopás

Elon Musk és a Kormányzati Hatékonyság Minisztériuma, vagyis a „DOGE” csapata is vizsgálja a blokklánc-technológia alkalmazását a kormányzati kiadások nyomon követésére és az államháztartási hiány kezelésére.

Január 25-én CZ egy Twitter-bejegyzésben osztotta meg ötletét a költségvetési felelősségről és átláthatóságról.

„Népszerűtlen vélemény: Minden kormánynak blokkláncon kellene vezetnie a kiadásait – egy megmásíthatatlan nyilvános főkönyvön. Nem véletlenül hívjuk ezt ‘közpénznek’.”

De miért fontos mindez? A fiskális politika, azaz a kormányzati kiadások és adóztatás szabályozása és a monetáris politika, a pénzkínálat kezelése szorosan összefonódik.

Amikor Nixon elnök 1971-ben megszüntette az aranyfedezetet, azt átmeneti intézkedésnek nevezte, de ez az átmeneti időszak azóta tart, és azóta az amerikai államadósság 36 billió dollárra duzzadt, az infláció pedig folyamatosan csökkenti a dollár értékét.

Forrás: X

Van más megoldás?

Egy 2023 májusi jelentés szerint az Egyesült Államok Költségvetési Hivatala arra figyelmeztetett, hogy az államkincstár hamarosan kifogyhat a pénzből, miközben az éves hiány a következő évtizedben megduplázódhat.

Forrás: TradingView

Ez nem túl biztató hír, különösen, hogy egyre többen látják a fix készletű eszközöket, mint például a Bitcoint, lehetséges megoldásként az inflációs problémákra.

Sőt, néhányan azt javasolják, hogy a Bitcoin akár az államadósság csökkentésében is segíthetne.

CZ nem az egyetlen, aki a blokklánc átláthatóságában látja a jövőt. A blokklánc megváltoztathatatlan természete miatt, ha egyszer valamit rögzítenek rajta, azt nem lehet módosítani vagy törölni.

Képzeljük el, ha a kormány minden dollárköltése látható lenne egy nyilvános főkönyvön, ez az átláthatóság kényszeríthetné a vezetőket, hogy felelősségteljesebben és a polgárok érdekeit szem előtt tartva cselekedjenek.

Lehetetlen küldetés?

A DOGE állítólag szintén vizsgálja, hogyan lehetne a blokkláncot felhasználni a kormányzati kiadások nyomon követésére és a hatékonyság növelésére.

Az egyik cél a pazarló költések visszaszorítása, és bár az ötlet sok izgalmat váltott ki, nem mindenki támogatja.

Kritikusok rámutattak a lehetséges korrupciós kockázatokra és a megvalósítás nehézségeire.

Elizabeth Warren szenátor például aggodalmát fejezte ki Musk Dogecoin fölötti befolyása és annak kormányzati költésekre gyakorolt hatása miatt.

Ráadásul a blokklánc integrálása a meglévő kormányzati rendszerekbe nem egyszerű feladat.

Gondos tervezésre és kivitelezésre van szükség annak érdekében, hogy minden zökkenőmentesen működjön. Bár az elképzelés merész, a gyakorlati megvalósítás komoly akadályokat rejthet magában.

A kérdés tehát továbbra is az, hogy vajon a blokklánc megoldás lehet a kormányzati kiadások átláthatóságára, vagy ez csak egy futurisztikus álom marad?

Olvastad már? A Bitcoin-pénztárcák száma rekordközelben: Új befektetők özönlenek a piacra

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.


Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

Az XRP árfolyama technikai válaszúthoz érkezett – elemzők jelentős emelkedést jósolnak

Az XRP jelenleg két kulcsfontosságú technikai szint között ingadozik – a 21 napos exponenciális mozgóátlag (EMA) és az 55 napos mozgóátlag (MA) határozza meg a...

A Toncoin (TON) a Telegram Web3 ökoszisztémájába integrálódik, miközben ez az altcoin szárnyal

Vendégbejegyzés A Toncoin (TON) szerves részévé vált a Telegram Web3 ökoszisztémájának, mivel ez lett a platform egyetlen hivatalos kriptovalutája a nem fiat-alapú fizetésekhez. Ez magában foglalja...

Ezekre az altcoinokra érdemes figyelni 2025 áprilisában

A kriptovaluták piaca mozgalmas hetet zárt – az árak emelkedtek, estek, majd újra visszapattantak, még mielőtt Trump új vámtarifáiról szóló hírei felkavarták volna a kedélyeket. A...

Ketyeg az óra: vásárold meg ezt az 5 mémcoint, mielőtt a 2025-ös szuperciklus berobban!

Vendégbejegyzés Az idő egyre fogy, miközben a kriptovilág felpörög, és a mémcoinok kerülnek reflektorfénybe. Olyan kulcsszereplők, mint a DOGE, SHIB, PEPE és BONK mozgatják meg a...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.