A Youtube platformján jelentős népszerűségre tettek szert azok a videók, amelyek az úgynevezett front-run kereskedőrobotokat reklámozzák.
A blokklánc-biztonsággal foglalkozó CertiK szakértői szerint az ilyen típusú videók összességében 500%-os növekedést produkáltak.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Ezek a típusú kereskedőrobotok sokszor akár napi 1000%-os hozamot is ígérnek, de a legtöbb esetben egyszerűen elveszítik a pénzüket azok, akik letöltik és telepítik ezeket a programokat a gépükre.
A program egy másik tárcába utalja a felhasználók kriptóit, amelyet azok a robot rendelkezésére bocsátanak.
A CertiK saját felmérése alapján a front-run botokat megemlítő videók 84%-áról megállapítható, hogy csalás.
A 2021-es számokhoz képest így hatszorosára nőtt az ilyen tartalom mennyisége.
„Minden ilyen videóban közös, hogy ingyenes programot ígérnek, amely nagy hozamokat generál. A ténylegesen működő robotok kódját viszont senki sem osztogatja ingyen a közösségi médiában. Az ilyen programok nagy összegekért cserélnek gazdát, a feketepiaci fórumokon.”
A Csalás elindítói megpróbálják rávenni az áldozatokat, hogy töltsön le, és telepítsen egy hamis kereskedőrobotot.
Mikor a felhasználó kriptotranzakciót kezdeményez, hogy a robot el tudja kezdeni a kereskedést, a program ehelyett átküldi a pénzt a támadó tárcájába.
A valódi, nem csalási céllal létrehozott front-run botok is problémát okozhatnak, hiszen a létrehozójuk nagy előnyre tehet szert a többi piaci kereskedővel szemben, és így manipulálhatóvá válik a piac.
Az ilyen botok úgy működnek, hogy megerősítetlen tranzakciók után kutatnak a blokkláncokon.
Mikor találnak egy ilyent, akkor magasabb fee ajánlásával tulajdonképpen megelőzik, és saját magukon keresztül, közvetítőként valósítják meg a kereskedési ügyletet, zsebre téve annak a hasznát.
A videók sokszor hatásvadász, és kifejezetten átverés-jellegű címeket kapnak, például „50-szeres megtérülés”, vagy „Milliós profit front-running kriptokereskedéssel”, a csalók pedig sokszor ingyenes oktatást, vagy ingyenes programot biztosítanak a nézőknek, akiket be akarnak csapni.
A videók alatti kommentekből nehéz kiszűrni a valódi figyelmeztetéseket, hiszen ezt is elárasztják az automata fiókok, amelyek a videóban említett módszert dicsérik.
Aki valódi felhasználóként megkongatná a vészharangot, annak a hangja elveszik a zajban.
Az ilyen videókban ráadásul deep-fake csalás is feltűnhet, a legutóbbiak között van olyan, amely Sam Bankman-Fried arcát használja fel, aki milliárdokat lophatott el az FTX felhasználóitól, és akiket valószínűleg pont ezért akarnak így becsapni.
A CertiK egy másik jelentésében azt is megosztotta, hogy a kriptós csalásokhoz sokszor már a feketepiacon beszerezhető identitásokat használják, hogy a hamis projekteket reklámozzák.
Egy-egy személyazonosságot már akár 8 dolláros áron is be lehet szerezni.
November elején például a Metallica rajongói osztották meg a Redditen, hogy egy hamis live stream-et találtak, amelyet kriptós adományozási csaláshoz használtak fel, és amelyben az együttes minden tagját megszemélyesítették.
Olvastad már? Tron (TRX) fontos frissítések
Forrás: cointelegraph.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!