A Bitcoin-bányászás fundamentumai egyre erősödnek, ahogy a bányászok egyre több profitot termelnek a magasabb árfolyamból.
A Glassnode adatai szerint a bitcoinbányászok több mint 4 millió dollárt termeltek ki egyetlen óra alatt február 12-én – ilyen magas óránkénti profitot még egyszer sem sikerült elérni a Bitcoin történelme során.
2020 májusában a bitcoin keresztülment harmadik blokkjutalom-feleződésén, amely az újonnan kibányászásra kerülő coinok számát a felére csökkentette.
A feleződést követően a bányászok által blokkonként kibányászható bitcoinmennyiség a felére csökkent.
Ez természetesen azt okozta, hogy a bányászok bevételei is 50%-kal csökkentek, amelyek akkor rövid távon igencsak fájón érintette őket.
A Bitcoin-hálózat hashrátája jelenleg szintén rekordértékeken tartózkodik, négy egymást követő nehézségigazodás során is növekedett, az elkövetkező 7 napra pedig egy 2,5%-os gyarapodást vetítenek előre az adatok.
Szóval miért keresnek most ennyit a bányászok?
A blokkjutalmak feleződése nagyjából négyévente történik, hogy ezzel is csökkenjen a piacra kerülő új bitcoinok kibocsátásának az üteme.
Ahogy a Bitcoin egyre közelít a 21 milliós korláthoz, a bányászat gyorsasága úgy fog egyre csökkenni a feleződéseknek köszönhetően.
Az esemény mindazonáltal jelentős nyomást helyez a bányászok vállára, akiknek tevékenysége nagyban függ attól, hogy az általuk létrehozott BTC kitermelési költségét fedezni tudják-e a bitcoinok eladásából.
Elméletileg, amikor feleződés történik, a bitcoin árfolyamának növekedésére lehet számítani, hiszen kevesebb új coin lép be a piacra. Éppen ezért csak magasabb BTC-árral lehetséges fedezni a bányászok költségeit.
#BTC miners just made over $4 million in a single hour – the highest hourly miner revenue in Bitcoin's history so far.
Chart: https://t.co/TIffXFCIZH pic.twitter.com/PmAAmTN6j3
— glassnode (@glassnode) February 11, 2021
Ezen a héten a bitcoinbányászok a legnagyobb órás bevételt generálták a Bitcoin történelme során, annak ellenére, hogy fele annyi bitcoint bányásznak, mint egy évvel ezelőtt – vagy éppen a 2017-es bikapiac során.
Ez arra utal, hogy a bitcoin úgy működik, ahogyan azt megtervezték, az árfolyama a feleződéseket követően növekszik, arra ösztönözve ezáltal a bányászokat, hogy növeljék hashrátájukat, és még több pénzt fektessenek a hálózat biztosításába.
A Glassnode elemzői elmondták:
„A BTC-bányászok épp most hoztak össze 4 millió dollárt egyetlen óra alatt – ez eddig a legnagyobb órás bitcoinbevétel a Bitcoin történelme során.”
A növekvő bányászprofitok egy másik tényezője még az is, hogy a hálózaton lefolytatott tranzakciók száma növekszik, ezzel párhuzamosan pedig a bányászoknak fizetett díjak is növekednek.
A bányászok bevétele ugyanis a tranzakciós díjakból, valamint a bányászok által begyűjtött blokkjutalmakból áll, amelyből ez előbbi nagyjából a teljes bevétel 13,5%-át teszi ki a Clarkmoody adatai szerint.
Tovább nőhet a bányászok bevétele a BTC árfolyamával?
PlanB, a népszerű stock-to-flow mögött álló pszeudonim elemző azt mondta, hogy a bitcoin jó úton halad afelé, hogy elérje a 288.000 dolláros árfolyamot.
Az S2F-modell elsősorban a BTC készletén (stock), valamint az újonnan kibányászott bitcoinok mennyiségén (flow) alapszik, a BTC-árfolyam trendjét pedig a ritkaság alapján próbálja meg meghatározni.
PlanB elmondta:
„A bitcoin árfolyamútvonala a 2020-as feleződés során hasonlít a 2012 és 2016 között bejárt útvonalhoz. Az S2F (100 ezer dollár) és S2FX (288 ezer dollár) modellcélokat alkottam meg. A célok átlagárak, a valódi BTC-ár a célár körül fog mozgolódni. Ha a 2021-es bikapiac a 2017-est követi, akkor ez 100 ezer dollár, ha a 2013-ast, akkor .. 288 ezer dollár.”
#bitcoin price track after 2020 halving is between 2012 and 2016 tracks. I added S2F ($100K) and S2FX ($288K) model targets. Targets are average prices, actual BTC price will oscillate around targets. If 2021 bull market follows 2017 then $100K it is, if we follow 2013 .. $288K🚀 pic.twitter.com/RdRP7VUqqF
— PlanB (@100trillionUSD) February 5, 2021
A bitcoin árfolyama jelenleg konszolidációs fázisban van, miután új rekordárfolyamot ért el 48.500 dollár fölött.
Ha az ár megközelíti a 60.000 dollárt, akkor a kriptopénz piaci kapitalizációja akár az 1 billió dollárt is meghaladhatja.
Az elemzők szerint 56.000 dollár körül egy gamma squeeze vár a bitcoinra. Annak a valószínűsége, hogy a bitcoin 53.000 és 56.000 dollár közé növekszik, továbbra is magasnak számít 2021 első félévében.
Lex Moskovski kriptopénzkutató szintén kiemelte, hogy a piaci hangulat még mindig pozitív a növekvő intézményi érdeklődésnek köszönhetően.
„Bármely olyan intézmény, vállalat és magánszemély, aki ETF vagy egyszerű [részvény] formájában TSLA-t birtokol, bitcoint is birtokol. A Tesla betolta a végső trójai falovat. Üdvözöljük Warren Buffettet és a Svájci Nemzeti Bankot. TSLA-t birtokolsz? BTC-t longolsz.”
Olvastad már? Mi az a Ripple (XRP)?
Forrás: cointelegraph.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!