Satoshi véleménye a bányászat energiaigényéről

Mostanában a kritikák sokszor említik a Bitcoin hálózatának az áramfogyasztását, szinte mindig negatív felhanggal.
Főleg a tavaly óta tapasztalt áremelkedés miatt kap egyre nagyobb figyelmet a bányászathoz felhasznált energia mennyisége.

Ezt sokszor egészen addig cizellálják, hogy mennyi az egyes tranzakciók energiafogyasztása, és ez mit is jelent például a Visa rendszerével összehasonlítva.
A kritikák ellen talán a legjobb érvet viszont maga Satoshi adja, a titokzatos alkotó, aki 2010 óta nem jelentkezett.
Az ő válasza több, mint egy évtized távlatából elevenedett meg újból, akkor írta le a BitcoinTalk fórumán ezt:

„A Bitcoin hálózatán végrehajtható tranzakciók értéke messze meghaladja a felhasznált elektromosság árát. Pont emiatt ha valaki nem bitcoint használ, az pazarol.”

Miért kell a bitcoint bányászni?

A Bitcoin az úgynevezett PoW, azaz proof of work konszenzust használja. Ez annyit tesz, hogy a bányászoknak egy kriptográfiai rejtvényt kell megoldaniuk (meghatározott számnál kell kisebbet tippelni, de véletlenszerű tippeléssel), és akinek előbb sikerül, az generálhatja a következő blokkot, és az kapja a blokkjutalmat.
Hogy versenyben lehessen maradni, a bányászok rá vannak kényszerítve a hardverek folyamatos fejlesztésére, ezzel párhuzamosan pedig az áramfelhasználás is növekszik.
A Bitcoin elindulása előtt már több digitális pénzügyi disztribúciós modellt is kipróbáltak, de egyik megoldás sem járt sikerrel.
Nakamoto világossá tette, hogy a BTC kibocsátásához bizonyítottan el kell használni adott mennyiségű energiát, semmilyen más módon nem lehet decentralizáltan, igazságosan elosztani egy digitális értéket hordozó adatcsomagot.
A fent említett fórumposztban az aranybányászathoz hasonlította a rendszert.

„Az arany bányászata pazarló. De sokkal kevesebbe kerül, mint amennyit a kapott arany csereeszközként ér. A Bitcoin esetében ugyanez a helyzet.”

Az aranybányászat energia-intenzív folyamat, mivel a nemesfém kinyerése a kőzetből rengeteg munkába kerül.
Rengeteg befektetett tőke kell hozzá, és a profitráta viszonylag kicsi. Maga a bányászati iparág viszont nagyon is szabad piac, a munka keményebbik részét végzők nincsenek jobb pozícióban másoknál, és ezért is kicsi az árrés.
Nakamoto szerint pedig ugyanez érvényes a Bitcoinra is. Ráadásul a proof of work alapvető tulajdonsága, hogy közvetítők nélkül is működik.

Ez a megjegyzés arra utal, hogy Satoshi sejthette, idővel számos fejlesztő fog az úgynevezett második rétegű megoldásokon dolgozni, hogy a hálózat sebességét és energiahatékonyságát feljavítsák, a transzparencia megőrzésével.

„Igazság szerint a Bitcoin nem pazarolja az energiát. Nagyon is keményen dolgozik azon, hogy ezt a számítási kapacitást, ezt az energiát a lehető legnagyobb értékké alakítsa át.”

2010-ben Nakamoto sikeresen győzte meg a kritikusokat az energiafogyasztás kérdésében. Mindenesetre lehet, hogy a mostani kritikusok meggyőzése nehezebb feladat lesz.

Olvastad már? A Microsoft Xbox-felhasználókat kérdez a bitcoinos fizetésről

Forrás: decrypt.co

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!


Legfrissebb bejegyzéseink

Új DeFi projekt készül túlszárnyalni az Ethereumot és a Shiba Inut, miközben ára 800%-ot emelkedik

Vendégbejegyzés Miközben a kriptopiac a következő nagy mozgást várja, a DTX Exchange az, amely az utóbbi időben reflektorfénybe került 800%-os áremelkedésével. Bár az Ethereum és a...

Az SEC elállt a Coinbase elleni pertől

A Coinbase vezérigazgatója, Brian Armstrong az X-en jelentette be, hogy az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) elállt a tőzsde elleni pertől. A hír izgalmat váltott...

Egyre több bűncselekményt követnek el kriptovalutákkal Oroszországban

Oroszországban egyre több bűncselekmény kapcsolódik a kriptovalutákhoz – közölte az ország Legfelsőbb Bírósága. Egy nemrég tartott ülésen, amelyen Vlagyimir Putyin elnök is részt vett, Irina Podnoszova,...

A Ripple és Cardano árfolyam-előrejelzés: Kitörés közeleg? Egy új kripto 10-szeres árnövekedést érhet el az AI piac kapcsolatai miatt

Vendégbejegyzés A vezető kriptovaluták, mint a Ripple (XRP) és a Cardano (ADA) az utóbbi időben jelentős volatilitást tapasztaltak. Az XRP árfolyama az elmúlt 30 napban kétszámjegyű csökkenést...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.