A török líra csaknem 25,74 dollárra esett vissza mindössze egy nappal azután, hogy a központi bank először emelte az alapkamatot 2021 óta.
Habár az kamatemelési döntésre széles körben számítottak, az emelés így is elmaradt az elemzők által várt 21%-tól.
Török líra 21%-os zuhanás 2023 kezdete óta
A török valuta, a líra árfolyama a dollárral szemben rekord mélypontra, 25,74 dollárra zuhant a központi bank által június 22-én végrehajtott, 650 bázispontos, 15%-os kamatemelés után.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Az utolsó esés azt jelenti, hogy a líra az idei év első felében több mint 27%-ot veszített értékéből.
Bár a központi banktól sokan azt várták, hogy felhagy az újraválasztott elnök, Recep Tayyip Erdogan szokatlan gazdaságpolitikájával, egy Reuters jelentés szerint az emelés elmaradt az elemzők által várt 21%-os emeléstől.
A jelentés szerint néhány elemző szerint egy magasabb kamatemelés jelezte volna, hogy a török kormány szembeszáll az inflációval.
A friss jelentésében is említettük, a líra évek óta tartó gyengülése és az ezt követő áremelkedések sok török embert kényszerítettek arra, hogy menedéket keressenek digitális eszközökben, például a stabilcoin tetherben.
Mások aranyhoz és a dollárhoz fordultak, amelyek mostanra már ritkábban elérhetők.
Bár Erdogan kezdetben ellenállt a nem hagyományos monetáris politika befejezésére vonatkozó felhívásoknak, a gazdasági helyzet romlása úgy tűnik, hogy kényszerítette a török vezetőt a fordulatra.
Azonban mielőtt az alapkamatot 15%-ra emelték, a központi bank, amelyet a frissen kinevezett kormányzó, Hafize Gaye Erkan vezet, azt mondta, hogy az emelések fokozatosak lesznek.
Ugyanezt a véleményt állítólag a frissen kinevezett török pénzügyminiszter, Mehmet Simsek is kifejezte.
Az „Erdoğanomika” vége
Közben a Wall Street-i óriás, a Goldman Sachs a közelmúltban kiadott jelentésében azt sugallta, hogy a központi bank már elkezdte a kamatlábak fokozatos beállítását a 6,5%-os emeléssel.
„A váltás látszólag fokozatosabb, mint ahogy azt gondoltuk” – állítólag írta a pénzügyi szolgáltató óriás.
A Reuters jelentése szerint Törökország, amelynek inflációs rátája továbbra is emelkedik, 2021 óta 8,5%-os kamatlábon tartotta az alapkamatot.
Bár a politikát széles körben bírálták, az elnök rendszeresen megvédte a döntést, és azt ígérte, hogy az alacsony kamatokat addig fenntartja, amíg hatalmon van.
Azonban mindössze néhány héttel a választási győzelem után Tayyip elnök jóváhagyta a politika fordulatát, amelyet egy jelentés „Erdoğanomika végét” jellemzett.
Olvastad már? A Hedera Network bevezeti a ChatGPT támogatását
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.