A kockázatitőke-kezelő nagyon sok jót mondott a bitcoinról, de úgy véli, a kormányok nem fogják engedni, hogy bármi is a versenytársuknak bizonyuljon a pénznyomtatásban.
Ray Dalio, milliárdos vagyonkezelő egy rövid esszében tisztázta, hogy mit gondol a bitcoinról.
Dalio reménykedik, és egyben óvatos is. Elismeri a bitcoin technikai vívmányait és azt, hogy már egy évtizede jelen van:
„Szerintem nem semmi találmány a bitcoin. Egy új pénzt találtak fel, melyet valaki leprogramozott, és ez már 10 éve működik, és egyre népszerűbb mint valuta és vagyontárolási eszköz.”
Dalio szerint a bitcoin már az „arany alternatívája lehet”, és ez idővel egyre fontosabb és fontosabb lesz, ahogy a fiat valuták elértéktelenednek a hatalmas pénznyomtatások következtében:
„Azok, akik megépítették és támogatták egy újfajta pénz megalkotását, kitűnő munkát végeztek, így a bitcoin mára az arany egyfajta alternatívája lett. Az aranynak nincs sok alternatívája, és jelenleg nincs is nagy igény erre (a jövőbeli hatalmas pénznyomtatások és adósságok miatt).
Dalio szerint a bitcoin már meghaladta, hogy csupán egy „spekulatív ötlet” legyen, és idővel valószínűleg nagyon értékes lesz:
„Számomra úgy tűnik, hogy a bitcoin átlépte a határt, és már nem csak egy spekulatív ötlet, amely rövid távon eltűnhet, hanem idővel valódi értéke lehet.”
Azonban Dalio szerint a bitcoin nem teljesen tökéletes, szerinte a bitcoin anonimitása pontosan addig fog terjedni amíg a kormányok engedik:
„Mivel a bitcoin digitális így kérdéses, hogy mennyire anonim, és a kormányok mennyire fogják engedni, hogy az maradjon. Hosszú távon a bitcoin sokkal kevésbé lehet anonim, mint ahogy azt egyesek gondolják. Végül is egy nyilvános főkönyv…”
Miért tennének keresztbe a kormányok a bitcoinnak? Dalio szerint hasonló a helyzet mint 1694-ben amikor a frissen elindult Bank of England a pénz és hitelek egyedüli kibocsátója szeretett volna lenni.
Az iparágak vezetői el akarják tiporni az ellenzéket, és ez a veszély a bitcoin esetén is fennáll, ahogy egyre népszerűbb lesz.
„Ahogy egyre sikeresebb lesz a bitcoin, a kormányok egyre nagyobb valószínűséggel fognak fellépni ellene.”
Dalio szerint a kormányok nem fogják engedni, hogy a bitcoin virágozzon mint a fiat pénzek alternatívája, mindez pedig gátat szabhat a technológiának:
„Számomra nehéz elképzelni, hogy engedni fogják a bitcoin (vagy az arany) számára, hogy jobb választás legyen, mint a fiat és a hitelek. A bitcoin legnagyobb kockázata a sikere lenne, mivel ha sikeres lesz, a kormány fel fog lépni ellene, és nagyon sok erejük van erre.”
Daliót a bitcoin csökkenő készlete miatt kialakult keresletről is kérdezték, szerinte a bitcoinszerű eszközök (altcoinok) lényegében megnövelték a bitcoin készletét azzal, hogy hasonló, de alternatív megoldásokat kínálnak.
Dalio azt kérte a Bridgewater Associates személyzetétől, hogy számolják ki a bitcoin hatékonyságát az arannyal szemben piaci összeomlások esetén.
Kutatásik szerint korai lenne megmondani, hogy a bitcoin a jövőben hasonlóan hatékony lehet-e, mint az arany.
„Ilyen kevés minta mellett, és a kriptopénzek gyors fejlődése miatt egyelőre még nem jutottunk konklúzióra. A bitcoindiverzifikáció eddig inkább elméleti dolog.”
Olvastad már? 2 billió dolláros piaci kapitalizáció alatt nem lesz bitcoin ETF
Forrás: cointelegraph.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!