A háború elől menekülve számos vállalkozás és állampolgár Portugáliát választotta új otthonául, köztük számosan a kriptoiparban is érintettek.
A mediterrán ország népszerű úti célnak számít, és nem csak a kellemes klíma, hanem a megfizethető megélhetési költségek, és a kriptobarát jogszabályok miatt is.
Mostanra milliók érkeztek Ukrajnából a kontinens többi országába, így Portugáliába is. A konfliktus viszonylagos távolsága ellenére nagyjából 13 ezren érkeztek már Lisszabonba, a portugál fővárosba.
A helyi kormányzat le is egyszerűsítette a bürokratikus akadályokat az érkezők előtt. Akik pedig a kriptoiparban tevékenykednek, vagy annak felhasználói, vélhetően könnyen megbarátkoznak a hellyel, és előbb letelepednek, mint Európa többi országában.
Ahogyan Ukrajna esetében is, az ország kriptobarát törvényei népszerűvé tették az iparág szemében Portugáliát.
A magánszemélyek számára a kriptopénzeken elért nyereség adómentes, mivel nem professzionális befektetésként végzik a felhasználók.
A jövedelemadó 20%-os, ha külföldről érkezik, a nyugdíjból pedig 10%-ot von le az állam.
Több ukrán állampolgár is nyilatkozott a sajtónak, megosztva a történetüket. Az egyik Valentin Sotov, aki blokkláncos játékfejlesztéssel foglalkozik.
A kollégáival hagyta el Ukrajnát, és most a portugál fővárosban folytatná a munkáját, de azért vannak nehézségek, például a lakhatásban.
„Legalább egy éves munkaszerződésre van szükséged, adószámra, tartózkodási engedélyre, és egy portugál kezesre, aki igazol téged. Még nem tudjuk, hogy mi hogyan fog alakulni, de a barátaink segítenek nekünk.”
A nehézségek ellenére Sotov optimista, és a multikulturális közeget, valamint az ország IT-szektorának a lehetőségeit pozitívan értékeli.
Maria Yarotska az ukrán társalapítóval rendelkező Near projektnél dolgozik, és reményei szerint ugyanúgy tudja folytatni a munkáját az új helyen, mint otthon.
A Near például terjeszkedni is kezdett Portugáliában, hogy így tudja segíteni az alkalmazottai beilleszkedését.
Ukrajna már az orosz támadás előtt határozottan kriptobarát országnak számított, a törvényhozók aktívan dolgoztak a kriptopénzek és az iparág legalizálásán.
Az elnök, Zelensky nemrégiben írta alá a digitális eszközökről szóló törvényt. Kijev pedig nagymértékben alapoz a nemzetközi közösségtől érkező kriptós adományokra.
Portugáliában viszonylag nagy ukrán diaszpóra él már jó ideje, a hivatalos adatok szerint az ötödik legnagyobb nemzetiségi közösséget alkotják.
A menekültek mostani érkezésével a létszámuk 40 ezerre nőtt, így mára Portugália harmadik legnagyobb nemzetiségi csoportjának számítanak.
Olvastad már? Fülöp szerb herceg: a bitcoin a szabadság
Forrás: news.bitcoin.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!