A Nobel-díjas közgazdász a New York Times hasábjain publikált egy cikket, amelyben elmondta, a dollártól való elszakadás trendje világszerte erősödik, a megoldást viszont nem a kínai jüan fogja elhozni.
A dollár szerepe leértékelődik a nemzetközi kereskedelemben, annak ellenére, hogy az elmúlt két évtizedben a Federal Reserve felmérései alapján továbbra is domináns pénzeszközként használják a világon.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Krugman szerint ez azt sugallja, hogy a közeljövőben nem kell attól tartani, hogy az amerikai dollár státusza nagymértékben megfakulna.
Nem titok viszont, hogy a világ központi bankjai egyre kisebb mértékben tartják a tartalékaikat dollárban.
2000-ben a pénztartalékok 71%-át a dollár tette ki, ez 2020-ra viszont 58%-ra csökkent.
Ennek egyik lehetséges oka lehet az a sokak által osztott nézet, hogy az USA fegyverként használja a dollárt, és a gazdasági szankciókat.
„A csökkenés nem elsősorban az alternatív eszközökbe történő átváltásnak tudható be. Sokkal valószínűbb, hogy kisebb súlyú valutákban van a pénz, kanadai vagy ausztrál dollárban, mintegy diverzifikációként. A világ minden prominens valutáját az USA szövetségesei bocsátják ki, és mindegyikük közreműködik az oroszok elleni szankciókban. A geopolitikai ellenfeleknek nincs túl sok lehetősége, hogy mire cserélhetnék a dollárt.”
Krugman úgy véli, kicsi az esély arra, hogy például a kínai jüan lecserélje a dollárt, mint a világ tartalékvalutáját.
A kínai gazdaság a világ legnagyobbjai között van, a mandarin nyelv viszont nem valószínű, hogy lecseréli az angolt a nemzetközi kereskedelemben, és ugyanígy nem valószínű az sem, hogy a jüant fogja a világ használni a dollár helyett.
A mandarin nyelvet kevesen használják második nyelvként, a pénzzel kapcsolatban pedig rendkívül fontos faktor, hogy Kínában aktív tőkekontroll létezik.
„A dollár dominanciája nem fog örökké tartani. Semmi sem tart örökké. De a de-dollarizáció körüli felhajtás egyelőre csak felhajtás. Jelenleg a dollár a domináns pénznem, mivel nincsen megfelelő alternatívája.”
Számos szakértő figyelmeztetett már a dollár végnapjaira, köztük a népszerű pénzügyi író, Robert Kiyosaki, a veterán befektető Jim Rogers, vagy az S&P Global közgazdásza, Paul Gruenwald.
Az elterjedt nézetek alapján a dollárt nagy valószínűséggel lecserélő pénznem a BRICS által kibocsátott aranyfedezetű közös valuta lenne, ilyen viszont még nem létezik.
Az USA pénzügyminisztere, Janet Yellen szerint ráadásul az sem biztos, hogy egy ilyen pénz tényleges veszélyt jelentene a dollárra.
Olvastad már? A Bitcoin tőkebeáramlása a múlt emlékeit idézi
Forrás: news.bitcoin.com
Kiemelt kép: swisseconomic
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!