Elon Musk neve ma már szinte mindenhol ott van, elektromos autók, űrutazás, közösségi média.
Most pedig egy látványos jogi csatába keveredett az OpenAI-jal, azzal a céggel, amelynek létrehozásában maga is közreműködött.
A történet tele van fordulatokkal, hatalmi játszmákkal, vádakkal és annyi emaillel, hogy attól bárki feje megfájdulna.
Követelések
A legújabb fejlemény szerint az OpenAI keresetet nyújtott be Musk ellen, azt állítva, hogy évekkel ezelőtt megpróbált erőszakos hatalomátvételt végrehajtani a cégnél.
A vállalat szerint Musk nem csupán kilépett 2018-ban, hanem komoly tervei voltak, át akarta alakítani az OpenAI-t profitorientált vállalattá, a saját vezérigazgatói irányítása alatt.
És hogy ezt ne csak szóbeszédnek higgyük, az OpenAI állítólag emailekkel tudja bizonyítani a vádakat.
Musk akkoriban a teljes irányítást akarta, többségi tulajdont követelt, sőt, még azt is javasolta, hogy az OpenAI-t olvasszák be a Teslába.
Amikor viszont a társai nemet mondtak, Musk állítólag megsértődött, megvonta a finanszírozást, és hátat fordított az egész projektnek.
Régi szép idők?
Mostanra az OpenAI nemcsak kártérítést követel, hanem azt is szeretné, ha Musk végre felhagyna az állítólagos zaklató hadjáratával.
A cég azzal vádolja őt, hogy hamis, 97 milliárd dolláros felvásárlási ajánlatot terjesztett, és hogy folyamatosan pereskedéssel nehezíti a működésüket az üzleti modelljük miatt.
Miközben Musk azt állítja, hogy az OpenAI elárulta nonprofit küldetését, a vállalat szerint épp ő volt az, aki annak idején a profitorientált irányt szorgalmazta, persze csak akkor, ha ő maradhatott volna a főnök.
Egymásra mutogatás
A helyzet nem is lehetne kuszább. 2017-ben Musk még arról beszélt, hogy Kína mesterséges intelligencia fejlesztései miatt az OpenAI-nak sokkal több forrásra van szüksége.
Ekkor javasolta, hogy hozzanak létre egy külön, profitorientált céget az OpenAI szellemi tulajdonának kezelésére.
Az alapítótársak azonban ezt elutasították, mondván, Musk terve egy „mesterséges intelligencia diktatúrához” vezetne.
A vita után Musk teljesen megszakította a kapcsolatot az OpenAI-jal. Azóta pedig saját mesterséges intelligencia startupot alapított, az xAI-t, amely nemrég összeolvadt az X nevű közösségi platformmal.
Musk zsenialitása vitathatatlan, de lépései nem mindig finomak. Az OpenAI új keresete egy olyan képet fest róla, mint aki mindenáron újraírná a történelmet a saját javára.
A nagy bírósági összecsapás 2025 őszén várható, addig is érdemes lesz figyelni, mert biztosan lesznek még látványos fordulatok.
Olvastad már? Az EKB vezetője a digitális euró mellett érvel, csökkenteni kell az amerikai stablecoinok dominanciáját
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.