Ez már nem a szokásos kriptós dráma. Voltak már rug pullok, volt már pump and dump, de az OM token zuhanása egészen más szint.
Ha azt hiszed, hogy néhány blokklánc-nyomozó gyorsan kibogozza a szálakat, jobb, ha újragondolod.
A digitális csalások feltérképezésében jártas CertiK szakértői szerint ez az ügy nem sima ügynöki munka.
Itt igazi, mélyreható digitális helyszínelésre lenne szükség, mint amilyet az FTX összeomlás után láttunk.
Valami nagyon nincs rendben
A Mantra vezérigazgatója, John Mullin épp 80 millió dollárnyi OM tokent égetett el, hogy valahogy visszanyerje a közösség bizalmát az áprilisi árfolyamzuhanás után.
De ne áltassuk magunkat, senki sem tudja pontosan, mi történt. A blokklánc-elemzők tanácstalanok, és a teljes sztori egyelőre zárt ajtók mögött maradt.
A CertiK egyik vezetője, Natalie Newson szerint nem elég csak néhány pénztárcacím alapján következtetéseket levonni.
Ha tényleg tudni akarjuk, mi történt, akkor komoly, igazságügyi szintű elemzés kell.
Az over-the-counter ügyletek, vagyis a tőzsdén kívül bonyolított kereskedés nyomon követése szinte lehetetlen, hiszen ezek nem hagynak olyan egyértelmű digitális nyomot, mint a nyilvános tranzakciók.
Átláthatóság kérdése
Mullin bevallotta egy interjúban Coffeezillának, hogy valóban volt egy 30 millió dolláros OTC tranzakció. Csakhogy az ilyen ügyletek pont arra valók, hogy elrejtsék a mozgásokat a nagyközönség elől.
Ezek a nagyhalaknak szólnak, azoknak a szereplőknek, akik milliókat mozgatnak anélkül, hogy nyomot hagynának a nyilvános tőzsdéken.
Szóval amikor valaki hirtelen felvásárol 100 millió OM tokent, felmerül a kérdés, ez belsős manipuláció volt?
Newson szerint egyelőre úgy tűnik, hogy a másodlagos piacon történt az egész, tehát nem feltétlenül Mantra belső körei mozgolódtak.
De itt jön a probléma, még a legjobb blokklánc-elemző cégek, mint az Arkham vagy a Nansen is csak irányt mutatnak, konkrét bizonyítékot nem tudnak szolgáltatni ilyen esetekben.
Ahhoz, hogy tényleg fény derüljön az igazságra, nem elég a pénztárcák böngészése. Kellene tőzsdei adat, belső nyilvántartás, sőt akár hivatalos vizsgálat is.
Csodára várva
Frank Weert, a Whale Alert elemzője szerint az igazság felgöngyölítése olyan, mint fogat húzni, borzasztó nehéz.
Ott van az adat a blokkláncban, de a teljes kép kirakásához már-már csoda kell, vagy legalábbis egy bírósági idézés és rengeteg türelem.
Mullin azt mondja, lehet, hogy külső igazságügyi szakértőt is bevonnak. De április közepéig ebből még nem lett semmi konkrétum.
Amíg valaki ténylegesen bele nem áll a munkába, és nem ássa bele magát a részletekbe, az OM token zuhanásának valódi oka rejtve marad, egy újabb titok a kriptopiac rejtélyei közül.
Olvastad már? Rekord nagyságú tőke áramlott a bitcoin- és ether-ETF-ekbe
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.