Az új platform az Afrikai Digitális Művészeti Hálózat kezdeményezéseként indul, és a fekete alkotókat tervezi segíteni, szélesebb körű megjelenést biztosítva számukra.
A csoport első lépésként így egy web3-as piacteret indít, Nandi néven.
A platform ebben a hónapban indult, és a nigériai Lagosban tartott AfricaNXT konferencián jelentették be.
A Nandi nevet a piac a zuluk legendás királyának, Shaka édesanyjának, Nandi királynőjének a neve után kapta, mondta el az alapító, Chinedu Enekwe, aki amúgy mérnöki diplomával rendelkezik, elsősorban nem a művészeti világból érkezett.
Elmondása alapján az alapítók elsőként hezitáltak, hogy lépjenek-e az NFT-k irányába, mivel kevés iparági szereplő fókuszál a közösségre.
„Nem hagytam annyiban az ötletemet, hogy indítsunk egy NFT platformot, és építsünk fel rá egy ökoszisztémát. Ebbe beletartozna egy stúdió is, amely közreműködhetne a tőkegyűjtésben is, és ami a legfontosabb, segít a bevételszerzésben az alkotók számára.”
Az NFT-k a blokkláncon létezve tudják bizonyítani az adott digitális tartalom tulajdonjogát. Több művész, köztük az afrikai Osinachi is már rátalált az útra, hogy hogyan lehet ezt innovatív módon műalkotások létrehozására használni.
Ő például a Microsoft Word szövegszerkesztője segítségével hoz létre vizuális alkotásokat, amelyek már a Christie’s londoni aukcióin is elkeltek.
A fekete művészeknek régóta baja van azzal, hogy nehezen monetizálhatják a munkájukat, sokszor igazságtalan szerződéseket ajánlanak nekik, vagy éppen a tulajdonjogokról való lemondásra próbálják meg rávenni őket.
Tavaly a Def Jam egyik alapítója, Russell Simmons adott ki egy NFT-kollekciót, Masterminds of Hip Hop néven, amely segítségével kompenzálhatja az alkotókat, úgy fogalmazva, hogy „a hip hop számára szükségesnek tűnik egy kis felfrissítés”.
Az Nandi piacterének az indulásával együtt Enekwe bejelentette a Nandi Cowry közösség létrehozását is, egy globális közösségét, amely a művészek mellett kulturális vezetőket és műkritikusokat is tömörítene.
Ehhez kiadtak egy 10000 darabból álló NFT kollekciót, amelyet egy Dél-afrikai művész, Sindiso Nyoni készített a Celo blokkláncán, és amelyek egyfajta tagsági igazolásként fognak működni a közösség számára.
Enekwe elmondta, három különböző fokozat érhető el az NFT-ken belül, 25 dollártól egészen a 10 ezer dolláros árig.
A Celo blokkláncára a karbon-semlegesség miatt esett a választás, és ha az Ethereum áttér a proof of stake mechanizmus használatára, a Nandi azt a hálózatot is integrálja majd a rendszerébe.
„Számos fekete közösség néz szembe a környezetük leromlásával, és nem hiszem, hogy nekünk csak ülni kéne, és nézni ezt.”
Enekwe úgy véli, egy piactér elindítása jó kezdésnek tűnik, de van még mit tenni.
A valódi megoldás az, hogy lehetőséget tudjunk adni az alkotóknak, művészeknek, hogy megjelenhessenek, és megmutathassák, hogy miben jók.
Olvastad már? 564 ezer dollárért vásárolt egy Bored Ape-et Madonna
Forrás: decrypt.co
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!