Az ukrajnai rendőrség kiberbiztonsági részlege lecsapott egy szervezett bűnözői csoportra, amely kriptopénzek segítségével csalta ki az áldozatok vagyonát.
A szervezet Európa több országában aktív, irodákat és ügyfélszolgálati központokat tart fenn, több ezer alkalmazottal.
Az ukrajnai hatóságok öt helyi lakost állítottak elő, akik a gyanú szerint közreműködtek az áldozatok beszervezésében.
Őtőlük nagy összegeket csaltak ki, különböző részvény és kriptobefektetések ígéretével, amelyeket hatalmas hozamok ígéretével ajánlottak a becsapottaknak.
A rendőrség azt is nyilvánosságra hozta, hogy az elkövetők mögött álló szervezet az egész kontinensen üzemeltet képviseleteket, az éves bevételük pedig a becslésem szerint eléri a 200 millió dolláros összeget, ennyivel károsítják meg az áldozataikat.
Az eset felderítésében nem csak az ukrajnai rendőrség vett részt, de az Europol és az Eurojust, a kontinens közös bűnüldözési és igazságszolgáltatási szervei is közreműködtek a több országot érintő nyomozásban.
A különböző hatóságok további segítséget nyújtottak Albánia, Finnország, Grúzia, Németország, Litvánia és Spanyolország részéről is, hogy a 2020-ban, Ukrajnában indított szervezetet le tudják fülelni.
A rendőrség elmondása alapján hét országban is eljárások indultak az azonosított gyanúsítottak ellen, akik kapcsolatba hozhatók a csalásokkal.
Világszerte több ezer kriptopénz tulajdonos esett áldozatul
A nyomozás során látott napvilágot az információ, hogy az elkövetők számos európai országban voltak aktívak, több ezernyi alkalmazottal.
A legfőbb feladata ezeknek az volt, hogy új befektetőket találjanak, akiket a hatalmas hozamok ígéretével rá tudtak venni, hogy kriptopénzeket, részvényeket, vagy egyéb tőzsdei termékeket vásároljanak.
Az Europol állítása szerint a világon összesen több százezerre tehető a hasonló sémák által megkárosított befektetők száma, akiket ilyen nemzetközi elkövetői csoportok be tudnak csapni.
A legtöbb esetben a befektetésekhez használt honlapokon még a befektetett tőke hozamát is megmutatták, és növekedést szimuláltak.
A felhasználók viszont nem voltak jogosultak kiutalást kezdeményezni a platformokról.
Az öt ukrajnai gyanúsított három központot is üzemeltetett, Kijevben, illetve Ivano-Frankivsk városában.
Amennyiben a bíróság bűnösnek találja őket, akár nyolc évet is kaphatnak az ukrajnai törvények alapján.
A csalók által működtetett hálózat elsőként idén augusztusban került a hatóságok látómezőjébe.
Az eljárás során házkutatásokat is tartottak, a többi országban is, a csoporthoz köthető személyeknél.
Több, mint 500 számítógépet, valamint mobiltelefonokat foglaltak le, amelyeket az elkövetéshez használhattak, ez derül ki a rendőrség közleményéből.
Olvastad már? Közeleg a végső kapituláció, BTC elemzés
Forrás: news.bitcoin.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!