Bár Donald Trump választási győzelme kétségtelenül felrázta a piacot, sok elemző szerint ez nem az egyetlen ok Bitcoin legutóbbi áremelkedésére.
Jesse Myers, az Onramp Bitcoin társalapítója szerint a valódi mozgatórugó a Bitcoin felezés utáni kínálati sokk.
Ismerős történet?
Myers szerint a Bitcoin-párti politikai környezet csak egy plusz pont, de nem ez hajtja az árat.
Egy posztjában kifejtette, hogy a fő mozgatórugó most az, hogy már több, mint hat hónappal a felezés után járunk.
A legutóbbi, áprilisi felezés során a Bitcoin blokkjutalma 6,25 BTC-ről 3,125 BTC-re csökkent, így a bányászok kevesebb új Bitcoint hoznak forgalomba.
Myers rámutatott, hogy a jelenlegi árakon egyszerűen nincs elég kínálat a kereslet kielégítésére, ami árfolyam-növekedéshez vezethet, hogy helyreálljon az egyensúly.
Az áremelkedést fokozzák a Bitcoin ETF-ek, amelyek iránt az érdeklődés jelentősen megnőtt januári bevezetésük óta.
November 11-én például az amerikai Bitcoin ETF-ek közel 13,940 BTC-t vásároltak egyetlen nap alatt, miközben mindössze 450 BTC került bányászásra.
Myers úgy gondolja, hogy az áraknak feljebb kell kúszniuk ahhoz, hogy a piac kiegyensúlyozott maradjon, ami könnyen hozhat akár újabb piaci felfutást is.
A négyéves ciklus
Myers szerint bár szokatlannak tűnhet, hogy egy előre jelezhető lufi alakul ki minden négy évben, a Bitcoin különleges, mert kínálata rendszeresen csökken a felezések által.
Ez a felezés utáni árnövekedés természetes eredmény, ahogy ezt már 2012, 2016 és 2020 után is láthattuk.
James Check, egy népszerű elemző is támogatja ezt a véleményt. Az aranyhoz hasonlítva a Bitcoint, rámutatott, hogy miközben az arany piaci kapitalizációja évi hat billió dollárral nő, a Bitcoin piaci értéke jelenleg 1,6 billió dollár, és sokkal kisebb készlet áll rendelkezésre belőle.
Check szerint a tapasztalt Bitcoin-befektetők már megszokták az ilyen helyzeteket, és a korlátozott készlet az árakat felfelé tolhatja.
Korán vagy későn vagyunk?
Anthony Scaramucci az ismert befektető is hozzászólt a témához, és arra bátorította a habozókat, hogy még nem késő beszállniuk.
Mivel a Bitcoin mintegy 94%-a már forgalomban van vagy elveszett, alig 1,2 millió BTC maradt kibányászásra.
Ez a korlátozott kínálat tovább növeli az árakat, miközben a kereslet úgy tűnik, folyamatosan emelkedik.
A Bitcoin felezése és az ETF-ek által generált kereslet együttes hatása egy különleges árfolyam-emelkedési ciklust alakít ki, amelyet nem csak a politikai események, hanem a piac egyedi sajátosságai is hajtanak előre.
Kövesd a Kriptoworld-öt a Google News-on
Olvastad már? Majdnem 60%-on van a bitcoin piaci dominanciája
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.