Nagy lemaradásban az EU – már a Deutsche Börse vezérigazgatója is pénzügyi reformokat sürget

A Deutsche Börse vezérigazgatója, Stephan Leithner pénzügyi reformokat sürget az Európai Unióban. Egy állandó digitális euró bevezetését javasolja, hogy erősítse a régió pénzügyi autonómiáját.

Egy február 15-én közzétett szakpolitikai dokumentumban Leithner egy 10 lépéses stratégiát vázolt fel.

Ennek célja, hogy az EU Tőkepiaci Unióját (CMU) egy Megtakarítási és Befektetési Unióvá (SIU) alakítsa. Ennek központi eleme egy digitális jegybankpénz (CBDC) lenne.


Ne maradj le a legfrissebb hírekről és érdekességekről – kövess minket Facebookon is, és legyél naprakész a kriptovilágban!


Leithner szerint egy állandó CBDC bevezetése az EU digitális stratégiájának kulcsfontosságú eleme. Emellett pénzügyi stratégiájának is meghatározó része lehetne.

A digitális euró mint stratégiai eszköz

Az EU szakpolitikájáról és a digitális vezető szerepről szólva a Deutsche Börse vezérigazgatója kijelentette: „Az Európai Központi Banknak és a nemzeti jegybankoknak együtt kell működniük, hogy a digitális euró erősítse a régió tőkepiaci ökoszisztémáját.”

„Az EKB a nemzeti jegybankokkal közösen dolgozik a digitális jegybankpénzen. Ez segíti a legjobb megoldások feltárását és gazdagítja az EU tőkepiaci ökoszisztémáját” – mondta.

Kiemelte a technológiai fejlesztések fontosságát a „főkönyvi készpénz” és a „programozható fizetési” rendszerek terén. Ezek biztosítják az EU állandó CBDC-jének zökkenőmentes összekapcsolását a meglévő fizetési rendszerekkel és szolgáltatásokkal.

Leithner szerint a CBDC hatékonyabbá tenné a pénzügyi tranzakciókat, és erősítené az EU gazdasági önállóságát.

Az amerikai dollár európai hatásának csökkentése

Leithner hozzátette, hogy az EU különböző kulcsfontosságú szabályozási kereteinek, például a Markets in Crypto-Assets Regulation (MiCA), az AI Act és a Digital Operational Resilience Act (DORA) egyesítése „lehetővé tenné, hogy az euró globális szinten versenyelőnyt szerezzen.”

Miközben Leithner a digitális eurót kulcsfontosságúnak tartja az EU pénzügyi stabilitása, versenyképessége és innovációja szempontjából, a szakpolitikai dokumentum nem részletezte sem a technikai megvalósítást, sem a szabályozási keretet.

Januárban a Standard Chartered bankóriás bejelentette, hogy létrehoz egy új luxemburgi vállalatot, amely kriptovaluték és digitális eszközök letétkezelését kínálja majd.

A Standard Chartered kriptovaluta-szolgáltatása az EU-ban kezdetben csak bitcoinra és az etherre korlátozódna.

További eszközök 2025-ben érkezhetnek – mondta Waqar Chaudry, a bank digitális eszközökért felelős vezetője a Cointelegraph-nak.

Olvastad már? Már a Fed is tudatosította, hogy a stablecoinok valójában a dollár globális szerepét erősítik

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.


Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

A Coinbase szerint itt az ideje, hogy Ausztrália ne csak kísérletezzen, hanem vezesse is a kriptopiacot

Ausztrália a világ egyik legaktívabb kriptovaluta-használó országa, a lakosság 31%-a már kipróbálta valamelyik digitális valutát. Ennek ellenére a szabályozás még mindig sehol nincs. Olyan ez,...

A kereskedelmi háború Kínával zajlik, de a Bitcoin is megérzi a csapásokat

Úgy tűnik, a világ két legnagyobb gazdasága újra egymásnak feszült, ezúttal olyan vámokkal, hogy még a nagyi is hanyatt esne tőlük. Az Egyesült Államok 125%-os...

Miért nem mozdul a Bitcoin – és mikor jöhet az áttörés?

A Bitcoin árfolyama már hetek óta egy szűk sávban mozog. A befektetők kezdenek türelmetlenné válni. A piaci bizonytalanság és a globális pénzmennyiség növekedése miatt sokan...

Erős adatvédelemre sürget Vitalik Buterin az AI formálta világban

Ahogy a mesterséges intelligencia egyre jobban hozzáfér a személyes adatokhoz, Ethereum társalapítója, Vitalik Buterin erősebb adatvédelmi szabályokat sürget. Arra figyelmeztet, hogy a centralizáció hamarosan társadalmi problémává...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.