Mik azok a wrapped tokenek

-

A wrapped tokenek, azaz a „csomagolt” tokenek akkor jönnek jól, ha egy kriptopénzt olyan környezetben akarunk használni, ahol elméletileg nem működne, például egy másik blokkláncon.

A csomagolás során az eredeti tokent letétbe helyezzük egy szolgáltatónál, és ezért cserébe a kívánt hálózaton megkapjuk a token vagy coin működőképes változatát.


Ne maradj le a legfrissebb hírekről és érdekességekről – kövess minket Facebookon is, és legyél naprakész a kriptovilágban!


Ez a megoldás különösen hasznos a defi szektorban, és a láncok közötti kapcsolódás során.

Ez a módszer lehetővé teszi, hogy a kriptotulajdonosok sokkal több szolgáltatást vehessenek igénybe, több blokkláncon.

A csomagolt tokenek lehetnek kriptopénzek, stablecoinok, de akár NFT-k is. Az egyik legimsertebb ilyen token a WBTC, az Ethereum hálózatán létező bitcoin.

Ennek a használatával a kriptotulajdonosok a bitcoin és a defi előnyei tudják ötvözni a különböző dappokban, vagy a decentralizált tőzsdéken.

Hogyan működnek a csomagolt tokenek?

Hogy egy csomagolt tokent létre tudjunk hozni, ahhoz először zárolni kell, letétbe kell helyezni a mögöttes fedezetként szolgáló, eredeti tokent vagy coint.

A WBTC esetében bitcoin küldünk egy szolgáltató tárcájába, ahol az lekötésre kerül, a szolgáltató pedig az általunk megadott Ethereum-címre elküldi ugyanazt a mennyiségű WBTC tokent, amelyet előzőleg létrehozott.

A WBTC token mögötti fedezetet az eredeti lekötött bitcoin biztosítja, ha küldünk a szolgáltatónak 0,01 bitcoint, akkor ők létrehoznak 0,01 WBTC-t, és elküldik a címünkre.

Ezután az adott ökoszisztémán belül ez a csomagolt token szabadon mozgatható, használható. Ha vissza akarjuk kapni a bitcoinunkat, akkor a csomagolt tokent visszaküldjük a szolgáltatóhoz, és becseréltetjük az eredeti coinra.

A csomagolt tokenek típusai

Számos kriptopénznek létezik csomagolt változata más blokkláncokon, ez igazából csak a kereslettől függ.

A már említett WBTC az egyik legismertebb, mert ez lehetővé teszi, hogy a befektetők megtartsák a bitcoin-készletüket, de mégis kamatoztatni tudják azt a különböző defi alkalmazásokban.

Emellett számos blokkláncon, például a BSC vagy a Polygon esetében a hálózatot fenntartó fejlesztők azért hozták létre a csomagolt tokeneket, hogy megkönnyítsék a felhasználók számára a blokkláncok közötti átjárást, és lehetővé tegyék a különböző hálózatok közötti interakciót.

A stablecoinok esetében is megfigyelhető ez a megoldás, az USDT, USDC és a Dai esetében is több blokkláncon érhetők el a tokenek, nem csak az eredeti Ethereum hálózaton.

A csomagolt tokenek előnyei

A legfontosabb funkció ezeknél a tokeneknél, hogy lehetővé teszik a blokkláncok közötti átjárást.

Így megoldható, hogy valaki úgymond megtartsa a kívánt készletét, de mégis használni tudja azt más hálózatokon, különböző alkalmazásokban. Ez összességében jelentősen növeli a likviditást is az ökoszisztémákban.

Ráadásul több választási lehetőséget nyújt a tulajdonosok számára, és így jelentősen növeli a felhasználói élményt, és még jobban elősegíti az elterjedés mértékét.

Milyen hátrányai vannak a csomagolt tokeneknek?

Az ilyen tokenek is rendelkeznek korlátokkal, többek között a centralizációs kockázatokkal, a szabályozói problémákkal, vagy éppen az egyes eszközök inkompatibilitásával. Mindezt annak ellenére, hogy a fő funkció pont a korlátok lebontása lenne.

Az egyik legnagyobb hátrány, hogy egy harmadik fél kell a kibocsátáshoz, és ennél a szolgáltatónál van tárolva a letétbe helyezett fedezet.

Ez kockázatos, és növeli a centralizációt. A csomagolt token értéke, vagy egyáltalán a használhatósága nagymértékben lecsökkenhet, ha a kibocsátó bármiféle problémával szembesül, és a felhasználók nem tudják visszaváltani a letéteiket.

Más esetekben visszatartó erő lehet a csomagolás és a visszaváltás viszonylagos bonyolultsága, vagy éppen a tranzakciós díjak mértéke.

Emellett a használt szolgáltatók biztonsági kockázatot is jelenthetnek, rajtuk keresztül a rosszindulatú szereplők a felhasználókra is hatást tudnak gyakorolni.


Csatlakozz Prémium csoportunkhoz, ahol exkluzív tartalmakhoz, elemzésekhez és érdekességekhez nyílik hozzáférésed.


Egy másik negatívum az, hogy nem minden eszköz esetében megoldott a csomagolás módja, így gyakorlatilag mégsem lehet minden kriptopénzt minden blokkláncon elérni.

Emellett akár szabályozói, jogi körülmények is befolyásolhatják egyes eszközök ilyen célú használatát, ez pedig egyértelműen akadályt jelenthet a széles körű elterjedés előtt.

Összességében elmondható, hogy a csomagolt tokenek esetében számos hátrány mellett rengeteg előny is van, így a módszer továbbra is fontos szerepet tölt be a láncok közötti kapcsolatteremtés terén, és a kriptoeszközök felhasználhatóságának a növelésében.


Olvastad már? A Solana-rali folytatódik, de mi a helyzet a hálózattal?

Kiemelt kép: coinkade co

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.


Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

Donald Trump január 20-i beiktatása felpezsdíti a Bitcoin-tartalékról szóló vitákat: Megugrik az árfolyam?

Ahogy Donald Trump január 20-i hivatalba lépése közeleg, a figyelem a Bitcoinra összpontosul. Sokan úgy vélik, hogy Trump pro-kripto politikái jelentős áremelkedéshez vezethetnek, miközben egy...

Ismét fellebbez a SEC az XRP ellen – most egy 2023-as döntést támadtak meg

A Ripple Labs és az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) közötti jogi csata új fordulatot vett, miután a SEC hivatalosan megfellebbezett egy kulcsfontosságú, 2023 júliusában hozott döntést. Analisa...

Most érkezett: Wyoming képviselője törvényjavaslatot terjeszt elő a stratégiai Bitcoin-tartalékról

A legújabb fejlemény szerint Jacob Wasserburger wyoming-i képviselő stratégiai Bitcoin-tartalékról szóló törvényt terjeszt elő. Figyelemre méltó, hogy Cynthia Lummis szenátor az X-en kiemelte, hogy Wyoming megtette...

Wall Street Pepe árfolyam-előrejelzés 2025-2030

Vendégbejegyzés A tavaly december elején rajtolt Wall Street Pepe előértékesítése az indulás utáni 24 órában elképesztő, több mint 400.000 dollárnyi tőkét gyűjtött össze. Az ICO, amely...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.