Miért fontos a privát kulcs, és mire is való igazából?

-

A kriptopénzeink privát kulcsai feletti rendelkezés annyira fontos része az egész technológiának és a mögöttes filozófiának, hogy van is egy minden évben megrendezett, ennek szentelt rendezvény.
Ezzel próbálják folyamatosan a köztudatban tartani, hogy mennyire fontos, hogy mi kontrolláljuk a kulcsainkat.

Az esemény amúgy a Proof of Keys nevet viseli, és minden év január harmadikán kerül megrendezésre, az elsődleges mottó pedig mindig ugyanaz: ne tárold tőzsdén a kriptódat!

A privát kulcs az elsődleges eszköz, amellyel kezelni lehet a kriptopénzeket, ezen alapul, hogy valójában kinek a kriptójáról beszélünk.

Andreas Antonopoulos pedig, aki tulajdonképpen az iparág legismertebb személyiségének számít, meg is fogalmazta ezt. Ha nem nálad van a kulcs, akkor nem a tiéd a bitcoin.

Mire valók a privát kulcsok?

Mikor valaki telepít egy kriptotárcát, akkor valójában egy kulcspárt hoz létre, egy privát és egy publikus kulcsot. A privát kulcs az, amely a kriptográfiai részt hozza a folyamatba, ennek segítségével történik a titkosítás.

A publikus kulcs más néven publikus címként is ismert. Ez szolgál arra, hogy másokkal megosztva utalásokat fogadjunk rajta.

Mivel a privát és a publikus kulcs között kriptográfiai, matematikai kapcsolódás van, ezért csak a privát kulcs birtokosa tudja használni a javakat, amelyek az adott publikus kulcshoz tartoznak, magyarul csak ő tudja elkölteni.

A privát kulcsból könnyű publikus címet generálni, egy publikus címből viszont nem lehet visszafejteni a privát kulcsot. Ez az „egyirányúság” eredményezi azt, hogy a Bitcoin a gyakorlatban feltörhetetlennek tekinthető.

A privát kulccsal vannak aláírva a tranzakciók, ezután pedig mikor egy bányász blokkba foglalja azokat, visszafordíthatatlanná válnak. Így a privát kulcsok számítanak a jelszónak, az egész rendszerhez.

Ezért elképesztő fontos, hogy ezek a megfelelő módon legyenek kezelve, mivel az elvesztésük azt jelenti, hogy az adott címhez tartozó javak is elvesznek, a továbbiakban nem lehet hozzájuk férni.

Miért is fontos a kulcs?

Ahogy az előbb is olvashattad, a privát kulcs segítségével férhetsz hozzá a kriptopénzekhez. Emiatt pedig akinél a kulcs van, az tekinthető a valódi tulajdonosnak.

Ez első ránézésre nem is olyan nagy dolog. Viszont itt kell kitérni arra, hogy számos centralizált tárcaszolgáltató – itt elsősorban a kriptotőzsdékre, és az ottani tárcákra kell gondolni – nem teszi lehetővé a felhasználók számára, hogy hozzáférjenek a privát kulcsokhoz.

Ezek a felhasználók tehát nem igazán számítanak tulajdonosnak a szó hétköznapi értelmében, hiszen a szolgáltató egyszerűen megtagadhatja a javakhoz való hozzáférést, valamint időlegesen vagy véglegesen is akár, elérhetetlenné válhat.

Van egy másik fontos faktor is. Számos kriptoprojekt a tokenmennyiség arányában biztosít szavazati jogot a hálózatot érintő kérdésekben, változtatásokban, vagy bármiben, amely érdekes lehet a közösségnek.

A centralizált tárcaszolgáltatásokon keresztül ezzel a jogosultsággal nem lehet élni. Szóval a felhasználó igazából nem rendelkezhet a saját javai fölött, de legalább bele sem szólhat az azokat érintő kérdésekbe.

Ezek miatt annyira fontos, hogy olyan kriptotárcát használjunk, amely teljes hozzáférést biztosít a kulcsokhoz.

Egy elterjedt hiba

Ha nagyon leegyszerűsítjük a dolgot, akkor a kriptotárcák valójában csak annyit csinálnak, hogy tárolják és kezelik a privát kulcsokat.

Rengeteg tárca van, amelyeket használhatjuk kriptopénzek tárolására, küldésére, vagy fogadására, viszont nem engedik, hogy hozzáférjünk a privát kulcsokhoz. Ezek az úgynevezett custodial, megőrzési tárcák.

A legjobb, ha az ilyeneket elkerüljük, és olyan tárcát választunk, amelyben hozzáférhetünk a kulcsokhoz.

Még jobb, ha a seed-szavakhoz is hozzáférhetünk, amelyekkel a telepítés során a program legenerálta az összes kulcsot, amelyet támogat.

Ha olyan tárcát használunk, amely teljes kontrollt biztosít a kriptopénzeink felett, számos negatívumot elkerülhetünk, amelyek a tőzsdei és a custodial tárcák felhasználóit érintheti.

Olvastad már? Peter Schiff szerint az aranyat a bitcoinnál „nehezebb elkobozni”

Forrás: bitcoinist.com

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.

 


Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

A Mastercard és JPMorgan új blockchain alapú fizetési megoldást indít

A Mastercard Multi-Token Network (MTN) és a JPMorgan ambiciózus Kinexys Digital Payments platformja integrálódott, hogy gyorsabb és átláthatóbb elszámolási rendszert kínáljon. Az MTN és Kinexys összekapcsolása A...

Az ETH piaca csendes – vihar előtti csend?

Az Ethereum (ETH) árfolyama a cikkírásakor 3135 dolláron áll, ami mindössze 0,6%-os emelkedést jelent az elmúlt 24 órában. Ez a szerény növekedés éles ellentétben áll a...

A 3 legjobb mémcoin az év végi növekedésre: Miért a CATZILLA vezeti a listát?

Vendégbejegyzés Az év végéhez közeledve a figyelem a mémcoin felé fordul, amely jelentős hozamot kínálhat. A CATZILLA meglepetésszerű versenyzőként tűnt fel, és egyedi vonzerejével felkeltette az...

Upbit hack: Észak-Korea a tettes?

Dél-Korea hivatalosan is megerősítette, hogy az észak-koreai Lazarus és Andariel hackercsoportok felelősek az 50 millió dolláros Upbit hackért, amely 2019-ben történt. Az ellopott kriptovaluták értéke...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.