Az év elején kezdődött emelkedés szemmel láthatóan megtorpant, a befektetők pedig kivárnak, hogy hogyan folytatódik az árfolyam alakulása.
A Szövetségi Piaci Bizottság, a FOMC február elsején ülésezik, és hamarosan kamatdöntés is várható a Fed részéről.
A hangulat tehát alábbhagyott, és a BTC valamint az ETH is visszahúzódott a napokban beállított idei csúcsokról.
Ebben ráadásul néhány, az iparágat érintő negatív esemény is közrejátszhatott.
Az emelkedést a decemberi, a vártnál jobb inflációs adatok idézhették elő, mostanra viszont a hegymenet lelassult mind a kriptopiac, mind a részvények esetén.
Az USA-ban a hónap közepén lefoglalták a Bitzlato kriptováltót, a szigorúbb fellépés jegyében, ezután pedig a Binance is blokkolni kezdett meghatározott felhasználói fiókokat.
A kriptopénzek árfolyamai viszont továbbra is úgy tűnik, hogy erősen korrelálnak az SP500 számaival.
Éppen emiatt a pozitív inflációs adatok emelkedéshez vezettek, viszont a céges profitok csökkenése, és az eladások számának az esése ugyanígy a kriptopiacon is visszahúzódást idéztek elő.
Több amerikai bank is úgy nyilatkozott, hogy az idei év során még nehézségekre számít, és nagy a recesszió esélye.
„Az infláció, az alapkamat, és a bevétel mennyisége kulcsfontosságú a hozamok szempontjából. Most az infláció növekvő pályán van, a kamatok szintén emelkednek, és a várakozások alapján az eladások is csökkenni fognak az idei évben.”
Az USA továbbra is szabályozni akarja a piacot
A Bitzlato január 18-i leállítása ismét rávilágított, hogy a törvényhozók nagyon szeretnék, ha szabályozni tudnák a piacot.
Az Igazságügy-minisztérium nyilatkozata alapján várható, hogy hasonló intézkedésre kerül sor számos más iparági szereplő esetén, de egyelőre nem határozták meg specifikusan, hogy ez kire vonatkozik.
Január 30-án a Binance, a kereskedési forgalom alapján a legnagyobb tőzsde blokkolt több fiókot is, amely a Bitzlatohoz köthető.
A Binance elmondta, hogy az ügyfélpénzek biztonságban vannak, a FinCEN beszámolói alapján viszont a Binance volt a Bitzlato legnagyobb partnere.
A kriptoipar a legtöbb helyen jogi keretrendszer nélkül működik, a különböző országokban pedig teljesen más a meghatározás, hogy mi számít pénznek vagy pénzeszköznek, és, hogy a kriptopénzek beletartoznak-e ebbe a körbe.
Ez a bizonytalanság egyértelműen nyomot hagy az iparág teljesítményén is, és számos szakértő úgy véli, hogy a tömeges elterjedés egyik legnagyobb gátja is ugyanez a bizonytalanság.
Mára már elmondható, hogy szinte minden hónapban érkezik egy hír, törvénytervezet, amely a törvényhozók, politikusok, hatóságok ellenséges hozzáállásáról tanúskodik, holott mindegyiküknek inkább támogatni kellene a fejlődést, nem pedig hátráltatni.
A Biden-kormányzat a legújabb tervek alapján komolyabb szabályozásra készül a kriptoipar esetén is, és a pletykák szerint meg akarják akadályozni, hogy a nyugdíjalapok kriptopénzekbe fektethessenek, mivel azok magas kockázatúnak tekinthetők.
A kockázatos eszközök pedig kifejezetten érzékenyek a befektetői hangulatra, és ez igaz a BTC-re, valamint a többi kriptóra is.
A politikai érdeklődés nemrégiben a Gemini és a Digital Currency Group felé fordult a kamatfizető szolgáltatásaik miatt, ráadásul az FTX vezetője elleni per is nagy negatív hírverést hozott a kriptoiparnak.
44%-os éves növekedés
A 2023-as év eddig egyértelműen jól telik a BTC és a kriptók részére.
A befektetők 64%-a profitban van, ráadásul a bányászok bevételei is 50%-kal növekedtek, amely végül fellélegzést hozott a szektorba, hiszen a múlt év nem volt könnyű a bányászok számára.
A BTC 2013 óta a legjobb januárjában van, de a FOMC ülése hozhat még váratlan mértékű volatilitást.
A BTC és az ETH 40% illetve 32%-os erősödéssel több befektetőt is arra csábított, hogy profitot realizáljon.
Az elemzők többsége viszont arra figyelmeztet, hogy lejtmenet közeledhet, és sok befektető egyetért velük abban, hogy hamarosan az eladók kerülhetnek túlsúlyba a piacon.
20000 dollárnál egy rés mutatkozik a CME határidős kötéseiben, ezeket a réseket pedig be szokták zárni a kereskedők, így sokak szerint egészen eddig is visszahúzódhat az árfolyam.
Összességében viszont elmondható, hogy jelenleg alábbhagyott a kereskedők étvágya, és elfordultak a kockázatos eszközöktől, a FOMC mondandójára várva.
A legfőbb kérdések között pedig továbbra is ott van, hogy az inflációs számok hogyan alakulnak, és, hogy a Fed milyen kamatpolitika mellett dönt.
Hosszabb távon pedig biztosan segítene az is, ha a szabályozási környezet letisztultabb, átláthatóbb lenne.
Olvastad már? Kiyosaki szerint globális recesszióban vagyunk
Forrás: cointelegraph.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.