Miért a stablecoinok árfolyam-eltávolodása jelenti a legnagyobb rendszerszintű kockázatot a kriptopiac számára – és mit kellene változtatni

A stablecoinok árfolyamának elszakadása (ún. „depeg”) nagyobb rendszerszintű kockázatot jelent a kriptoökoszisztéma számára, mint akár egy bitcoin-összeomlás.

Ennek oka, hogy a stabilcoinok kulcsfontosságúak a piaci likviditás, a decentralizált pénzügyek (DeFi) és a felhasználói bizalom szempontjából.

Ha egy stablecoin elveszíti az értékét a dollárhoz képest, az láncreakciót indíthat el – ahogyan azt a 2022-es TerraUSD-összeomlásnál is láthattuk.

Jelenleg a vezető stablecoin-kibocsátók átláthatósága, fedezeti eszközeik minősége és elszámoltathatósága nem kielégítő.

A Tether esetében továbbra sincs teljes körű audit, az USDC kitettsége a hagyományos bankrendszerrel szemben komoly kockázatot jelent, míg az algoritmikus stablecoinok rendkívül sérülékenyek.

Mindez arra utal, hogy a piac továbbra is erősen ki van téve egy újabb stablecoin-krízis veszélyének.

A kockázatok csökkentése érdekében a piacnak sürgősen változtatnia kell.

Szükség van valós idejű auditokra, megbízható, magas minőségű fedezetekre – például amerikai államkötvényekre –, erősebb szabályozói felügyeletre, valamint a stablecoin-használat diverzifikálására, hogy ne csupán néhány nagy szereplőtől függjön a rendszer.

Emellett elengedhetetlenek a stressztesztek, valamint a felhasználók oktatása a lehetséges kockázatokról.

A Bitget aktívan támogatja ezeket az irányokat: szorgalmazza a szigorúbb szabványokat, kutatja a blokkláncon történő valós idejű ellenőrzési lehetőségeket, és edukálja a felhasználókat annak érdekében, hogy a kriptoökoszisztéma ellenállóbbá váljon a jövőben.

Gracy Chen, a Bitget vezérigazgatója

Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

Közeleg a Fidelity Solana ETF jóváhagyása – Visszapattanhat a SOL a 22%-os havi zuhanás után?

Donald Trump új globális vámokat bejelentő nyilatkozata geopolitikai feszültséget szított, ami gyorsan végigsöpört a kriptovaluták piacán is. Az egykori amerikai elnök minimum 10%-os vámot ígért...

Zuhan a tárcaaktivitás, mégis élénkül az XRP-kereskedés – vajon esés vagy rali jön?

A kriptopiac az utóbbi időben meglehetősen hektikus, és az XRP sem kivétel. Bár a token tárcaaktivitása látványosan visszaesett, más kulcsfontosságú mutatók már árnyaltabb képet festenek. A...

Zuhan a Pi Coin: tényleg nulla felé tart az árfolyam a „rug pull” félelmek miatt?

A Pi Coin árfolyama történelmi mélypontra, 0,51 dollárra esett, ami 83%-os zuhanást jelent a február végi csúcsához képest. Cikkünk írásakor az árfolyam kissé korrigált, 0,52...

Egy vezető kriptoelemző szerint az XRP akár 27 dollárig is emelkedhet – ez kell hozzá

Az ismert kriptoelemző, EGRAG rendkívül optimistán nyilatkozott az XRP jövőjéről. Elmondása szerint az árfolyam erőteljes emelkedés előtt áll, amit egy technikai minta – az úgynevezett...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.