Miért 21 millióban határozta meg Satoshi a bitcoin maximális készletét?

-

Ahogy egyre közelebb érünk a következő bitcoinfelezéshez, szinte szükségszerűen elgondolkodunk a Satoshi által kialakított dizájnon. Egészen pontosan azon, hogy vajon miért 21 millióban lett meghatározva a kibányászható bitcoinok száma.
A bitcoin volt az első, teljesen decentralizált digitális vagyontárgy, amely megjelent a piacon. Satoshi Nakamoto hozta létre egy évtizeddel ezelőtt, és jelenleg ez a világ legnagyobb kapitalizációval rendelkező kriptopénze, 219 milliárd USD összértékkel, és 70%-os kriptopiaci részesedéssel.

Satoshi rengeteg gondolatot és munkát tett bele a bitcoinba, de tíz év elteltével még mindig van két ismeretlen faktor a történetben. Először is, még mindig senki nem tudja, kicsoda Satoshi valójában. Titok fedi, hogy a név egyetlen embert, férfit vagy nőt, vagy akár fejlesztők csoportját takarja-e.
Emellett a bitcoinba bele lett írva egy felső limit, a 21 millió. Ez azt jelenti, hogy sosem fog ennél több bitcoin létezni, hacsak nem lesz megváltoztatva valami a programkódban.
Ez pedig a második rejtély – senki sem tudja, hogy miért pont a 21 millió lett meghatározva.

Meghatározott kibocsátható mennyiség

Elég könnyű megérteni, hogy a véges készlet miért nyújt védelmet az infláció ellen.
A bitcoin a bányászatot végzők számára generálódik, mint blokkjutalom. Minden 210 ezredik blokk után ez a blokkjutalom feleződik, amely körülbelül négyévente történik meg. A bányászok jelenleg egy blokkért 12,5 btc-t kapnak – 2020 májusában ez fog lecsökkenni 6,25 bitcoinra.
Ez egy hatékony módja, hogy az eszközállomány rendelkezésre állását irányítsuk, de nem magyarázza meg, hogy miért pont a 21 milliós számra esett a választás.

Satoshi akart némi hasonlóságot a bitcoin és a fiat között

Van egy pont, amely hasonlóságra utalhat Nakamoto és Mike Hearn, egy szoftverfejlesztő között. Egy email alapján Satoshi a dizájnnal kapcsolatban kifejtette, hogy „a coinok száma, és a disztribúciós modell kiválasztása csak tipp volt, de egyben bonyolult döntés is”.
Satoshi alapvetően azt próbálta elmagyarázni a bitcoin és néhány fiat pénz hasonlósága kapcsán, hogy mindkét eszköztípus esetében bonyolult a változtatás, ezt pedig figyelembe kellett venni a jövőt tekintve.
A szándékos hasonlóságok mellett Satoshi hitt abban, hogy az elterjedés hatására a bitcoin egységenként sokkal többet is érhet.
Ez bizonyos szinten megmagyarázhatja, hogy mi járhatott Satoshi fejében a limitált készlet kódba foglalásakor. Ennek ellenére az a valódi indok – vagy akár számítás –, amely a 21 milliós számot eredményezte, még mindig homályos.

A közösség is beszállt

Az elmúlt évek során sok találgatás folyt arról, hogy miért 21 millió – mi a valódi értelme ennek, és hogyan lett kiszámítva. Néhányan matematikai magyarázatokkal álltak elő, mások viszont inkább véletlenszerűbbnek tűnő gondolatokkal értenek egyet.
Allen Ewart, fintechszemélyiség szerint a 21 milliónak az elsőre látható mellett akár mélyebb értelme is lehet, hiszen „a 21-es számot sokszor a kreatív lélekkel azonosítják”.
Néhányak szerint tulajdonképpen nem szükséges tudnunk, mi vezetett a pontos számhoz. Fő álláspontjuk alapján ez a helyzet, ezt kell szeretni, és igazából lényegtelen, hogy 21 millió vagy 210 millió.
Talán a legérdekesebb magyarázat, amely matematikai számítást vesz alapul, egy StackExchange fórumfelhasználótól származik.
Úgy érvel, a ciklusonkénti blokkok száma kijöhet, ha az óránkénti blokkok számát (6) felszorzod a nap 24 órájával, az év 365 napjával, valamint 4-gyel (felezési ciklus, években). Így jön ki a 210240, amely lefelé kerekítve 210 ezer.

Ezután összeadod a blokkjutalmakat, 50, 25, 12.5, 6.25, 3.125 btc blokkonként az egyes ciklusokban, így a 96.875 jön ki, amely felfelé kerekítve 100. A két számot összeszorozva pedig 21 milliót kapsz.
Mindazonáltal meg kell jegyezni, ez a számítás már az után látott napvilágot, hogy Satoshi meghatározta a 21 milliós supplyt, és a matek bár kiadja a számot, mégsem igazi válasz a kérdésre.

Olvastad már? Bitcoin vs. Libra: A célok és technológiai különbségek

Talán egy nap Satoshi majd felfedi valódi kilétét (kilétüket), és akkor megkérdezhetjük őt a kirakós hiányzó darabjáról. Addig is marad a találgatás, és hogy elfogadjuk: csak „egy tipp volt”.
Forrás: coinspeaker.com

Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon .
Legyen szép napotok! 🙂 

Legfrissebb bejegyzéseink

Donald Trump január 20-i beiktatása felpezsdíti a Bitcoin-tartalékról szóló vitákat: Megugrik az árfolyam?

Ahogy Donald Trump január 20-i hivatalba lépése közeleg, a figyelem a Bitcoinra összpontosul. Sokan úgy vélik, hogy Trump pro-kripto politikái jelentős áremelkedéshez vezethetnek, miközben egy...

Ismét fellebbez a SEC az XRP ellen – most egy 2023-as döntést támadtak meg

A Ripple Labs és az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) közötti jogi csata új fordulatot vett, miután a SEC hivatalosan megfellebbezett egy kulcsfontosságú, 2023 júliusában hozott döntést. Analisa...

Most érkezett: Wyoming képviselője törvényjavaslatot terjeszt elő a stratégiai Bitcoin-tartalékról

A legújabb fejlemény szerint Jacob Wasserburger wyoming-i képviselő stratégiai Bitcoin-tartalékról szóló törvényt terjeszt elő. Figyelemre méltó, hogy Cynthia Lummis szenátor az X-en kiemelte, hogy Wyoming megtette...

Wall Street Pepe árfolyam-előrejelzés 2025-2030

Vendégbejegyzés A tavaly december elején rajtolt Wall Street Pepe előértékesítése az indulás utáni 24 órában elképesztő, több mint 400.000 dollárnyi tőkét gyűjtött össze. Az ICO, amely...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.