Near Protocol egy első rétegű blokklánchálózat. Egy olyan platformot biztosít, ahol a fejlesztők decentralizált alkalmazásokat (dappokat) hozhatnak létre.
A legsikeresebb első rétegű altcoinblokklánc az Ethereum. Ezért a Nearhez hasonló protokollokat kihívóként tartják számon.
Az 1. rétegű hálózatok fő mérőszámai a tranzakciós költségek, a sebesség és az ezek fenntartására való képesség a növekvő forgalom mellett.
A Near célja, hogy az Ethereumnál is jobb számokat produkálhasson, amely kriptovaluta az elmúlt években költség- és sebességproblémákkal küzdött.
A Near Protocol gyorsabb és olcsóbb, mint az Ethereum. Ennél is fontosabb, hogy gyorsabb lehet, mint néhány nagy riválisa. Teljes megvalósítás esetén akár 100.000 tranzakciót is feldolgozhat másodpercenként (TPS).
Az Ethereum legnagyobb riválisa, a Solana, átlagosan kevesebb mint 3000 tranzakciót kezel másodpercenként saját blokklánc-felfedezője szerint.
Az Ethereum esetében ez csupán két számjegyű. A bitcoin kevesebb mint 10 tranzakciót dolgoz fel másodpercenként.
A kriptovilágon kívül fontos összehasonlítás a Visa (V) kapacitása. A globális fizetési óriás körülbelül 7000-8000 TPS-sel rendelkezik.
Ez a vállalat állítása szerint 12 hónap alatt 232,5 milliárd tranzakciót jelent. A Near Protocol ezt felülmúlhatja, bár 2022 júliusáig még nem érte el elméleti maximumát.
„A Near olyan technológiát fejlesztett, amely gyors (~1 másodperc), végleges (~1-2 másodperc), olcsó (kevesebb mint egy cent) és biztonságos tranzakciókat tesz lehetővé” – jegyezte meg a Messari kriptokutató cég 2022 márciusában.
Hogyan éri el a Near Protocol ezeket a számokat?
A Near Protocol fő jellemzője a sharding nevű technika, amely növeli a tranzakciók sebességét és kapacitását.
Ez a módszer a blokkláncot kisebb alhálózatokra bontja, amelyeken különböző validátorok dolgoznak. Ezek az alhálózatok rendszeresen összekapcsolódnak egymással.
A hálózat így elkerüli, hogy túl nagyra nőjön, hiszen kisebb részekre osztja magát.
A Near Protocol elkezdte bevezetni a sharding új verzióját, amelynek köszönhetően egy „teljesen shardingolt” hálózat jöhet létre a jövőben.
Az újítás a „state sharding” az egyszerű „processing sharding”-gal szemben. Ez nemcsak a validátorok feladatait osztja fel, hanem magát a blokkláncot is kisebb részekre bontja.
A Near a technológiáját „Nightshade”-nek nevezi, és 2021 végén kezdte el fokozatosan bevezetni. Erre azért volt szükség, mert a hálózaton megnövekedett a tranzakciók száma.
Nem a Near Protocol az első hálózat, amely shardingot használ. Erről már 2013 óta beszélnek mint az Ethereum lehetséges megoldásáról. Egy „teljesen shardolt” blokklánc azonban új mérföldkövet jelentene.
Ezért állítja a Near Protocol, hogy „végtelen skálázhatóságot” kínál. Ez azt jelenti, hogy a hálózaton zajló tranzakciók száma korlátlanul növekedhet anélkül, hogy rontaná a teljesítményt.
A Near egy proof-of-stake (PoS) konszenzusmechanizmust használ, hasonlóan az Ethereumhoz.
A proof-of-stake rendszerben a rosszindulatú szereplőket az tartja vissza a rendszer korrumpálásától, hogy a blokkok érvényesítéséhez egy bizonyos mennyiségű tokent kell „letétbe” helyezniük (stake).
A Near jelenleg 100 csomópontot határoz meg, és legalább 67.000 NEAR tokent követel meg a jogos tranzakciók új blokkjainak érvényesítéséhez.
A validátorok ezért további tokeneket kapnak jutalmul. Jelenleg a legkevesebb tokent birtokló csomópont is több mint 162.000 NEAR tokent stake-el.
Annak ellenére, hogy ígéretes ötletei vannak, a Near Protocol még messze van attól, hogy a legnagyobb kihívója legyen az Ethereumnak.
Más projektek régebb óta léteznek és nagyobb lendülettel bírnak: a Solana, amelynek natív tokenje a SOL, és Polkadot, amelynek tokenje a DOT, a legismertebbek közé tartoznak.
Natív tokenjeik piaci kapitalizációja 2022 júliusában rendre körülbelül 93 milliárd és 7,6 milliárd dollár volt.
Összehasonlításképpen, a Near Protocol natív tokenje, NEAR, alig több mint 4 milliárd dollár összpiaci értékkel rendelkezik.
A NEAR tokent a hálózat blokkjainak érvényesítését biztosító stakinghez használják. A stakerek jutalmukat szintén ebben a tokenben kapják. A token legmagasabb ára 20,44 dollár volt 2022 januárjában.
A Near Protocol nemcsak gyors és jól skálázható, hanem a kriptoszektor környezeti hatásairól szóló vitát sem hagyja figyelmen kívül, hangsúlyozva „szén-dioxid-semlegességét”.
Szén-dioxid-kiegyenlítéssel foglalkozó cégekkel működik együtt, hogy ellensúlyozza energiafelhasználását.
Emellett a proof-of-stake mechanizmusok általában kevesebb kibocsátással járnak, mint a proof-of-work rendszerek.
Olvastad már? A Bitcoin piaci trendjeinek elemzése a piaci megbízási volumen csökkenése után
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.