Mi az a kriptopénz?

-

Az elmúlt néhány évben több ezer új kriptopénz jelent meg, amelyek mind azt állítják, hogy valami egészen mást kínálnak.
A Bitcoin volt az első fecske. Akkor lett igazán ismert, amikor árfolyama 2017 végén 20.000 dollár környékére emelkedett, majd 2018 elején több mint 60%-ot zuhant.

A bitcoinnak három évbe telt, mire visszatért a korábbi csúcsára, majd 2020 végén, kevesebb mint egy hónap alatt megduplázódott.

2020-ban már nagyvállalatok is bevásárlásokba kezdtek, és a Wall Street neves szkeptikusai sorra változtatták meg az ágazathoz való hozzáállásukat.


Ne maradj le a legfrissebb hírekről és érdekességekről – kövess minket Facebookon is, és legyél naprakész a kriptovilágban!


A kriptót lehetetlen figyelmen kívül hagyni

De nagyítsuk ki a képet. Mik azok a kriptovaluták, hogyan működnek, és miért izgatják annyira az embereket? A legjobb helyen jársz, ha ezekre a kérdésekre keresed a választ.

Mi az a kriptopénz?

A kriptopénz egy digitális token, amely kriptográfiát használ a működéséhez.

A Bitcoin volt az első kriptopénz, amelyet egy Satoshi Nakamoto álnevet használó személy (vagy személyek) hozott létre, és először 2008 októberében vázolta fel elképzeléseit egy fehér könyvben, amelyben „Egy egyenrangú elektronikus készpénzrendszer” koncepciójának alapját fektette le.

A Bitcoin-blokklánc, a hálózat, amelyen a Bitcoin fut, 2009 januárjában indult el. (Napjainkban már számos más blokklánc is létezik).

A kriptovaluták lényegében:

  • Digitálisak: A kriptovaluták teljes mértékben az interneten léteznek. Fizikailag nem lehet megérinteni vagy kézben tartani őket. (Igen, félrevezetőek lehetnek azok az illusztrációk, amelyek a bitcoinokat fizikai aranyérmékként ábrázolják, egy B betűvel azok fején).
  • Decentralizáltak: Minden kriptopénz-tranzakciót egy nyilvános, globális listán vagy főkönyvben (csomópontokban) tárolnak.
  • Peer-to-peer: A kriptovaluták cseréje a két fél között elektronikus úton történik, anélkül, hogy egy központi szereplőre vagy közvetítőre lenne szükség a tranzakció jóváhagyásához.

Hogyan jönnek létre a kriptovaluták?

A legtöbb kriptovaluta (de nem mindegyik) új egységeket vagy érméket hoz létre az ún. bányászat folyamatán keresztül.

Ennek során egyének vagy csoportok (bányászok) drága számítógépeket használnak, amelyek versenyszerűen bonyolult kriptográfiai rejtvényeket oldanak meg, hogy tranzakciós rekordok (blokkok) kötegeit hitelesítsék a főkönyvben.

A bányászok jutalmat kapnak az erőfeszítéseikért, így jönnek létre az új érmék. (A Bitcoin blokkláncán a bányászok jutalma négyévente feleződik, ami az új bitcoinok keletkezésének lassítása érdekében történik).

Hogyan használják a kriptovalutákat?

Napjainkban viták folynak arról, hogy a kriptovaluták valóban úgy viselkednek-e, mint egy valuta, vagy inkább áruként kellene kezelnünk őket. (Egyesek szerint kriptovaluták helyett inkább „digitális eszközöknek” kellene nevezni őket.)

A kriptovalutákat azonban nem csak azért hozták létre, hogy alternatívát jelentsenek a dollár vagy éppen a font helyett.

Rengeteg különböző dologra lehet őket használni. Ez csak három kriptopénz azok közül, amelyek a Bitcoin után következtek:

  • Litecoin – a Litecoin blokkláncot 2011-ben hozták létre a Bitcoin blokkláncának egy elágazásaként (hard fork). A megalkotója, Charlie Lee a Bitcoin mint „arany” mellé egyfajta ezüstnek szánta. Natív tokenje az LTC.
  • Ethereum – az Ethereum blokklánc 2015-ben indult útjára, és kifejezetten decentralizált alkalmazások (Dappok) és okosszerződések működtetésére tervezték a hálózatán. A tokenje az ether vagy ETH.
  • Filecoin – a 2020-ban indított Filecoin hálózat lehetővé teszi, hogy az emberek számítógépes tárhelyet béreljenek – amolyan Dropbox a decentralizált weben. Tokenje a FIL.

A bitcoint a digitális pénz egy formájaként találták ki, de azóta a kriptovaluták egyre kifinomultabbá váltak.

A kriptók 3 generációja

Miért van ennyi?

A Bitcoin volt az első kriptopénz, és megoldotta a digitális pénz létrehozásának néhány kulcsfontosságú problémáját.

De nem volt hibáktól mentes. Ennek eredményeképpen a fejlesztők, vállalkozók és programozók azzal voltak elfoglalva, hogy olyan kriptovalutákat hozzanak létre, amelyek különböző igényeket szolgálnak ki, és különböző problémákat oldanak meg.

Mi a kriptovaluták vonzereje az államilag kibocsátott valutákkal szemben?

  • Félig anonimak. A kriptovalutákat úgy lehet kialakítani, hogy senki ne lássa, ki vagy, vagy mire költöd a kriptódat, bár a tárcacímhez kapcsolódó tranzakciók nyilvánosan megtekinthetők.
  • Nem ellenőrzi őket egy kormány sem. Az olyan instabil országokban élő emberek, ahol a valuták ingadozóak, a kriptovalutákat alternatív módszerként használhatják az áruk és szolgáltatások megvásárlására.
  • Határok nélkül használhatóak. Az internethez hasonlóan a kriptovaluták is bárhová eljuthatnak.
  • Biztonságosabbak. Az elosztott főkönyveket nagyon nehéz feltörni, mivel nincs egy központi fél, aki irányítaná őket.
  • A tranzakciók olcsóbbak és gyorsabbak. Bár a kriptopénz-tőzsdék díjat számítanak fel a kriptodevizák vásárlásáért, eladásáért vagy átutalásáért, ezek általában sokkal alacsonyabbak, mint amennyibe a valós világban a pénz határokon átnyúló mozgatása kerül – és a tranzakciókat sokkal gyorsabban ellenőrzik.
  • Szerződések teljesítésére használhatók. A kriptovalutákat nem csak pénzformaként használják. Az emberek közötti szerződések tárolására is használhatók, és ezeket a szerződéseket automatikusan végre is tudják hajtani.

A jövő

Még mindig a kriptopénzek korának kezdetén járunk. Sok érme fog jönni és menni, és néhány hihetetlenül értékes lesz, míg mások a nullára eshetnek.

De a kriptovaluták egészének, a körülöttük lévő technológiának és iparágnak megvan a helye a világban.

Olvastad már? Hogyan alakítsd ki kriptovaluta portfóliódat kezdőként 2021-ben? – A BitPadre tippjei

Kiemelt kép: yerel gundem

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.


Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.

Legfrissebb bejegyzéseink

Donald Trump január 20-i beiktatása felpezsdíti a Bitcoin-tartalékról szóló vitákat: Megugrik az árfolyam?

Ahogy Donald Trump január 20-i hivatalba lépése közeleg, a figyelem a Bitcoinra összpontosul. Sokan úgy vélik, hogy Trump pro-kripto politikái jelentős áremelkedéshez vezethetnek, miközben egy...

Ismét fellebbez a SEC az XRP ellen – most egy 2023-as döntést támadtak meg

A Ripple Labs és az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) közötti jogi csata új fordulatot vett, miután a SEC hivatalosan megfellebbezett egy kulcsfontosságú, 2023 júliusában hozott döntést. Analisa...

Most érkezett: Wyoming képviselője törvényjavaslatot terjeszt elő a stratégiai Bitcoin-tartalékról

A legújabb fejlemény szerint Jacob Wasserburger wyoming-i képviselő stratégiai Bitcoin-tartalékról szóló törvényt terjeszt elő. Figyelemre méltó, hogy Cynthia Lummis szenátor az X-en kiemelte, hogy Wyoming megtette...

Wall Street Pepe árfolyam-előrejelzés 2025-2030

Vendégbejegyzés A tavaly december elején rajtolt Wall Street Pepe előértékesítése az indulás utáni 24 órában elképesztő, több mint 400.000 dollárnyi tőkét gyűjtött össze. Az ICO, amely...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.