Genezis blokknak nevezzük a blokkláncok legelső blokkját, amelyre aztán a lánc összes további eleme ráépül, és amely tulajdonképpen a hálózat indulási pontjának tekinthető.
A proof of work blokkláncok esetében, mint amilyen a Bitcoiné is, meghatározott mennyiségű munkát kell elvégezni, hogy a bányászok létrehozhassák a blokkokat, és nincsen ez másként a genezis blokk esetében sem.
A proof of stake szavazással működő hálózatoknál ezeket a blokkokat a fejlesztők hozzák létre, előre.
A genezis blokkok szerepe az, hogy a lánc további blokkjainak legyen mire visszahivatkoznia, mint kiindulási pontra, egyfajta horgonyként szolgálva.
Mivel minden blokk hozzá van kötve az előzőhez, így ezekre épül a bizalommentes rendszer, valamint ezek határoznak meg néhány kiindulási paramétert, például a bányászati nehézséget, vagy a blokkjutalmat.
Az Ethereum esetében például ez tartalmazza a fejlesztők által maguknak létrehozott, úgymond előbányászott jutalmat, a teljes készlet körülbelül 70%-át.
A genezis blokk a Bitcoin esetében
A Bitcoin első blokkját a hálózat névtelen fejlesztője, Satoshi Nakamoto hozta létre, 2009 január 3-án, ezzel elindult az azóta is működő rendszer.
A blokk egy speciális üzenetet tartalmaz, egy újságcikk címét a The Times aznapi számából, amely a válság utáni bankmentő csomagról szól. Sokak szerint a bankok gátlástalansága volt az egyik inspiráció, amely Satoshit a Bitcoin létrehozására ösztönözte.
Satoshi idejében a bányászati nehézség összehasonlíthatatlanul kisebb volt a mainál, de a genezis blokk létrehozásához ennek ellenére el kellett végezni a megfelelő mennyiségű számítást, a munkát nem lehetett megspórolni.
A genezis blokkal jött létre a bitcoin, az első kriptopénz, a blokkért járó 50 bitcoin jutalommal.
A blokkjutalom mértéke meg van határozva a kódban, csökkenő mértékben, és 2140-ben fogja elérni a nullát, négy évente történő feleződés után. Ekkora fog forgalomba kerülni az összes, 21 millió bitcoin.
A genezis blokk a többi blokklánc esetén
A Bitcoin elindulása után számos kriptopénz másolta le a módszert. Az Ethereum is a proof of work módszerrel indult, de a genezis blokkja máshogyan került felépítésre, hogy a cég tulajdonosai és befektetői még a hálózat nyilvános elindulása előtt hozzájuthassanak a kriptopénzeikhez.
A Litecoin viszont szinte teljes egészében lemásolta a Bitcoim módszerét, persze néhány különbséggel, például másik bányászati algoritmust használtak.
A Dogecoin genezis blokkjában szintén egy újságcikkre hivatkoznak, ez viszont a bitcoin egyre növekvő árfolyamáról szól, így a projekt két módon is tisztelgett a nagy előd előtt az induláskor.
A genezis blokkok összehasonlításával számos érdekességre lelhetünk, többek között időbélyegzőkre a múltból, főleg a régóta létező blokkláncok esetén, vagy éppen megtudhatjuk, hogy mely hálózaton mekkora blokkjutalommal indult el a rendszer.
Mára már több különböző megközelítést is ismerünk, de mindegyikben közös, hogy szimbolikus szerepük van a hálózatok elindulásában.
Mi van a genezis blokkokban?
A genezis blokk az első bejegyzés a blokkláncokon, amely megmutatja, hogy a kódban milyen követelményeket rögzítettek, milyen módon fog működni a hálózat.
A genezis blokk esetében már látni lehet, hogy a blokkokba mi fog belekerülni, ezek az időbélyegző, a blokk hash-értéke, a megelőző blokk hash-értéke (ez valójában nulla, mivel nincs megelőző blokk), a nonce szám, és a blokkjutalom.
A proof of work konszenzussal működő láncok esetén a nonce értéke sokkal fontosabb, mint máshol, és a blokkjutalom esetében is vannak eltérések.
A Bitcoin első blokkjáért járó 50 bitcoint nem lehet elkölteni, de az Ethereum esetében a készlet nagyját ezzel hozták létre.
A precíziós kereskedés itt kezdődik, Útmutató a TradingView sikeres használatához!
Emellett az sem ritka dolog, hogy a genezis blokkok esetében valamilyen különlegesebb üzenetet rögzítenek az adatok között, amelynek szimbolikus értéke van, vagy valamiről meg akarnak vele emlékezni a fejlesztők.
Ez a Bitcoin esetében a bankmentő csomagról szóló cikk lett, amely az átlagemberek szempontjából többlet inflációt, a pénz leértékelését hozta magával.
Olvastad már? Átláthatóbb kriptoipari szabályozást akar Gary Gensler, a tőzsdefelügyelet elnöke
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.