Valószínűleg már te is hallottad a bull trap, magyarul bika-csapda kifejezést a kriptopénzek világában, de pontosan mit is jelent?
Ebben a cikkben megpróbáljuk a lehető legegyszerűbben elmagyarázni!
Mi is az a bull trap?
A bull trap egy trükk, amivel a kereskedőket félrevezethetik, azt sugallva, hogy a piac emelkedik, miközben valójában éppen egy zuhanás előtt áll.
Képzeld el ennek az ellentettjét, a medve csapdát, amivel a befektetőket arra csábítják, hogy elhiggyék, a piac zuhan, csak hogy aztán hirtelen felfelé robbantsák az árat.
Mindkét esetben az érzelmeinkkel játszanak – a félelemmel és a mohósággal –, ami elég költséges hibákhoz vezethet, ha nem vagyunk óvatosak.
Képzeld el, hogy görgetsz a Twitteren, és látsz egy bejegyzést: „A Bitcoin mostantól törvényes fizetőeszköz az országomban!”
Sietve befektetnél, ami felhajtja a Bitcoin árfolyamát.
De ha kiderül, hogy ez a hír hamis, pánikba eshetsz, ahogy mindenki ki akarja vonni a pénzét, és az árfolyam lezuhan.
Ez egy klasszikus bull trap – egy illúzió egy virágzó piacról, ami gyorsan véget ér.
Miért fordul elő bull trap?
Mert az emberek könnyen becsaphatók, ennyi az egész. De komolyra fordítva a szót, az ilyen bika-csapdák gyakran pszichológiai tényezőkből fakadnak, különösen a FOMO érzésből, vagyis abból a félelemből, hogy valaki lemarad, kimarad.
Amikor a befektetők látják, hogy az árak emelkednek, be akarnak szállni, hogy profitáljanak belőle.
Ekkor fontos megérteni, hogy miért emelkedik az ár. Ha szilárd hírekre vagy trendekre alapozva történik, akkor fenntartható lehet. Ha nem? Akkor lehet, hogy egy csapdába sétáltál.
Nagy hír? Néha félrevezető címsorok kelthetnek izgalmat. FOMO? A lemaradás félelme erős, és így rossz döntésekhez vezethet.
Mire figyeljünk?
Mint mindig, vannak jelek, amelyekre figyelni kell, hogy elkerüljük ezeket a csapdákat. Íme néhány jel, amire érdemes odafigyelni:
- Azonnali árfolyam-emelkedés: Ha hirtelen, indokolatlan árfolyam-emelkedést látsz, légy óvatos. A gyors ugrások gyakran rejtett veszélyeket hordoznak.
- Állandó eladások: Ha sok eladást látsz az árfolyam emelkedése mellett, az vészjelzés. A magas eladási aktivitás általában azt jelenti, hogy valami nincs rendben.
- Egyenetlen kereskedési volumen: Ha az ár emelkedik, de a kereskedési volumen nem tart lépést vele, az azt jelezheti, hogy csak egy kis csoport tolja felfelé az árat. Ez legtöbbször a pump and dump stratégia egyik jele. Ne ugorjunk bele!
- Az ellenállási szint áttörésének elmulasztása: Ha az áraknak nehézségei vannak az ismert ellenállási szintek áttörésével, az egy intő jel. Egy valódi bika piac általában könnyedén átlépi ezeket a határokat.
Ezeknek a jeleknek a felismerése megóvhat a költséges hibáktól a kereskedés során.
Ne feledd, a bull trap legtöbb jele arra utal, hogy az árat mesterségesen felfújják, nem pedig széles körű piaci részvétel eredménye.
Egy egészséges piacon stabil mozgásokat kell látnunk, nem pedig hirtelen, indokolatlan ugrásokat.
Kövesd a Kriptoworld-öt a Google News-on
Olvastad már? Mi az a blokklánc? – Röviden, tömören, érthetően
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.