A bitcoin egy újabb futamának eredményeként a piaci kapitalizáció új rekordértékre jutott, a 760 milliárd dollárt is meghaladta.
Cameron Winklevoss, a Gemini tőzsde társalapítója rámutatott, hogy a Bitcoin ezzel már a Facebookot is meghaladta összértékének tekintetében.
#Bitcoin has surpassed Facebook $FB in market cap. Makes sense that a money network would be more valuable than a social network. pic.twitter.com/XofI9W0Mce
— Cameron Winklevoss (@cameron) January 8, 2021
A kriptopénz piaci kapitalizációját úgy számolják ki, hogy a jelenlegi árfolyamot megszorozzák az eddig kibányászott tokenek számával.
Fontos, hogy ebben a számításban azok a tokenek is benne vannak, amelyek már örökre elvesztek, így tehát az összpiaci érték nem teljesen tükrözi a valóságot.
Ha ugyanis elképzelünk egy olyan szélsőséges helyzetet, amelyben a világnak 100 bitcoinon kellene osztoznia, akkor a piaci összérték a CoinMarketCap, CoinGecko és más kriptoaggregátorok számításai szerint 210.000-szer lenne több, mint a valóságban.
A bitcoin volatilis természetét tekintve azonban érdekes lesz figyelni, vajon képes lesz-e fenntartani ezt a szintet – esetleg továbbépíteni – az elkövetkező napokban és hetekben.
Mindazonáltal a világ 9. legértékesebb jószágává válása (még ha ez nem is teljesen igaz), számos megfigyelőt döbbentett meg, akárcsak az elképesztő árfolyam-felfedezés.
Az eseményeket kommentálva Nathaniel Whittemore, a Breakdown makrogazdasági történéseket elemző podcast házigazdája elmondta:
„A Rubicont teljesen új kategóriájú intézményi és vállalati vásárlókkal léptük át, a lakossági FOMO-ciklus újrakezdődik; mindez pedig egy olyan makrokörnyezetben zajlik, ahol a növekvő inflációs elvárások jelentős hátszelet biztosítanak.”
Még ha nincsenek is jelei annak, hogy visszaesnénk a „Rubicon” mögé, megosztott vélemények vannak arról, meddig lesz képes a bitcoin fenntartani ezt a hihetetlennek tűnő futamot.
Tényleg fenntarthatja a bitcoin ezt a parabolikus növekedést?
Mindössze két héttel ezelőtt a bitcoin összpiaci értéke 450 milliárd dollár körül volt, amellyel akkor 17. legértékesebb jószágnak számított a világon.
Azóta azonban a vezető kriptopénz parabolikus növekedése megállíthatatlannak tűnik. A folyamat során a Bitcoin már az olyan jelentős vállalatokat is meghaladta, mint a Visa, a Samsung és a Berkshire Hathaway.
A cikk írásakor a Tesla értéke mindössze 40 milliárd dollárral van előttünk. Ez azt jelenti, hogy a bitcoin árfolyamának 43,3 ezer dollárra kellene növekednie, hogy meghaladhassa a Tesla kapitalizációját.
A legutóbbi árműveleteket, valamint az árfolyam jelenlegi értékét figyelembe véve ennek a szintnek az elérése jócskán a bitcoin képességein belül van.
Az őrült növekedés közepette az elemzők két csoportra szakadtak: vannak, akik hisznek abban, hogy a bitcoin tovább menetelhet, megint mások jelentős korrekcióra számítanak. Különösen a technikai indikátorok kongatják a túlvásárlás vészharangját.
Mindezek tudatában a bitcoingyűlölő aranymágnás Peter Schiff nem szalasztotta el a lehetőséget, és abszurd lufinak nevezte a kriptopénzt.
„A befektetők ostoba dolgokat mondanak a lufik alatt. Hogy fenntartsák tévedésüket és tagadják a lufi létezését, a most csapdába kerülteknek nemcsak indokolniuk kell az eszköz árfolyamát, de racionálisan [megvizsgálni], miért megy még magasabbra.”
Lufi vagy sem, az egyetlen, ami biztos, hogy egy Ponzi-séma sem került még a világ 10 legértékesebb java közé.
Olvastad már? Ezért emelkedik ilyen gyorsan a bitcoin árfolyama
Forrás: cryptoslate.com
Kiemelt kép: Mike Debt
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!