Egy svéd parlamenti képviselő azt javasolta, hogy Svédország devizatartalékai közé kerüljön be a bitcoin is.
Ez arra utal, hogy Európa egyre nyitottabb lehet a kriptovaluták elfogadása iránt, különösen az Egyesült Államok közelmúltbeli lépései után.
Rickard Nordin svéd parlamenti képviselő nyílt levélben szólította fel Elisabeth Svantesson pénzügyminisztert, hogy fontolja meg a bitcoin nemzeti tartalékként való bevezetését.
„Svédországban hagyománya van az óvatosan kezelt, konzervatív devizatartaléknak. Ez főként külföldi valutákból és aranyból áll” – írta Nordin egy április 8-án iktatott levélben, majd hozzátette:
„Eközben a digitális eszközök gyorsan fejlődnek. Több nemzetközi szereplő a bitcoint letétkezelőként és infláció elleni védelemként használja. A világ számos részén fizetőeszközként használják a bitcoint. Emellett biztosítékként is szolgál a növekvő inflációval szemben.”
„Ez fontos módja annak is, hogy a szabadságharcosok fizetni tudjanak az elnyomó rezsimek alatt” – tette hozzá.
A svéd javaslat hasonlít az Egyesült Államok közelmúltbeli lépésére. Márciusban Donald Trump elnök aláírt egy rendeletet, amely nemzeti bitcointartalék létrehozását írja elő.
Ezt nem piaci vásárlással, hanem bűnügyi nyomozások során lefoglalt kriptovalutából finanszíroznák.
A rendelet felhatalmazta a pénzügy- és kereskedelmi minisztert, hogy dolgozzanak ki „költségvetés-semleges stratégiákat”.
Ezek célja, hogy több bitcoint vásároljanak a tartalékba, de csak akkor, ha ez nem jelent pluszköltséget az adófizetőknek.
A Cseh Nemzeti Bank kormányzója is fontolóra vette a bitcoint. Ez része lehet az ország devizatartalékainak lehetséges diverzifikációs stratégiájának.
Az európai törvényhozók a digitális eurót szorgalmazzák
Az európai törvényhozók többnyire hallgatnak a bitcoin szabályozásáról, pedig Trump történelmi rendeletet adott ki. A bitcoin gazdasági modellje az első befektetőknek kedvez.
A bitcoinról szóló nyilatkozatok hiánya Európa digitális euró bevezetésére irányuló fókuszából eredhet – mondta James Wo, a DFG kockázatitőke-cég alapítója és vezérigazgatója.
„Ez rámutat arra, hogy az EU egyre nagyobb hangsúlyt fektet a digitális euróra. Ugyanakkor aggodalmat keltett az EKB Target 2 (T2) fizetési rendszerének közelmúltbeli leállása, amely jelentős késéseket okozott a tranzakciókban. Ez kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy az EKB képes-e felügyelni egy digitális valutát, ha a napi működéssel is gondjai vannak.”
Christine Lagarde, az EKB elnöke folytatja a digitális euró bevezetését, amelyet októberre terveznek.
Lagarde hangsúlyozta, hogy a digitális valuta a készpénz mellett fog létezni. Emellett adatvédelmi garanciákat is ígérnek, hogy eloszlassák a túlzott állami beavatkozástól való félelmeket.
„Az Európai Unió még idén októberben szeretné elindítani a digitális eurót, a jegybanki digitális valutánkat” – mondta Lagarde egy sajtótájékoztatón, majd hozzátette:
„Azon dolgozunk, hogy a digitális euró megmaradjon a készpénz mellett. A magánszféra védelme érdekében anonim módon működne, a készpénzhez hasonló módon.”
Ez éles ellentétben áll az Egyesült Államok hozzáállásával, ahol Trump határozottan fellépett a CBDC-k ellen.
Megtiltotta az amerikai dolláralapú CBDC „létrehozását, kibocsátását, forgalmazását és használatát”.
Olvastad már? Peter Schiff szerint Stratégiai Bitcoin Tartalék helyett inkább aranyat kellene vennie az USA-nak
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.