Létezésének nagyobbik részében a bitcoin emelkedő trendet mutatott, az árfolyam lényegében nulláról mászott fel 28.288 dollárig egyetlen évtized alatt.
A kriptopénzt ma már a világ legnagyobb valutái között tartjuk számon, rövid élete során pedig minden idők legjövedelmezőbb eszközévé vált.
Növekedése ellenére a Bitcoin ellenzői nem győzik hangoztatni, hogy csak idő kérdése, és az árfolyam nullára csökken.
Calvin Ayre, a Bitcoin Cash volt szószólója júliusban azt mondta, hogy a bitcoin értéktelen.
Az amerikai tőzsdemágnás Warren Buffett szintén gyakran ekézte a bitcoint, a CNBC-nek pedig azt mondta, hogy minden kriptopénz (beleértve a bitcoint is) értéktelen.
This quiz is for Bitcoin HODLers. How much longer does the price of #Bitcoin have to stay below $10,000 before you will throw in the towel and sell?
— Peter Schiff (@PeterSchiff) July 14, 2020
Az idei év második felében azonban a kriptopénz támogatói rengeteg mennyiségű pénzt fektettek bitcoinba. Michael Saylor, a MicroStrategy befektetési óriás vezérigazgatója több mint 1,3 milliárd dollárnyit vásárolt a bitcoinból nyár óta.
Ő maga meg van győződve arról, hogy a bitcoin olyan módon fogja megváltoztatni a világot, mint ahogyan azt a Facebook, a Youtube és az Amazon tette. Ezen nézeteit nem kevés ember osztja. A 169 éves MassMutual befektetési cég 100 millió dollárnyit vásárolt a coinból.
A SkyBridge Capital fedezeti alap, amelyet Trump amerikai elnök volt kommunikációs menedzsere, Anthony Scaramucci hozott létre, több mint 9,3 milliárd dollárnyi eszközt kezel, amelyből 25 millió a Bitcoin Alapjukban található.
Az ilyen intézményi befektetések sokak szerint a mostani bikafutam legnagyobb hajtóerőinek számítanak, és bizonyítják mindazt, hogy a jelenleg több mint 500 milliárd dollárnyi piaci kapitalizációval rendelkező kriptopénznek igenis van helye a világunkban.
#Bitcoin is the world's first engineered safe-haven asset running on the world's first digital monetary network.
— Michael Saylor⚡️ (@saylor) December 28, 2020
De mégis milyen történések vezethetnének odáig, hogy a bitcoin elveszítse értékének 100%-át? Nos, van belőlük egy pár.
Bedőlhet-e a Bitcoin?
2018-ban a Yale Egyetem két közgazdásza (Yukan Liu és Aleh Tsyvinski) közzétett egy jelentést „A kriptopénz kockázatai és megtérülései” címmel, amelyben a szerzők annak az valószínűségét vizsgálták, hogy a bitcoin értéke egyetlen nap alatt 0-ra csökkenjen.
A bitcoin történelmi megtérüléseit alkalmazva a szerzők egy ilyen összeomlás esélyét 0 és 1,3% közé teszik, a cikk publikálásakor pedig 0,4% volt.
Összehasonlításképp: Tsyvinski szerint az euró bedőlésére 0,009% esély mutatkozik a hasonló mérőszámok alapján. Ezt egy, a YaleNewsnak adott interjújában mondta el.
Vannak, akik azzal érvelnek, hogy a bitcoin végül azért fog 0-ra csökkenni, mivel nem rendelkezik belső, valódi értékkel. Mindenesetre, ha ilyen értékkel nem is rendelkezik, a bitcoin mögött ott áll a fogyasztók bizalma és a matematika.
Ez pedig igencsak hasonló az amerikai dollárhoz és a font sterlinghez is, amelyek mögött valaha az arany állt (amely rendelkezik belső értékkel), most azonban a kormány fedezi őket – egyesek szerint azonban az amerikai dollár legalábbis valójában hitellel van fedezve.
Szélsőséges forgatókönyvek
Ha a Bitcoin valóban összeomlana, az azt jelentené, hogy lehetetlen lenne többé bitcoinnal kereskedni vagy azt termékekre és szolgáltatásokra váltani, esetleg a vásárlói oldal likviditása zuhanna nullára valamilyen oknál fogva.
Ha a valóság talaján szeretnénk maradni, akkor egy ilyen forgatókönyveket olyan események indítanák be, mint például a Bitcoin betiltása a világ összes kormánya által, amely potenciálisan törvénytelenné tenné annak birtoklását vagy felhasználását – ahogy ez több országban már most is jelenlévő probléma.
Ez ugyanakkor azt is megkövetelné, hogy a teljes Bitcoin-hálózatot megszüntessék, minden csomópontot leválasszanak a hálózatról és tönkretegyenek – beleértve az űrbélieket is –, amellyel lehetetlenné válna új hálózati csomópont létrehozása is.
Ez elméletileg lehetetlenné tenné a Bitcoinok küldését és megvágná a kereskedést is, amely nagyban hozzájárulhatna a Bitcoin elértéktelenedéséhez – valljuk be azonban: egy ilyen megvalósítása szinte lehetetlen.
Egy másik lehetőség az lenne, ha a Bitcoint egy másik kriptopénz, vagy hozzájuk hasonló alternatív fizetési / értéktároló rendszer váltaná fel, ezzel elavult (és így kvázi értéktelen) fizetési megoldássá vagy értéktárolóvá válna.
Ez az eshetőség azonban többéves folyamat – akár évtizedek sora – is lehet valamikor a jövőben.
Bármi is legyen a katalizátor, a Bitcoin némi értéket mindig fog magában hordozni, legalább egyfajta történelmi műalkotásként a jövő generációi számára.
Egy ehhez hasonló jelenség volt megfigyelhető a közelmúltban, amikor az indiai jegybank 2016 novemberében kivonta a forgalomból az 500 és 1000 rúpiás bankjegyeket azok masszív hamisításai miatt.
Habár a valódi 500 és 1000 dolláros címletek pénzként már nem fogadhatók el az országban, továbbra is van valamennyi művészeti értékük mint érdekesség.
Olvastad már? A vég kezdete? A Coinbase lépése után végre sikerülhet megszabadulnunk az XRP-től
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.