Két éve, 2017 szeptember 4-én a Kínai Jegybank több helyi kriptopénztőzsdét bezáratott.
Az vezetett ehhez a drasztikus lépéshez, hogy aggályok merültek fel azzal kapcsolatban, hogy az állampolgárok a bitcoin és a többi kriptoeszköz segítségével meg tudják kerülni a pénzt szabályozó szigorú helyi törvényeket.
Nem túl boldog évforduló
A hivatalos tiltás ellenére az országban élő tréderek továbbra is keresik, hogyan tudják folytatni a tevékenységüket.
A bitcoin és a többi kriptó kereskedéséhez legtöbbször pl. offshore, Szingapúrban vagy Hongkongban regisztrált platformokat használnak. Ezek legtöbbje amúgy is Kínában üzemelt a tiltás előtt.
Ez a tény arra utal, miszerint a tiltás elsősorban arra irányult, hogy csinálják a vállalkozásukat inkább valahol máshol, távol a kínai hatóságoktól.
Today is anniversary of 9/4 China crypto BAN. It may seem remotely relevant to western community now, but it was the inflection point for everybody there and has completely changed the landscape in Chinese crypto industry 👉🏻 pic.twitter.com/ItPjgow6KJ
— Dovey "Rug The Fiat" Wan 📍🇸🇬 (@DoveyWan) September 4, 2018
A túlélők
Sok olyan név lehet ismerős, akik kis kínai startupként indultak, de mára az iparág globálisan is meghatározó tagjaivá váltak. Ilyen a Binance is, a jelenlegi világelső kriptotőzsde, amely tavaly már 445 millió dollárnyi nyereséget könyvelt el.
A mostanra máltaivá lett cég először Kínában nyitotta meg a kapuit, helyi vállalkozásként. Az akkoriban megszerzett, helyi ügyfelei már csak VPN-szolgáltatásokon keresztül tudják használni a szolgáltatásaikat, hiszen azokkal megkerülhető a tiltás.
Ez a történet köszön vissza mindenhonnan, amelyik tőzsde túlélte a tiltást. Az OKEx azóta szintén Máltán üzemel, és világszerte mintegy 800 alkalmazottat foglalkoztat.
A Huobi még a nevéhez is hozzáírta a „Global” szócskát, hogy ezzel is jelezze, nemcsak a székhelye, de a működési területe is kiterjed immár az egész világra.
A szingapúri székhelyű platform most már irodákat tart fenn Hongkong, Japán és Dél-Korea mellett az Egyesült Államokban is.
Dovey Wan, a Primitive Ventures kriptobefektető holding társalapítója 2018-ban ennek kapcsán nevezte a fiatal kínai vállalkozókat „csótány-szintű túlélési képességekkel rendelkezőknek”. Ellenállásba ütköztek, és a meghátrálás, feladás helyett inkább a költözést, terjeszkedést választották, a barátságosabb országok felé.
„A BTCChina és a Yunbit, a két legnagyobb forgalmú tőzsde egyetlen éjszaka alatt eltűntek. De sokan túlélték – a Huobi, OKEx, Gate.io – és néhány új játékos is feltűnt, akik azóta magasra jutottak – ilyen a Binance vagy a Bibox.”
A bitcoin elismertebb, mint valaha
A Kínában betiltott iparág viszont rohamtempóban növekszik ott, ahol hagyják neki. Miután a piaci értékének 85%-át elvesztette, a bitcoin idén újra erőre kapott. Ezzel pedig az idei év legjobban teljesítő eszközosztálya lett.
Az árfolyamok felfutását sokan a makrogazdasági hatásoknak tulajdonítják. Ide értik az USA-Kína kereskedelmi háborút, a központi bankok mennyiségi lazítási pénzpolitikáját, és még a Facebook kriptopénz-próbálkozását is.
Viszont van egy másik tényező is, amelyik szerepet játszhat az árak emelkedésében – ez pedig a kínai befektetők növekvő igénye.
A Hongkongban található Babel Finance elemzése szerint a kínai volumen növekedése jelzi, az ottaniak tényleg biztos menedékként kezdenek a kriptóra gondolni a piaci változások tükrében. A jüan gyengülése további befektetőket vonz a bitcoin irányába.
Így miközben jelentős létszámú új befektető érkezik Kínából a kriptoszférába, a Népbank tiltása leginkább egy vak őrszem hasznosságához hasonlítható.
Olvastad már? Dollar-cost averaging: egy befektetési stratégia a hosszú távú bitcointulajdonosokban
Az ázsiai szuperhatalom vajon növelni fogja a szigort, két év hatástalan tiltás után? Írd meg nekünk véleményedet kommentben!
Forrás: bitcoinist.com
Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon.
Legyen szép napotok! 🙂