Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) arra ösztönzi a cégeket, hogy korlátozzák a stablecoinokat, amelyek nem felelnek meg az Európai Unió új kriptoeszköz-piaci rendeletének (MiCA). Ezek között szerepel a Tether USDT szilme (stablecoin) is.
Az ESMA – az EU pénzügyi piacokat felügyelő hatósága és a MiCA-megfelelés egyik legfontosabb felügyelője – január 17-én nyilatkozatot adott ki az eszközalapú tokenekkel (ART), illetve a szilmékkel (stablecoin) kapcsolatban.
A hatóság felszólította a kriptoeszköz-szolgáltatókat (CASP-k), hogy sürgős intézkedéseket tegyenek a nem MiCA-konform szilmékkel szemben.
Az intézkedések szorgalmazása során az ESMA nem határozta meg, hogy mely nem megfelelő kibocsátókat vagy szilméket kellene korlátozni.
2025 első negyedéve a határidő
Nyilatkozatában az ESMA kiemelte az uniós állami hatóságok – az úgynevezett nemzeti illetékes hatóságok – szerepét abban, hogy a CASP-ket végigkísérjék a szolgáltatásaiknak az Európai Bizottság által a közelmúltban kiadott iránymutatással való összehangolásának folyamatán.
Az iránymutatás egyértelművé teszi, hogy a MiCA megtiltja, hogy a kibocsátók olyan szilméket (stablecoin) kínáljanak, amelyek nem felelnek meg a MiCA előírásainak.
„A kibocsátón kívül más személyek is kínálhatnak a nyilvánosságnak ART vagy EMT [elektronikuspénz-token] értékpapírokat, illetve kérhetik azok kereskedésbe történő bevezetését” – jegyzi meg az útmutató, hozzátéve, hogy az ilyen ajánlatok bizonyos feltételekhez kötöttek.
Az egyik ilyen feltétel az, hogy a kibocsátónak az EU-ban kell engedélyt kapnia, a másik pedig az, hogy a személynek be kell szereznie a kibocsátó írásbeli hozzájárulását.
Az ESMA szerint a nemzeti versenyhatóságoknak „a lehető leghamarabb”, de legkésőbb 2025 első negyedévének végéig biztosítaniuk kell a CASP-ok megfelelését a nem megfelelő szilmék tekintetében.
A határidő a „csak eladási” alapon történő értékesítésre vonatkozik
Miközben a CASP-knek 2025 első negyedévének végéig adott időt a megfelelés biztosítására, az ESMA sürgősebb intézkedésekre ösztönzött.
„A meglévő szolgáltatásokra vonatkozó korlátozások várhatóan 2025. január végéig befejeződnek” – írta a szabályozó hatóság, hozzátéve:
„Annak érdekében, hogy az uniós befektetők felszámolhassák vagy átválthassák a MiCA-nak nem megfelelő ART-okban és EMT-kben lévő pozícióikat, az érintett CASP-k hosszabb ideig (2025 első negyedévének végéig) »csak eladási« alapon fenntarthatják az e termékekre vonatkozó kriptoeszköz-szolgáltatásokat.”
Az USDT kibocsátója, a Tether nem rendelkezik MiCA-engedéllyel
Az ESMA legutóbbi közleménye szerint a Tether USDT – a piaci kapitalizáció szerinti legnagyobb szilme (stablecoin) – az EU-ban korlátozások alá esik, a MiCA Crypto Alliance egyik tagja szerint.
„Az ESMA meghatározása szerint az USDT nem megfelelő eszköz” – mondta a Cointelegraph-nak Juan Ignacio Ibañez, a MiCA Crypto Alliance technikai bizottságának tagja.
„A Tether nem rendelkezik engedéllyel. Erről nem volt vita” – mondta Ibañez, és arra a következtetésre jutott, hogy a Tether nem engedélyezett kibocsátó a MiCA szerint.
Egy január 18-i LinkedIn-bejegyzésében azt mondta, hogy a CASP-knek január 31-ig törölniük kell az USDT-t a tőzsdéről, kivéve a „csak eladási” műveleteket.
„Március 31-ig nyoma sem maradhat az USDT-nek, még »csak eladási« módban sem” – tette hozzá.
Néhány iparági vezető, például a Gemini európai vezetője, nemrégiben kiemelte a a MiCA szerinti szilmeszabályozással kapcsolatban fennálló zavart.
Olvastad már? A Bitcoin új csúcsa: hogyan mozdították előre a koreai befektetők a 109 ezer dolláros határt?
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.