A Glassnode adatai alapján a nullánál nagyobb egyenleggel rendelkező bitcoin-címek száma átlépte a 44 milliót.
Az elemzőplatform véleménye szerint ez főleg az Ordinals néven ismert NFT projekt Bitcoinra érkezésének köszönhető.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
A Glassnode szerint ráadásul ez azt is jelenti, hogy most már nem csak pénzügyi felhasználási módja van a hálózatnak.
Ez persze tévedés, hiszen a Rare Pepe kollekció már közel 10 éve létezik a Bitcoin blokkláncán, mikor a mai értelembe vett NFT-k még nem voltak elérhetők.
A cég elmondása szerint a mostani eset jelentősége nagynak tekinthető.
A jelenség ráadásul a hálózati aktivitás gyors felugrását eredményezte, rengeteg új, és aktív felhasználót hozott, ők pedig új címeket generáltak maguknak.
„Ez egy egyedi pillanat a Bitcoin történelmében, hiszen egy olyan típusú felhasználói aktivitás terjedését láthatjuk, amely során a klasszikus tranzakciók nem pénzügyi érték továbbítására szolgálnak. A hálózat egyik legfőbb szereplője most az Ordinals projekt, amely nem nagy értékű pénzt mozgat, hanem nagymértékű adatot, és egyben új felhasználókat hoz. Ez pedig azt jelenti, hogy a felhasználóbázis még tovább növekszik, mégpedig a klasszikus pénzügyi, befektetési területen kívülről.”
Forrás: Glassnode
Új versenyző a piacon
Az Ordinals tranzakciói ugyanúgy ki kell, hogy fizessék a blokkba foglalást, mint bármely másik, így viszont növelik az igényt a tárhelyre, ezzel felhajtják a tranzakciós díjakat.
Ez egyelőre nem számít jelentős mértékű növekedésnek.
Az Ordinals január 12-én indult, és az átlagos blokkméret a másfél-két megás sávból a 3-35 megás mértre emelkedett azóta.
Ez nem vezetett viszont a tranzakciós díjak azonnali emelkedéséhez.
Néhány alkalommal tapasztalható volt némi ideiglenes felugrás, de a tranzakciós díjak átlagos mértéke megfelel a mostani időszakban megszokottnak.
A projekt működéséhez szükséges háttér a pár évvel ezelőtti, 2021 novemberében debütált Taproot frissítésnek köszönhető.
Az Ordinals használata során a felhasználók adott satoshihoz (ez a bitcoin százmilliomod része, amolyan váltópénzként is értelmezhető) bármilyen adatot hozzárendelhetnek, így a Bitcoin hálózatán létező NFT-ket tudnak létrehozni.
Jelenleg több, mint 78 ezer ilyen satoshiról tudunk. Az NFT-k megjelenése a Bitcoinon mindenesetre negatív kritikát is kapott.
Több ismertebb bitcoiner, például a fejlesztésben részt vevő Adam Black, a Blockstream ügyvezetője is nemtetszését fejezte ki, elmondva, hogy ez a kezdeményezés eltéríti a hálózatot az eredeti, manipulálhatatlan p2p pénzrendszer fenntartásától.
Más, influenszerként a felhasználókból élő közösségi tagok, például Dan Held viszont úgy fogalmazott, hogy szerinte az ilyen megoldások „újabb pénzügyi felhasználási módot hoznak a Bitcoin számára”.
Olvastad már? A kriptopiac vélhetően áttér majd a nem dollár alapú stablecoinokra
Forrás: cointelegraph.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!