Putyin ultimátumot intézett a nyugati államokhoz, hogy vonják vissza az oroszok elleni pénzügyi szankciókat, és ennek megtámogatására leállította az Északi Áramlat gázvezetéket.
Az előzetes jelentések szerint a vezetéket néhány napja karbantartási okokból kapcsolták le, most viszont egyértelművé vált, hogy Oroszország nem fogja újraindítani, amíg a szankciók élnek.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Az üzemeltető Gazprom technikai nehézségekre hivatkozva állította le a szállítást Németország felé, majd később a karbantartásra hivatkoztak, most viszont Putyin szóvivője, Dmitry Peskov úgy nyilatkozott, hogy a gázcsap elzárva marad, amíg a szankciókat alkalmazzák.
A Gazprom hivatalos közleményében pedig olajszivárgásra hivatkoznak indoklásként, a németgyártmányú turbinák problémáit emlegetve.
BREAKING: Gazprom announces that Nord Stream cannot operate safely due to turbine damage
— Samuel Ramani (@SamRamani2) September 2, 2022
Peskov a helyi sajtónak nyilatkozott az ügyben, megfogalmazva a problémákat.
„A gázszállításban fennakadásokat okoz, hogy a nyugati országok szankciókat léptettek életbe az országunk, és több vállalkozásunk ellen. Nem tudok más okot, amely gondot okozhatna a gáz szállításában. Nem létezik másik ilyen ok. Ezek a szankciók vezettek ilyen helyzethez, amelyet most a nyugati országok tapasztalnak.”
Az EU szerint az oroszok fegyverként használják a gázt
Peskov nyilatkozatát követően az európai energiapiac pesszimista hangulatba került, a Reuters jelentései szerint a hét elején 30%-kal nőtt a gázár a kontinensen, és úgy fogalmaztak, hogy az oroszok szerint az egész nyugat felelős a szankciókért, azért Európa ellen fegyverként használják az energiát.
Morning! Europe's "worst case scenario" is starting to materialize.
European mkts poised to plunge as investors react to Gazprom's announcement Friday that NS1 pipeline will be closed indefinitely, hours after G7 agreed price cap on Russian oil to reduce revenues to the country.
— Julianna Tatelbaum (@CNBCJulianna) September 5, 2022
A Gazprom közleményei alapján a francia Engie irányába is leállítják a gázszállítást. Az EU-ban sokak szerint megoldható a tél az orosz gáz nélkül, mások szerint viszont kemény hónapok közeledhetnek. Oroszország mellett Irán is lépne gáz-ügyben
A perzsa állam felajánlotta, hogy olcsó gázzal látja el a kontinenst, ha cserébe segítséget kap a saját nukleáris programjához, és megszüntetik az őket sújtó pénzügyi szankciókat.
Az Északi Áramlat a legnagyobb Európába érkező gázvezeték, Irán viszont a világ második legnagyobb gáztartaléka fölött rendelkezik.
Az iráni állami hírügynökség is megerősítette, hogy a kormányzati szándék valós, az ország tényleg üzletelne az EU-val.
Túlzott lehet a médiavisszhang
A Gazprom a Siemens Energy segítségét kérte az olajszivárgások elhárítására, a Siemens viszont azt nyilatkozta, hogy az efféle problémák, amelyeket találtak, nem okozhatnák a szállítás leállítását.
„Az ilyen hibák nem befolyásolják a turbinák működését, és viszonylag egyszerű a kijavításuk is. Ez rutinfeladat a karbantartók számára.”
A továbbiakról szólva a Gazprom elmondta, 42,4 millió köbméter gázt tudnak Európába küldeni, a közösségi médiában pedig elkezdtek feltűnni a hangok, amelyek szerint az orosz gáz szerepe nem is annyira jelentős a kontinensen.
Egyes adatok szerint az Európába érkező gáz mindössze 3,1%-a jön az oroszoktól, így a nagy médiavisszhang elsősorban csak szenzációhajhászás.
Olvastad már? Nigériai lehetőségek után kutat a Binance tőzsde
Forrás: news.bitcoin.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!