A CoinMetrics legújabb elemzése azt sugallja, hogy a Bitcoin és az Ethereum elleni 51%-os támadás mára már olyan sokba kerülne, hogy nagyon valószínűtlen a végrehajtása.
51%-os támadáson azt értjük, mikor egy rosszindulatú szereplő megszerzi a hálózati hashráta többségét, vagy az Ethereum esetén az ether-mennyiség nagyobb részét, és így átveszi az irányítást a rendszer felett.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
A Bitcoin és az Ethereum elleni 51%-os támadások már nem életképesek
A CoinMetrics három elemzője, Lucas Nuzzi, Kyle Water, és Matias Andrade úgy érvel, hogy a két legnagyobb hálózat elleni támadás költsége mára olyan nagyra nőtt, hogy még nemzetállami szinten sem biztos, hogy életképes próbálkozás lenne.
A jelentésben meg is határozzák egy ilyen támadás költségét, az úgynevezett TCA összeget.
Az adatokból pedig az derül ki, hogy egyszerűen nincs olyan nyereséges forgatókönyv, amely alkalmazásával megvalósítható lenne a hálózatok elleni sikeres támadás.
Jelenleg tehát nem létezik tovább az anyagi motiváció, hogy valakinek érdemes legyen megtámadnia a Bitcoint vagy az Ethereumot.
A jelentésben egy konkrét példán is végigmennek, hogy valódi számokkal is szemléltetni lehessen, hogy miről is van szó.
Még ha a legnagyobb nyereséggel kecsegtető dupla költési támadást sikeresen végre is tudná hajtani valaki, akkor ahhoz is 40 milliárd dollárt kellene elköltenie, és mindössze 1 milliárd dollár nyereséghez jutna hozzá, azaz 2,5%-os hasznot érne el.
Egy másik faktor a géppark megléte. Ahhoz, hogy a Bitcoin hálózati hashrátájának az 51%-át megszerezhesse valaki, nagyjából 7 millió darab ASIC bányászgépet kellene üzembe állítania.
Ennyi gép beszerzése 20 milliárd dollárba kerülne. Valamint áramra is szükség lenne hozzájuk.
A piacon nincsen ennyi szabadon hozzáférhető ASIC, nem lehet ennyit venni. Ha egy nemzetállam úgy döntene, hogy saját gépparkot építenie, annak a költsége 20 milliárd dollár lenne, amely ismét csak életképtelenné tenné a próbálkozást.
Az Ethereum 34%-os támadása túlzott
Az Ethereum hálózat proof of stake rendszerrel működik, azaz a leggazdagabbak szava számít, az ő szavazatuk ér többet.
A jelenlegi legnagyobb validátor a Lido pool, amely a lekötött ether 34%-át kezeli.
Hasonlóan a Bitcoinhoz, az Ethereum esetében is hatalmas összeget emésztene fel a hálózati többség megszerzése.
A staking során egyszerre leköthető mennyiség korlátai miatt a támadás előkészítéséhez hat hónapra lenne szükség, és ez 34 milliárd dollárba kerülne a támadó számára.
Nagyjából 200 validátor csomópont fölött kellene távennie az irányítást, és ehhez 1 millió dollárt kellene elköltenie az Amazon Web Services szolgáltatásaira.
A kriptoipari szakemberek szerint a CoinMetrics elemzése hiánypótló, és nagy jelentőségű információt nyújt a felhasználóknak.
previous 'cost to attack' analyses of bitcoin have been vague or theory driven. no longer. the CM team developed mine-match, which meant they were able to identify virtually every ASIC mining on bitcoin (based on karim helmy's research). this, combined with ASIC 2ndary…
— nic 🌠 op_cat-er (@nic__carter) February 15, 2024
Ahogyan egyesek megfogalmazzák, az eddigi elemzések főleg filozófiai, elméleti szempontból közelítették meg az 51%-os támadás lehetőségét, ez a jelentés viszont valódi számokkal, valódi adatokkal támasztja alá a következtetéseit.
Olvastad már? A Bitcoin bálnák 10 nap alatt 100.000 BTC-t szedtek össze – És most?
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.