Kriptováltót indított a belarusz állami bank, menekülnek a szakértők

A belarusz állami bank a jelentések szerint kriptováltót indítana. Sokak mégis attól félnek, a nyári események fényében az ország technológiai ipara akár össze is omolhat.

Belarusz Európa egyik leginkább autoriter országa, mégis legalább ennyire viszonyulnak barátságosan a kriptopénzekhez is.

Az állam által birtokolt bank a múlt héten saját kriptováltót indított útjára – legalábbis a helyi PrimePress hírportál szerint.
A tőzsde a Belarusbank és a fehérorosz White Bird kriptocég partnersége révén jöhetett létre. Lehetővé teszi a belaruszok és oroszok számára, hogy bitcoint vásárolhassanak Visa kártyájuk segítségével.
Mindez azt jelzi, hogy a belarusz kormány továbbra is üdvözli a kriptót – de míg két évvel ezelőtt arra használták ezt a lehetőséget, hogy techmunkásokat csábítsanak az országba, addig a posztszovjet államnak most komoly nehézségekkel kell szembenéznie a privát szektort illetően.
A belarusz kriptojáték még 2018-ban indult, amikor a kormány törvényessé tette a kriptopénzek kereskedését, sőt, még adómentességet is bevezetett a magánszemélyek és vállalkozások számára.
Mindez egy jól menő, igencsak sikeres marketingkampány része volt, amely arra buzdította a technvállalatokat, hogy hozzanak létre irodákat az országban azon ígéret mentén, hogy nem fogják őket egyedül hagyni.

2019-ben, a múlt évi statisztikák szerint Belaruszban 1500 techvállalat vetette meg a lábát, amely az ország GDP-jének 5,7%-át tette ki, és 50%-ban járult hozzá annak növekedéséhez 2019-ben.
Ennek ellenére sok szakember hagyta el az országot a nyári demonstrációkat követően, miután Aljakszandr Lukasenka elnököt hatodszor is megválasztották hivatalába – sokak szerint a választások elcsalásával.
Lukasenka aztán szeptember végén letette esküjét, a tiltakozások pedig folytatódtak.

„Vannak már jelentések arról, hogy sok szoftvervállalat helyezi át tevékenységét Oroszországba, ezzel pedig több mérnök is vagy Oroszországba, vagy Ukrajnába, vagy a balti államokba került” – mondta Filip Rambousek, a londoni Eastern Europe politikai elemzője a Decryptnek.

A PandaDocnak, egy dokumentációkat automatizáló nagy cégnek négy menedzserét tartóztatták le Minszkben, miután azok támogatták a protestálásokat.
A vállalat későbbi belső kérdőíve kiderítette, hogy 10-ből 8 alkalmazottjuk – főleg belaruszok – egyszerűen szerették volna elhagyni az országot. Az irodájukat most Ukrajnába helyezték át.

A tüntetések és a kormány brutális válaszai tehát kiütötték az ország techiparát. A techszektor dolgozói közül sokan azok, akik általánosságban szimpatizáltak a Lukasenka-ellenes mozgalmakkal, mára már elhagyták az országot.

„A szoftveripar az egyetlen olyan szektor, amely valóban prosperált Lukasenka alatt, most pedig összeomlott” – árulta el Rambousek a Decryptnek.

A technológia az ország egyik fő exporttermékévé vált – múlt éven a techágazat nagyjából 2 milliárd dollárt tett ki.
Joe Mooney, a londoni C&F vállalati nyomozócég Oroszország-, korábban Szovjetunió-elemzője a Decryptnek elmondta, hogy „a tech az egyetlen olyan ágazat Belaruszban, amelyet a kormány nagyban hagyott a saját útján járni”, valamint, hogy ennek eredményeként jól is teljesített.
Augusztusban több mint 2500 vezérigazgató, fejlesztő és befektető írta alá a tüntetéseket támogató petíciót, valamint megkongatták a vészharangot az ország techiparának jövőjét illetően.


Monney elmondta, miszerint „az állam partnersége ebben a vállalkozásban olyan terveket jelezhet, hogy szeretnének beavatkozni a gazdaság ezen szektorába, annak fényében, hogy a techvállalatok támogatták a legutóbbi tüntetéseket, de szintén figyelmeztet, hogy az ország gazdasági fejlődése nagyban függ ettől a területtől.”
A kriptóval való visszacsábítás tehát talán már nem fog tovább működni.

Olvastad már? Jay Clayton egy év múlva lemond az SEC elnökségéről

Forrás: decrypt.co

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.

 

Legfrissebb bejegyzéseink

Egyre több kereskedő profitál ismét a bitcoinból

A kriptopiac általánosságban emelkedő mozgásokat mutat. A bitcoin, a legnagyobb digitális eszköz, rövid időre 84.000 dollárról 88.400 dollárig ugrott. Ahogy a BTC ára enyhén emelkedik, a...

Szárnyal a kriptopiac, a bitcoin vezeti az emelkedést

A bitcoin ára vezette a kriptopiacot a nyereségek terén az elmúlt 24 órában.  Március 4-i eladási hullám óta először emelkedett több mint 5 százalékkal. Kedden,...

Nagy bejelentést tett a Coinbase az XRP-vel kapcsolatban – ez biztos hatással lesz az árfolyamra

Jelentős bővítést jelentett be az XRP-kereskedésében a Coinbase amerikai kriptotőzsde április 21-én, hétfőn. Április 3-án beadványt nyújtottak be az Árutőzsdei Határidős Kereskedelmi Bizottsághoz (CFTC), hogy XRP...

Több száz – köztük Nobel-díjas – közgazdász szóltalt fel Trump vámjai ellen

Egy átfogó nyilatkozatban több mint 1300 közgazdász bírálta az amerikai kereskedelmi politikát és írta alá az „Anti-Tariff Declaration” című nyilvános nyilatkozatot. Ebben elutasítják a Trump-kormányzat...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.