Kína 10 billió jüanos (1,4 billió dolláros) tervet hagyott jóvá, amely lehetővé teszi a helyi önkormányzatok számára, hogy refinanszírozzák adósságaikat.
Ezzel a lépéssel Kína célja az egyre kiszámíthatatlanabbá váló gazdasági növekedés stabilizálása, miközben Donald Trump visszatérése az amerikai elnöki hivatalba további bizonytalanságot jelenthet az ország számára.
A gyengélkedő gazdaság stabilizálására tett lépések
Az elmúlt év során a világ második legnagyobb gazdasága számos kihívással szembesült: deflációs nyomás, gyenge kereslet, ingatlanpiaci válság, és a helyi önkormányzatokra nehezedő egyre növekvő pénzügyi terhek.
Az előrejelzések is borúsak, hiszen Trump újra elnöki hatalomra kerülése esetén 60 százalékos vámtarifákat ígér minden kínai árura.
Lan Fo’an pénzügyminiszter pénteken bejelentette, hogy három év alatt 6 billió jüan értékű hitelfelvételt engedélyeznek, amely lehetővé teszi a helyi kormányzatok számára, hogy felváltsák úgynevezett „rejtett adósságukat”.
Ezek az adósságok általában kockázatos helyi kormányzati finanszírozási platformok révén halmozódtak fel, amelyeket városok vagy tartományok támogatnak.
Ezen felül az önkormányzatok külön 4 billió jüan értékű különleges helyi kötvénykeretet kapnak öt évre, szintén az adósságállomány csökkentésére.
A bejelentés Kína legfelsőbb törvényhozó testülete, a Nemzeti Népi Kongresszus Állandó Bizottságának ötnapos ülése után történt.
Az adósságcserék célja elsősorban a kormányzati mérlegek helyreállítása és a gazdaság stabilizálása, nem pedig a növekedés gyors ösztönzése.
A helyi kormányzati adósság refinanszírozása csökkenti a kamatköltségeket, így több forrást szabadít fel a helyi kiadásokra – mondta Mark Williams, a Capital Economics vezető ázsiai közgazdásza.
Az intézkedés azonban az éves GDP-nek mindössze 0,5%-át teszi ki, szétosztva az ötéves terv időtartamára.
De számít ez igazán?
„Nyilvánvaló, hogy ez nem fog érdemi változást hozni” – vélekedett Williams. „A mai költségvetési bejelentés ismét csalódást okozott azok számára, akik jelentős ösztönző csomagra számítottak.”
A China Beige Book ügyvezető igazgatója, Shehzadh Qazi úgy nyilatkozott, hogy Kína 1,4 billió dolláros csomagja nem fogja lényegesen ösztönözni a növekedést, legalábbis nem olyan módon, amely számottevő lenne a piac számára.
Mi vezetett a hatalmas adóssághoz?
A hosszú ideig tartó szigorú járványügyi korlátozások és az ingatlanpiaci válság kifosztotta a kínai helyi önkormányzatok kasszáját, így a hatóságok óriási adóssággal néznek szembe.
A forráshiány miatt az önkormányzatoknak egyre kevesebb eszköz áll rendelkezésükre a gazdasági növekedés beindítására.
Egyes városokban a helyzet olyan kritikus, hogy még az alapvető szolgáltatások biztosítása is veszélybe került, és nő a csődkockázat.
A befektetők elvárásai nem teljesültek
Lan elárulta, hogy 2023 végére Kína rejtett adósságállománya elérte a 14,3 billió jüant (1,99 billió dollárt).
A kormány tervei szerint 2028-ra ezt az összeget 2,3 billió jüanra (320 milliárd dollárra) csökkentenék.
„Bár sokak számára csalódást okozhat, hogy a Nemzeti Népi Kongresszus ülése nem hagyott jóvá hatalmas költségvetési csomagot, az elvárások irreálisak voltak, hiszen a cél a GDP-növekedési cél elérése és a kockázatok mérséklése, nem pedig a gazdaság újbóli fellendítése” – mondta.
Egy nyárnyi borús gazdasági hír után Kína vezetője, Hszi Csin-ping végül úgy döntött, hogy szeptember végén elindít egy régóta várt ösztönzőcsomagot, amely főleg monetáris intézkedésekre összpontosít.
Azóta a közgazdászok további intézkedéseket várnak a kormánytól, hogy segítsék a nehézségekkel küzdő gazdaságot a fellendülésben.
Kövesd a Kriptoworld-öt a Google News-on
Olvastad már? Solana vagy Ethereum – melyik a jobb választás Peter Brandt szerint?
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.