Leonard Harris „Len” Sassaman amerikai cypherpunk és kriptográfus igencsak felkeltette a kriptotérség figyelmét az utóbbi néhány napban.
A Polymarket-fogadók az elhunyt informatikusra szavaznak, mint arra a személyre, akiről egy hamarosan megjelenő HBO dokumentumfilmben kiderül, hogy ő a Bitcoin feltalálója.
Október 3-án Cullen Hoback bejelentette az HBO hamarosan induló dokumentumfilmjét, amelynek címe „Money Electric: The Bitcoin Mystery”.
Hoback azzal népszerűsítette a filmet az X-en, hogy egy másik eltűnt személy nyomába eredt, utalva arra, hogy a Bitcoin megalkotóját, Satoshi Nakamotót próbálta megtalálni.
Hoback a „Q: Into the Storm” című HBO-minisorozatáról ismert, amelyben azt állította, hogy azonosította a QAnon-összeesküvés-elmélet néhány szerzőjét – ez egy bizonyítatlan spekuláció, amely a volt elnököt, Donald Trumpot Hollywoodon belül a sátáni pedofilokkal állítja szembe.
Bár a dokumentumfilm készítői a trailerben nem sorolták fel, hogy szerintük ki lehet Nakamoto, a Polymarket szerencsejátékosai gyorsan fogadásokat kötöttek arra, hogy ki lehet a Bitcoin megalkotója.
Október 5-én a fogadók 44,5%-a Sassamant favorizálta, és a listán olyan más prominens Bitcoin-figurák következnek, mint Hal Finney, Adam Back, a magyar származású Nick Szabo és Paul Le Roux.
Ki volt Len Sassaman?
Sassaman magániskolába járt Pennsylvania államban, és csodagyerek volt a kriptográfiában.
Még tizenéves korában Sassaman családja a kaliforniai San Franciscóba költözött, a fiú pedig rendszeres tagja lett a cypherpunkok közösségének – annak számítógépes adatvédelmi mozgalomnak, amely az 1980-as évek végén indult.
Végül David Chaumtól tanult, akit széles körben a kriptográfia atyjának neveznek.
Sassaman olyan projekteken dolgozott, mint a Pretty Good Privacy (PGP) szoftver és annak frissítése, a GNU Privacy Guard.
Feleségével, Meredith Patterson informatikussal megalapították az Osogato SaaS startupot.
Bár Sassaman sok mindent elért, a kriptográfiai szakértőnél tizenévesen depressziót diagnosztizáltak. Sassaman 2011. július 3-án, 31 éves korában öngyilkosságot követett el. Halálát követően a Bitcoin-blokklánc 138725 blokkjába kódolták Sassaman emlékét.
A megemlékezésen Sassamant „barátként, kedves lélekként és fondorlatos cselszövőként” jellemezték.
A precíziós kereskedés itt kezdődik, Útmutató a TradingView sikeres használatához!
Len Sassaman lehetne Satoshi Nakamoto?
A Bitcoin feltalálójának távozása és Sassaman halálának ideje az egyik dolog, ami táplálja a spekulációt, hogy Sassaman Nakamoto.
2011. április 23-án, körülbelül két hónappal Sassaman halála előtt, Nakamoto elküldte utolsó e-mailjét a Bitcoin közösségnek.
Az álnéven tevékenykedő feltaláló azt írta, hogy néhány dolog jár a fejében, és más dolgok felé fordult. Az e-mail után Nakamoto minden további magyarázat nélkül eltűnt.
Az időzítésen kívül Sassaman munkakapcsolata Finney-vel, aki szintén esélyes Nakamoto személyére, szintén táplálja a spekulációkat, hogy az elhunyt kriptográfus lehet a Bitcoin feltalálója.
A Worlds alapítója, Evan Hatch blogbejegyzése szerint Sassaman Finney mellett dolgozott a PGP-n a Network Associates informatikai szolgáltató cégnél.
Nakamoto szorosan együttműködött Finney-vel a Bitcoin korai időszakában. Nakamoto mellett Finney volt az első, aki kóddal járult hozzá a protokollhoz, és aki egy csomópontot működtetett. A szoftverfejlesztő sokat levelezett Nakamotóval, és ő volt az első Bitcoin-tranzakció címzettje is.
Finney és Sassaman a remailer-technológia, a BTC elődjének szakértői is voltak. A Blockstream vezérigazgatója, Adam Back korábban felvetette, hogy Nakamoto remailer-fejlesztő lehetett.
Hatch blogbejegyzésében azt is megjegyezte, hogy Sassaman fő projektje a Pynchon Gate nevű remailer-technológia továbbfejlesztése volt, amely lehetővé tette az álnevesített információk lekérdezését csomópontokon keresztül.
A munka előrehaladtával Hatch megjegyezte, hogy Sassaman a bizánci hiba megoldására összpontosított, ami a peer-to-peer (P2P) hálózatok jelentős akadálya.
A bizánci hiba problémájának megoldása szükséges volt a biztonságos és decentralizált kriptográfia bevezetéséhez, anélkül, hogy megbízható harmadik félre lenne szükség, és elkerülhető legyen a dupla költés.
Nakamoto hármas könyvelési rendszere a blokklánc segítségével oldotta meg a problémát.
Mindezeken kívül Sassaman tartózkodási helye a Bitcoin fejlesztése során is hozzájárul ahhoz a feltételezéshez, hogy ő lehetett Nakamoto. A kriptográfus a Bitcoin kifejlesztésekor Belgiumban tartózkodott.
Nakamoto írása a brit angolra jellemző szóválasztásokat tartalmaz, köztük olyan szavakat, mint a „rohadt nehéz”, „lapos”, „matek” vagy „szürke”.
A Bitcoin genezis blokkja a The Times című újság egyik szalagcímét is tartalmazza. A lapot az Egyesült Királyságban és Európában terjesztik.
Sassaman felesége szerint „nem Len volt Satoshi”
Míg sok Polymarket-szerencsejátékos arra fogad, hogy az HBO Sassamant nevezi majd meg Satoshiként, a néhai fejlesztő özvegye nem hiszi, hogy férje lehetett volna a Bitcoin feltalálója.
2021. február 23-án Meredith Patterson, aki 2006-ban ment hozzá Sassamanhoz, egy X-posztban kijelentette, hogy legjobb tudomása szerint nem néhai férje volt Nakamoto.
Kövesd a Kriptoworld-öt a Google News-on
Olvastad már? A Dogecoin rekord növekedést mutat, mivel az aktív címek 72%-kal emelkednek a jelentős hálózatbővítés során
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.