Kémkedés mindenki után: a Bitcoin és Orwell figyelmeztetése

A Time magazin egy érdekes írást közölt a Kolumbiába áttelepült venezuelai menekültek kapcsán, akik végignézték, ahogy a nemzeti valutájuk, a bolivár a wc-papír szintjére süllyed.
Még 2018-ban, a Human Rights Foundation stratégiai vezetője, Alex Gladstein egy cikkben elemezte, az autoriter rezsimek, és a hiperinfláció miatt hogyan kerülnek előtérbe az alternatív megoldások.

„Nem Venezuela az egyetlen hely, ahol az emberek menekülőeszközként használhatják a bitcoint. Zimbabwéban Mugabe elnök nyomtatott annyi pénzt, amellyel teljesen elinflálta az ország polgárainak a megtakarításait. Bitcoint viszont nem tud nyomtatni.
Kínában a kormány minden tranzakciódat követni tudja az AliPay és a WePay rendszerében, de nem tudják megoldani a teljes Bitcoin-hálózat monitorozását. Oroszországban Putyin célba veheti bármely civil szervezetet, és befagyaszthatja a bankszámláikat. A bitcoin tárcákat viszont nem tudja befagyasztani.”

Gladstein ma megismétli, amit akkor írt. A bitcoin még mindig létezik, és még mindig csereeszközként használhatják az emberek.
Globális értéktárolóként pedig egy nap olyan emberek látókörébe is bekerülhet, akik ma még nem célközönség.
Azok az átlagemberek, akik relatív stabil országban élnek, és nem igazán látják szükségét a bitcoinnak vagy bármely decentralizált valutának, amely a nemzeti pénzek mellett létezhet.
A modern, digitális világban ugyanúgy irányítani akarják a népet, a világon mindenhol. Kína is tiltásokkal rakja tele a saját szabálykönyvét.
A Kínához hasonló országok számára a bitcoin mindig is egy homokszem marad a gépezetben:

„ A BTC problémát jelent nekik, mert keresztülhúzhatja a terveiket. Egy olyan digitális pénzeszköz, amelyet nem tudnak irányítani, nem igazán tudnak megfigyelni. Az, hogy a bitcoin létezik, és opcióként mindig létezni fog, azt hiszem, vigasz vagy reménysugár lehet az emberi jogi aktivisták és az igazságtalanságok ellen küzdők számára.
Mivel pedig peer-to-peer, mindig is hozzáférhető lesz bárki számára. Szóval még a legkeményebb orwelli körülmények között is, az egymás közötti pénzügyi elszámolást meg tudják oldani a bitcoinnal. A kormányzat pedig nem fog tudni róla. Azt hiszem, mindig itt lesz számunkra ez a mód, hogy akár egy ilyen párhuzamos gazdaság is létezzen.”


Gladstein ezt a finnországi Helsinkiben osztotta meg a hallgatósággal, a SlushHQ konferencián.
Itt mintegy 25 ezer ember jött össze a világ minden tájáról, 3500 startup és 2000 befektető, akik megtárgyalták, a jövő gazdaságában hogyan tudnak sikeres cégeket felépíteni, az új technológiák segítségével.
Az előadásában egy elképzelt jövőre reflektál, amely viszont emberek százmilliói számára valósággá vált. George Orwell 1984 című, 1984-ben publikált, és azóta klasszikussá, kultikussá vált regényében az emberek már csak a gondolataikat birtokolják, minden mást elvettek tőlük.
Goldstein ezt a szándékot fedezi fel a kínai szociális pontrendszer mögött is, amely a közösségi média és a nyilvánosan elérhető adatok segítségével alkotja meg az egyes állampolgárok profilját.
Ez alapján vannak aztán meghatározva az egyének lehetőségei: Vehet-e fel hitel valaki, és hogyan vehet fel? Internethez juthat-e, és mit nézhet meg ott? Milyen iskolába járhat a gyereke?

„Ne gondold, hogy a te országodban ez nem történhet meg. Ez az egész világon elterjedhet.”

Olvastad már? A PlusToken ellopott bitcoinjai dönthetik be a piacot

Forrás: dailyhodl.com

Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon .
Legyen szép napotok! 🙂

Legfrissebb bejegyzéseink

A Gemini lelépett Kanadából, most a Kraken terjeszkedik az országban

A Kraken kriptotőzsde új engedélyeket szerzett Kanadában. Ezzel újabb mérföldkőhöz értek a megfelelés tekintetében. A Kraken 2024. április 1-jén korlátozott kereskedői engedélyt kapott az Ontario Értékpapír...

Új malware támadások az Android kriptotárcák ellen

Vendégbejegyzés Alaposan felkavarta a kedélyeket egy frissen felfedezett, Android eszközökön kriptotárcákat ürítő malware. Főleg a törökországi és spanyolországi felhasználók körében okozott nagyobb riadalmat, hiszen a támadásokat...

Történelmi mélyponthoz közelít a Pi Network tokenjének árfolyama

A Pi Network közösségi kriptovaluta ára történelmi mélyponthoz közelít. Egyre több érmét bocsátanak ki. A CoinMarketCap adatai szerint a Pi Network (PI) árfolyama a cikk írásakor...

Ezekre az altcoinokra érdemes figyelni az amerikai stratégiai kriptotartalék kapcsán

Donald Trump elnök döntése, hogy hivatalos amerikai kriptotartalékot hozzon létre, hatalmas izgalmat keltett. Az Államkincstár és a szövetségi ügynökségek április 5-én hozzák nyilvánosságra digitális eszközeiket,...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.