Kémkedés mindenki után: a Bitcoin és Orwell figyelmeztetése

A Time magazin egy érdekes írást közölt a Kolumbiába áttelepült venezuelai menekültek kapcsán, akik végignézték, ahogy a nemzeti valutájuk, a bolivár a wc-papír szintjére süllyed.
Még 2018-ban, a Human Rights Foundation stratégiai vezetője, Alex Gladstein egy cikkben elemezte, az autoriter rezsimek, és a hiperinfláció miatt hogyan kerülnek előtérbe az alternatív megoldások.

„Nem Venezuela az egyetlen hely, ahol az emberek menekülőeszközként használhatják a bitcoint. Zimbabwéban Mugabe elnök nyomtatott annyi pénzt, amellyel teljesen elinflálta az ország polgárainak a megtakarításait. Bitcoint viszont nem tud nyomtatni.
Kínában a kormány minden tranzakciódat követni tudja az AliPay és a WePay rendszerében, de nem tudják megoldani a teljes Bitcoin-hálózat monitorozását. Oroszországban Putyin célba veheti bármely civil szervezetet, és befagyaszthatja a bankszámláikat. A bitcoin tárcákat viszont nem tudja befagyasztani.”

Gladstein ma megismétli, amit akkor írt. A bitcoin még mindig létezik, és még mindig csereeszközként használhatják az emberek.
Globális értéktárolóként pedig egy nap olyan emberek látókörébe is bekerülhet, akik ma még nem célközönség.
Azok az átlagemberek, akik relatív stabil országban élnek, és nem igazán látják szükségét a bitcoinnak vagy bármely decentralizált valutának, amely a nemzeti pénzek mellett létezhet.
A modern, digitális világban ugyanúgy irányítani akarják a népet, a világon mindenhol. Kína is tiltásokkal rakja tele a saját szabálykönyvét.
A Kínához hasonló országok számára a bitcoin mindig is egy homokszem marad a gépezetben:

„ A BTC problémát jelent nekik, mert keresztülhúzhatja a terveiket. Egy olyan digitális pénzeszköz, amelyet nem tudnak irányítani, nem igazán tudnak megfigyelni. Az, hogy a bitcoin létezik, és opcióként mindig létezni fog, azt hiszem, vigasz vagy reménysugár lehet az emberi jogi aktivisták és az igazságtalanságok ellen küzdők számára.
Mivel pedig peer-to-peer, mindig is hozzáférhető lesz bárki számára. Szóval még a legkeményebb orwelli körülmények között is, az egymás közötti pénzügyi elszámolást meg tudják oldani a bitcoinnal. A kormányzat pedig nem fog tudni róla. Azt hiszem, mindig itt lesz számunkra ez a mód, hogy akár egy ilyen párhuzamos gazdaság is létezzen.”


Gladstein ezt a finnországi Helsinkiben osztotta meg a hallgatósággal, a SlushHQ konferencián.
Itt mintegy 25 ezer ember jött össze a világ minden tájáról, 3500 startup és 2000 befektető, akik megtárgyalták, a jövő gazdaságában hogyan tudnak sikeres cégeket felépíteni, az új technológiák segítségével.
Az előadásában egy elképzelt jövőre reflektál, amely viszont emberek százmilliói számára valósággá vált. George Orwell 1984 című, 1984-ben publikált, és azóta klasszikussá, kultikussá vált regényében az emberek már csak a gondolataikat birtokolják, minden mást elvettek tőlük.
Goldstein ezt a szándékot fedezi fel a kínai szociális pontrendszer mögött is, amely a közösségi média és a nyilvánosan elérhető adatok segítségével alkotja meg az egyes állampolgárok profilját.
Ez alapján vannak aztán meghatározva az egyének lehetőségei: Vehet-e fel hitel valaki, és hogyan vehet fel? Internethez juthat-e, és mit nézhet meg ott? Milyen iskolába járhat a gyereke?

„Ne gondold, hogy a te országodban ez nem történhet meg. Ez az egész világon elterjedhet.”

Olvastad már? A PlusToken ellopott bitcoinjai dönthetik be a piacot

Forrás: dailyhodl.com

Várjuk hozzászólásaitokat itt lent, illetve a közösségimédia-felületeken. Ne hagyjátok ki a többi hírt, és iratkozzatok fel hírlevelünkre. Ne felejtsétek el nyomon követni oldalunkat a Facebookon .
Legyen szép napotok! 🙂

Legfrissebb bejegyzéseink

Ismét bikás mutatókat produkál a bitcoin – véget érhetett a medvepiac?

Több mint két hónapnyi piaci korrekció után végre véget érhet a visszaesés. A bitcoin on-chain mutatói ismét pozitív jeleket mutatnak. A CryptoQuant on-chain elemzőplatform heti jelentése...

Előrejelzett idővonalak: mikorra érheti el az XRP a 11, 57 vagy a 101 dollárt?

A hónap elején az XRP nehéz időszakon ment keresztül, sorozatban két havi veszteséget könyvelt el, és 31,89%-ot esett. Ugyanakkor mostanra ellenállónak bizonyult, és a piaci...

Sorra gratulálnak a kriptovezérek az SEC új elnökének

Michael Saylor, a legnagyobb vállalati bitcoin-tulahdonos Strategy vezérigazgatója támogatását fejezte ki az újonnan kinevezett amerikai SEC-elnök, Paul Atkins felé. Egy április 23-i X-bejegyzésben Saylor azt írta:...

Az SEC bedobta a törölközőt, Richard Heart szabadon távozhat

Az amerikai tőzsdefelügyelet nagy lendülettel indult neki Richard Heart, azaz Richard Schueler, a HEX, a PulseChain és a PulseX mögött álló kriptós figura ügyének. A...

Legolvasottabb híreink

Vendégbejegyzések

SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

This field is required.