A szerdai ülésen az amerikai FED végre változtathat valamennyit a dollár alapkamatán, az elemzők pedig most erre az eseményre fókuszálnak, az ukrajnai háború kezdete óta még fokozottabb odafigyeléssel.
Sokan kíváncsiak, hogy hogyan fognak reagálni a piacok, ha a FED úgy dönt, nulláról 0,25%-ra emeli a kamatokat.
Aggodalmak és egynegyed százalék
A múlt hét az oroszok elleni szankciókról szólt, az arany rekord-magasra kúszott, és számos árucikk, alapanyag ára nagyot emelkedett. A kriptopiacokon hatalmas mozgást nem láttunk, az árfolyamok többsége oldalazik.
A részvények ezzel szemben nagyot estek, szinte az összes nagy tőzsdei index csökkent, de ebben valószínűleg az évtizedek óta, egészen pontosan 40 éve nem látott nagyságú, 7,9%-os USA fogyasztói infláció is szerepet játszhat.
A héten kulcsfontosságúnak tartják a FED szerdai ülését. A várakozások szerint a járványhelyzet kezdete óta most először fognak kamatot emelni.
Ez valószínűleg csak egy minimális, negyed százalékos növekedés lesz, de a piac így láthatja, hogy az idei évre milyen irányt tűzött ki magának a FED.
Az elemzők, közgazdászok többsége szerint az eddigi bejelentésekkel összhangban megkezdődik a kamatemelés.
„Kíváncsi vagyok, mit kapunk szerdán. Az eddigiek alapján azt mondhatom, hogy a szakma 0,25%-os kamatemelést vár. A mostani piaci bizonytalanság nagyrészt abból fakad, hogy nem látni, mit is akar kezdeni a FED a helyzettel. Nem tudunk tervezni, mert nem tudjuk, mi lehet a következő lépés a szabályozók részéről.”
A határidős piacok is kamatemelésre számítanak
A CME elemzői szintén úgy vélik, kamatemelés jön. A Bloomberg pedig egyenesen úgy nyilatkozott, ha emelnek, és végre megtörik a jég, a továbbiakban akár gyorsíthatnak is az iramon, és agresszívebben cselekedhetnek.
A képviselőház pénzügyi bizottságának az ülésén Mark Zandi, a Moody’s hitelminősítő vezető elemzője is így fogalmazott a hallgatóság részére.
„A határidős piacok összességében 1,65%-ra várják év végére a kamatokat. Ez negyed százalékos emelést jelent, összesen hat alkalommal. Ahhoz, hogy a gazdaság normalizálódjon, és a recesszió elkerülhetővé váljon, a kamatok helyzetét rendezni kell.”
A kriptopiac nem nagyon reagál, és az arany is visszahúzódott
A hét végére a nagyot erősödő arany egy pár százalékos korrekcióval ismét 2060 dollárról 1980 dolláros unciánként árszintre került.
A teljes kriptopiac szintén kismértékben csökkent, és most nagyjából 1,8 billió dollár környékén mozog.
A kriptopénzek többsége oldalazik, mindössze pár altcoin van, amely erősödni tudott, de itt is főleg egy számjegyű növekedésről beszélhetünk.
A kriptokereskedők, elemzők többsége szintén azt várja, hogy mit lép a FED. Ebben az iparágban viszont az az aggodalom tárgya, hogy a FED tényleg kamatot emel, ezt pedig sokan negatív jelként értékelik.
A többi piaci szektor elemzőihez hasonlóan viszont itt is közmegegyezés van, hogy a jelenlegi, mennyiségi lazítás néven emlegetett pénznyomtatási politikai a végéhez közelít, sokáig nem lehet így folytatni.
Hasonló véleményen van Derek Tang, egy washingtoni közgazdász a Monetary Policy Analytics csapatától.
„A FED elnökének, Powellnek már nincs sok választása, érdemben kell lépnie. Ha nem a megfelelő irányba mozdul, és a döntés nem lesz összhangban az eddigiekkel, az csak tovább ronthat a piacokon.”
Olvastad már? Részvények helyett kriptós befektetésből tudott lakást venni egy fiatal ausztrál
Forrás: news.bitcoin.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!