Az Ethereum 2.0 a legutóbbi, Altair néven futó frissítésével a jelenlegi csomópontjainak a 98,7%-át sikeresen átállította az új, PoS konszenzust használó szoftverre.
A fejlesztők egyike október 27-én jelentette be, hogy sikresen aktiválták az Altair frissítést a hálózaton.
Kriptovalutát vennél vagy eladnál? Próbáld ki a CoinCharlie-t, Magyarország legújabb kriptováltóját!
Ez a Beacon Chain tavaly decemberi indulása óta az első nagy frissítés, és vélhetően az utolsó lépés, mielőtt az Ethereum teljesen átállhat a proof of stake konszenzust használó új hálózatra.
A frissítés több ponton is kijavította az eddig feltárt hibákat. A fejlesztés vezetője, Paul Hauner a sajtónak több információt is megosztott:
„Az Altair két fő téren hoz változást. Először is lehetővé teszi a light node-ok használatát a hálózaton, ezek sokszor szerényebb funkciókkal, esetleg alacsonyabb biztonsági szinttel működnek. Másrészt viszont büntető intézkedéseket vezet be azon csomópontok számára, amelyek túl sokáig vannak offline. Ezek már az indulás óta aktívak, de a betanulási időszakban nem akartunk szigorúak lenni. Most viszont komolyodtak a következmények. Ezek mellett pedig néhány kisebb, hatékonyságnövelő fejlesztést aktiváltunk.”
Az Altair egy hard fork a rendszerben, tehát azok a csomópontok, amelyek nem frissítettek az új verzióra, éves 10%-os mértékben szép lassan elveszítik a vagyonukat.
A frissítés nagyjából 10 percet vesz igénybe, ennyi idő alatt lehet sikeresen átállítani a csomópontokat az új szabályok követésére.
„Most úgy néz ki, hogy szinte az összes validátor csomópont kész a frissítéssel, online van, és működik. Nehéz pontosan megmondani, de legfeljebb 1-2% lehet a lemaradók aránya. A Beacon Chain adatai szerint ez nagyjából 3000 csomópont.”
A fejlesztők elmondták, akik nem frissítenek az új rendszerre, először csak kikerülnek a validátorok közül, majd egy bizonyos idő múlva véglegesen kizárják őket a hálózatról.
„A protokoll nem látja a különbséget azok között, akik nem frissítenek, vagy egyszerűen csak offline vannak például egy áramkimaradás miatt. Akik lemaradnak a hálózatról, egyszerűen csak frissíteniük kell, és újraindítani a csomópontjukat.”
Az Ethereum fejlesztői közössége hiszi, hogy a sikeres frissítéssel tartani tudják a tervezett irányt és sebességet, az Ethereum pedig 2022 februárjában át tud állni a proof of stake konszenzusra.
Az egyik fejlesztő elmondta, ez a frissítés gyakorlati szempontból is különösen jelentős.
„Ez az egyetlen valós körülmények között végrehajtott verzióváltás a rendszeren, amelyet élesben gyakorolhatunk az átállás előtt. Ha valami balul sült volna el, például sokkal kevesebb csomópont hajtja végre a frissítést időben, az hatással lett volna az új hálózat indulására is. Ez a PoS átállás az Ethereum eddigi legnagyobb fejlesztése. Most tapasztalatot szereztünk arról, hogy igenis végre lehet hajtani fennakadás nélkül egy ilyen műveletet.”
Az Ethereum 2.0 új, proof os stake blokkláncának az első változata a Beacon Chain volt, amely idővel egyesülni fog a jelenlegi főhálózattal.
Áramfelhasználási szempontból nézve a PoS hatékonyabb, mint a Bitcoin proof of work konszenzusa, amelyhez bányászok kellenek.
Az Ethereum inkább a staking és a validátorok segítségével fogja biztosítani a lánc működését, az átállás céldátuma pedig most 2022 febuárja.
Olvastad már? Nehéz idő elé nézhet a bitcoin, de még így is meglehet a 63 ezres havi zárás
Forrás: cointelegraph.com
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!