Jim Cramer 1987-hez hasonló tőzsdekrachra figyelmeztet a vámok okozta volatilitás miatt.
Jim Cramer, a CNBC „Mad Money” című műsorának kiszámíthatatlan műsorvezetője, egy újabb piaci összeomlást jósol.
Azt állítja, hogy a helyzet hasonlíthat az 1987-es „Fekete Hétfőhöz”, amikor a Dow Jones index egy nap alatt 22%-ot zuhant.
Figyelmeztetése az április 3–4-i kétnapos eladási hullám után érkezett. Ekkor a Dow 2231 pontot esett, mivel a befektetők attól tartanak, hogy Trump vámjai fokozhatják az inflációt, és visszafoghatják a gazdasági növekedést.
Cramer, a volt hedge fund menedzserből lett médiaszemélyiség a közelmúltbeli visszaesést Trump elnök vámügyi politikájának tulajdonította.
Szerinte Trump nem hajlandó enyhíteni a külföldi árukra, különösen a mexikói sörre és autóalkatrészekre kivetett vámokat.
Kiemelte a Constellation Brands céget, amely a Grupo Modelo Corona sörének forgalmazója. Véleménye szerint ez a cég különösen ki van téve a vámok miatti költségnövekedésnek.
Cramer bírálta Trump tétlenségét is. Úgy véli, hogy beavatkozás nélkül a piacokat egy „ember okozta összeomlás” fenyegeti, hasonlóan a Fekete Hétfőhöz.
Cramer azt mondta:
„Lehet, hogy egy gyors medvepiac jön, hasonlóan a 2020-as Covid-időszakhoz. Lehet, hogy a 2000-es évekhez hasonló medvepiac vár ránk, amikor a technológiai szektor hosszú időre összeomlott. Vagy jöhet a »nagy durranás« – olyan, mint 1987 októberében.”
A műsorvezető borúlátó véleménye újraindította a vitát részvényválasztási múltjáról. Kritikusai gyakran „ellentétes jelzőként” emlegetik Cramert.
Azt állítják, hogy az ajánlásai ellen fogadva – például az Inverse Cramer ETF (SJIM) segítségével – jobb eredményt lehet elérni, mint a piacon.
A 2023-ban indított SJIM ETF állítólag 48%-os hozamot ért el 2024-ben, Cramer tippjeinek shortolásával.
Elemzők szerint Cramer hajlamos túlértékelt, médiavezérelt részvényeket felkapni. Ez rövid távú volatilitást okoz, amit ki lehet használni.
Cramer a Fekete Hétfőhöz hasonlítja a helyzetet, utalva az 1987. október 19-i tőzsdekrachra. A zuhanást programozott kereskedés, túlértékeltség és globális „fertőzés” váltotta ki.
A jegybank gyors beavatkozása megakadályozta a depressziót. A válság azonban rávilágított az automatizált kereskedés és a tömeghatás veszélyeire.
Cramer szerint ezek a kockázatok most újra megjelentek. „Olyan érzésem van, mint 1987 októberében, a krach előtti napokban” – mondta, felidézve, hogy még az összeomlás előtt eladta részvényeit.
Annak ellenére, hogy megosztó személyiség, Cramer arra kérte a befektetőket, ne essenek pánikba. Felidézte, hogy az 1987-es válság után a piac egy éven belül helyreállt.
Azt tanácsolta, érdemes ellenálló szektorokra figyelni, például az autóalkatrészekre vagy az olcsó pénzügyi részvényekre.
Ugyanakkor figyelmeztetett: „Válság idején ne tarts olyan részvényt, ami az autóiparhoz kötődik.”
Az Inverse Cramer-mozgalmat a közösségimédia-követők, például a @Cramertracker is erősítik. Ez a jelenség egyre mélyebb bizalmatlanságot mutat a tanácsaival szemben.
Cramer legutóbbi figyelmeztetései viszont valós kockázatokra hívják fel a figyelmet. Trump vámjai már most megzavarták az ellátási láncokat. A makacs infláció pedig megnehezíti a Fed számára a kamatcsökkentést.
Akár igaza lesz Cramernek, akár csak túlzott, a véleménye komoly aggodalmakat tükröz.
Sokan tartanak attól, hogy a gazdaságpolitika instabillá teszi a piacokat – ezt a „Fekete Hétfő” is megmutatta.
Olvastad már? Adósságválságba kerülhet az USA, de mi veheti át a dollár tartalékvaluta szerepét?
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.