Japán hamarosan komoly változásokat hozhat a kriptovaluta-iparág számára. Az ország Pénzügyi Szolgáltatási Ügynöksége, az FSA azt tervezi, hogy a kriptovalutákat nem fizetőeszközként, hanem pénzügyi termékként kezeli.
Ez nem egy apró módosítás, hanem egy teljes szabályozási átalakulás, amely 2026-ra a kriptovalutákat a részvényekhez és kötvényekhez hasonló kategóriába sorolja, az ezekre vonatkozó piaci visszaélésekkel és bennfentes kereskedelemmel kapcsolatos szabályokkal együtt.
Komoly változások az iparágban
Ez a lépés azt jelenti, hogy a kriptovalutákkal foglalkozó vállalatoknak regisztrálniuk kell az FSA-nál, akárcsak a hagyományos pénzintézeteknek.
A cél az, hogy a kriptovaluta-piacot átláthatóbbá és szabályozottabbá tegyék, megszüntetve az iparágra jellemző vadnyugati, vagy inkább Japán esetében vadkeleti állapotokat.
Az viszont még kérdéses, hogy ezek a szabályok hogyan fognak vonatkozni a Japánon kívüli kriptocégek működésére.
Japán nem most kezdi a kriptoipar támogatását. Nemrégiben az SBI VC Trade megkapta az ország első stabilcoin-engedélyét, ami jelentős lépés a kriptovaluták szélesebb körű elfogadása felé.
Emellett az ország adóreformjai is kedveznek a befektetőknek, a tőkenyereségadó csökkentése 55%-ról 20%-ra komoly ösztönző lehet a piaci szereplők számára.
Mintha Japán azt üzenné a világnak: „Most már tényleg komolyan vesszük a kriptovalutákat.”
Több szabályozás = több bizalom, de több bürokrácia is?
Mit jelent ez az átlagos kriptovaluta-befektető számára? A válasz vegyes.
Egyrészt a szigorúbb szabályozás stabilitást és bizalmat hozhat a piacra, ami hosszú távon támogathatja az iparág növekedését.
Másrészt azonban egyes befektetők számára korlátozásokat és magasabb megfelelési költségeket is jelenthet.
Gondolj csak bele, mennyi papírmunkára lehet szükség a Bitcoin vagy az Ethereum kereskedelméhez!
Mely kriptovalutákat érinti?
A legnagyobb kérdés, hogy pontosan mely kriptovaluták esnek majd az új szabályozás hatálya alá. Csak a nagyágyúk, mint a Bitcoin és az Ethereum?
Vagy a kisebb, kevésbé ismert tokenek is célkeresztbe kerülnek?
Az FSA egyelőre nem közölt részleteket, de egy dolog biztos, ez a változás nemcsak Japánban, hanem világszerte is megrengetheti a kriptovaluta-ipart.
Olvastad már? CEX to DEX kereskedési lehetőséget indított a Binance kriptotőzsde
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.