A Federal Reserve folyamatos harcot folytat az infláció ellen, az elmúlt 14 hónapban az irányadó kamatlábak gyors emelkedése volt a jellemző – ez a leggyorsabb szigorítás az elmúlt 40 évben.
Ez a paradigmaváltás 5%-5,25%-ra emelte a célsávot, és bár az inflációs ráták 7%-ról 4,2%-ra mérséklődtek, továbbra is bizonytalan, hogy a Fed a következő hónapban szünetelteti-e a kamatemeléseket.
Philip Jefferson, a Fed kormányzója és James Bullard, a St. Louis-i Fed elnöke aggodalmának adott hangot a jelenlegi inflációs rátákkal kapcsolatban, és „rossz hírként” emelte ki a maginfláció terén a közelmúltban elért eredményeket.
A Fed 2%-os inflációs célja ellenére a fogyasztói alapárak 5,5%-kal emelkedtek áprilisban a márciusi 5,6%-os emelkedés után.
Jeffersonnak, akit Joe Biden elnök jelölt a Fed következő alelnökének, egyértelmű álláspontot kellett képviselnie a kamatemelések esetleges szüneteltetésével kapcsolatban.
Jefferson és Bullard is egyetért abban, hogy a gyors szigorítás teljes hatása még várat magára.
Bullard, aki az elsők között volt, aki 2021 közepén erőteljes kamatemeléseket szorgalmazott, „biztatónak” tartja az inflációs várakozások stabilizálódását a Fed 2%-os célértéke közelében, és úgy véli, hogy a további dezinflációs kilátások „elég jók”.
Változó célok és jövőbeli kilátások
A Federal Reserve elnöke, Jerome Powell is utalt arra, hogy a kamatemeléseknek egy időre valószínűleg vége.
Mivel a Fed jelenlegi célkamata 2007 nyara óta a legmagasabb szinten van, a pénzügyi piac úgy véli, hogy a Fed legalább az év hátralévő részében visszatartja a kamatemeléseket.
A Fed 2%-os inflációs célja évek óta érvényben van, eredetileg azért, hogy további gazdasági visszaesés esetén megakadályozza a deflációt.
Ezt a célt azonban még nem sikerült elérni, 2010 és 2020 között hét évben is 2% alatt volt az évesített inflációs ráta.
A politika esetleges változása az inflációs cél megváltoztatását is magában foglalhatná.
Egyes szakértők úgy vélik, hogy a magasabb infláció több lehetőséget adna a Federal Reserve-nek a jövőbeli recessziók és lassulások leküzdésére.
A Fed intézkedései azonban nagyobb hatékonyságot igényeltek az infláció megfékezésében és a gazdaság lassításában, így a fogyasztóknak a magasabb árakkal kellett megküzdeniük.
A Fed jelenlegi becslései szerint az infláció jövőre és valószínűleg 2025-ig a 3%-os szint körül lesz. A fogyasztóknak alkalmazkodniuk kell, a Fed pedig figyelni fogja, hogy mennyire boldogulnak.
A kérdés továbbra is az, hogy a Fed úgy érzi-e majd, hogy ura a gazdaságnak, még akkor is, ha nem tudja ellensúlyozni a világjárvány idején a rendszerbe juttatott összes pénzt.
Összefoglalva, a Federal Reserve infláció elleni harca és a kamatlábak stabilizálására tett erőfeszítései paradigmaváltáshoz vezettek a monetáris politikában.
Miközben a Fed ezen a kihívásokkal terhelt piacon navigál, a kamatlábak, az inflációs célok és a gazdaság egészének jövője továbbra is bizonytalan.
Olvastad már? Bitcoin technikai elemzés 05.13.
Forrás: reuters.com
Kiemelt kép: Michael Forbes
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.