Akárcsak 1944-ben a Bretton Woods-i Egyezmények keretein belül, a világnak ismét együtt kell működnie, hogy megmentsék a világgazdaságot – állítja az IMF.
Az Nemzetközi Valutaalap vezetője korábban ezen a héten hívta fel a figyelmet egy új „Bretton Woods-pillanatra”.
Kristalina Georgieva, az IMF vezérigazgatója a Valutaalap kormányzótanácsának csütörtökön tartott éves tanácskozásán azt mondta, a kormányoknak együtt kell működniük, hogy újra összeragaszthassák a globális gazdaságot, miután az a pandémia következében szétesett az idei év során.
„Ma egy új Bretton Woods-i »pillanattal« nézünk szembe. Egy olyan pandémiával, amely már most több millió életet követelt” – mondta.
A Bretton Woods-i Egyezményeket 1944-ben 44 szövetséges ország írta alá. Ezek megegyeztek abban, hogy az árfolyamokat egyebek mellett az arany árához fogják rögzíteni. Bár a szerződés 1973-ban érvényét vesztette, mégis megmutatta, hogy a gazdasági együttműködés átsegítheti az embereket a küzdelmes időszakokon.
Az IMF jóslata szerint a pandémia csak idén 4,4%-kal csökkenti a világgazdaság teljesítményét. „Még egyszer, két erőteljes feladattal kell megküzdenünk: harcolnunk kell a mai krízissel – és fel kell építenünk a jobb holnapot” – mondta Georgieva.
How can we seize this new Bretton Woods moment to build forward to a better world after the pandemic? IMF Chief @KGeorgieva highlights three imperatives: implement the right economic policies, invest in people, and tackle climate change. #IMFmeetings https://t.co/2g6AzteLx0 pic.twitter.com/tDl9jJ6WhY
— IMF (@IMFNews) October 15, 2020
Nyilatkozatában beszélt arról is, miszerint a kormányoknak három feltételt kell figyelembe venniük, ha meg szeretnék menteni a globális gazdaságot. Először, helyes gazdasági irányelveket kell hozni; másodszor, az emberekbe kell fektetni; harmadszor, fókuszálni kell a klímaváltozásra.
A gazdasági irányelveket az adott ország szükségleteire kell szabni, mondta. Mindezek ellenére arra sürgeti az államokat, hogy tegyenek lépéseket a hitelek jobb átláthatósága érdekében, fokozzák a hitelezők koordinációját, valamint támogassák a magánszerkort.
Az emberekbe való befektetés alatt Georgieva az egészségügybe való befektetést, a nemek közötti fizetésbeli különbségek eltüntetését, valamint az globális internet-hozzáférés növelését érti.
A éghajlatváltozás elleni küzdelemmel kapcsolatban megjegyezte, miszerint az elmúlt 10 évben az ebből fakadó természeti katasztrófák 1,3 billió dollárnyi kárt tettek ki. A zöld befektetések alapvetőek, mint mondja. Hozzátette, hogy a 2050-re megcélzott zéró kibocsátás jó cél.
De vajon mit jelent mindez a Bitcoin számára?
A bitcoinra gyakran tekintenek úgy, mint ami nem korrelál a világgazdasággal – egyfajta fedezet a központi bankokkal szemben. Az idei év során azonban a kriptopénz árfolyama kéz a kézben mozgott az amerikai részvényekkel március közepe óta, még a nyári felépülésük során is puszipajtások maradtak.
Az IMF előrejelzése szerint ez a mostani válság rosszabb lesz, mint a 2008-as; a kormányok lépése pedig a Bitcoin árfolyamára is nagy hatással lehet majd.
(Forrás: Decrypt.co)
Olvastad már? Borús időszakot él át a Yearn.finance defiprotokoll
SZERETNÉD MEGKAPNI LEGFRISSEBB HÍREINKET? IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!