Szeretnéd tudni, mi történt ma a kriptovaluták világában? Itt van a legfrissebb hírek összefoglalója a Bitcoin árfolyamáról, a blokklánc fejleményeiről, a DeFi-ről, az NFT-kről, a Web3-ról és a kriptoszabályozásokról.
Bybit hackerek Solana mémérmés csalások mögött – ZachXBT
A Lazarus Group, amely a 1,4 milliárd dolláros Bybit-hack fő gyanúsítottja, kapcsolatban állhat a legújabb Solana mémérmés csalásokkal is, beleértve a Pump.fun platformon történt rug pull-okat – állítja az on-chain nyomozó, ZachXBT.
A kriptoszektor megrázkódtatást szenvedett el február 21-én, amikor a Bybit több mint 1,4 milliárd dollárnyi likvid-stakelt Ethereumot (stETH), Mantle Staked ETH-t (mETH) és más digitális eszközöket veszített el.
A blokkláncbiztonsági cégek, köztük az Arkham Intelligence, Észak-Korea Lazarus csoportját azonosították a Bybit exploit legvalószínűbb elkövetőjeként.
ZachXBT szerint ugyanaz az entitás, amely a Bybit-ből ellopott pénzeket tisztára mossa, felelős lehet néhány nemrégiben indított Solana mémérméért is.
„Február 22-én a támadó 1,08 millió dollárt kapott a Bybit hackből egy címre (0x363908df2b0890e7e5c1e403935133094287d7d1), amely áthidalta az USDC-t Solanára” – írta ZachXBT egy február 23-i Telegram-bejegyzésben.
Ez az összeg több Solana-tárcában került elosztásra, amelyek korábban már kapcsolatba hozhatók voltak mémérmés csalásokkal.
„Nyilvánosságra hoztam több mint 920 címet, amelyek kapcsolatban állnak a Bybit hackből származó pénzmozgásokkal, és észrevettem, hogy egy Lazarus Group-hoz kötődő személy korábban mémérméket indított a Pump.fun platformon” – mondta ZachXBT.
Az Ethereum visszaállítása „technikai szempontból kivitelezhetetlen” – Tim Beiko
Bár egyre többen szorgalmazzák az Ethereum hálózat visszaállítását a február 21-i állapotra, az Ethereum vezető fejlesztője, Tim Beiko szerint ez túl bonyolult és súlyos következményekkel járhat.
„Érdemes elmagyarázni, miért technikai szempontból kivitelezhetetlen ez a javaslat” – írta Beiko február 22-én az X-en.
A Bybit hack során egy multisig tárcából egy úgynevezett „meleg tárcába” történt átutalás, amely legitimnek tűnt, de valójában egy rosszindulatú kódot tartalmazott, amely megváltoztatta az okosszerződés logikáját és ellopta az eszközöket.
„Egy kompromittált felület azt a látszatot keltette, hogy a tranzakció mást csinál, mint amit valójában” – magyarázta Beiko.
Több kriptoelemző szerint az Ethereum visszaállítása révén a hackelés meg nem történtté válhatna, de Beiko szerint ez technikailag nem kivitelezhető.
Bybit jutalomprogramot indít az ellopott pénzek visszaszerzésére
A Bybit bejelentette, hogy a lopott pénzek akár 10%-át, vagyis körülbelül 140 millió dollárt ajánl fel fehér kalapos hackereknek, akik segítenek visszaszerezni a Lazarus csoport által eltulajdonított összegeket.
A Bybit vezérigazgatója, Ben Zhou azt is közölte, hogy a központosított tőzsde több lehetőséget is vizsgál a pénzek visszaszerzésére, beleértve a bűnüldöző szervekkel való együttműködést és tárgyalásokat Vitalik Buterinnel, az Ethereum Alapítvány vezetőjével.
A kriptoipar számos szereplője támogatásáról biztosította a Bybitet.
A Tether vezérigazgatója, Paolo Ardoino például bejelentette, hogy a stablecoin kibocsátó 181.000 USDT-t befagyasztott, amelyet a hackerek használtak.
A jutalomprogram hivatalos bejelentése arra az időszakra esik, amikor a Lazarus csoport több tucat tárcán keresztül mozgatja az ellopott pénzeszközöket, hogy elrejtse a forrásukat.
Olvastad már? Ezekről a kriptoprojektekről beszélnek most a legtöbbet a közösségi médiában
Tájékoztatás: A kriptoworld.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptoworld.hu felelősséget nem vállal.